Deze drie Zeeuwse jongeren maken zich sterk voor een betere U w A MS- wz 8 Eva, Abigail en Christy zetten zich in voor een betere wereld. Ze geloven dat zij het verschil kunnen maken. ,,Ruim allemaal je troep op als je op straat loopt, dat is een mooi begin." 'Mijn moeder wordt soms gek van alle veganistische recepten die ik naar haar doorstuur' f 'Ms Abigail Klein (16) uit Zierikzee was al op jonge leeftijd bewust bezig met een duurzamere planeet. Vorig jaar heeft ze - sa men met twaalf andere jonge ren uit heel Nederland - drie weken lang een CO2-neutrale zeilreis gemaakt van Zierikzee tot Den Helder. Ze bezocht windparken, zeewierfarms en andere duurzame initiatieven. ,,Ik wilde graag meer leren over duurzaamheid. Kijken hoe wij hier als groep en individu ons steentje aan bij kunnen bijdra gen. Tijdens deze reis leerde ik elke dag iets nieuws, dat inspi reerde me." De prijswinnende documen taire Bigger than Us' gaat over jongeren die vooroplopen in de strijd voor een betere wereld. Ze vragen aandacht voor zaken als mensenrechten, klimaatont wikkeling en sociale onrecht vaardigheid. De Zeeuwse pre mière is aanstaande donderdag in Cinecity Vlissingen. Na de documentaire kunnen bezoe kers in gesprek gaan met jonge Zeeuwse activisten. Veganistisch eten Na haar zeilreis is Abigail be wuster na gaan denken over het klimaat. ,,Na die weken heb ik veel onderzoek gedaan. De do cumentaires die ik heb gezien over de vleesindustrie en visse rij vond ik zo heftig, dat ik be sloot flexitariër te worden. Ik eet nu nauwelijks vlees of vis en soms eet ik zelfs veganis tisch." Abigail probeert de plas ticsoep in de oceaan te beperken door plasticvrije producten te kopen en deel te nemen aan op- ruimacties. Zo heeft ze laatst op het strandje bij Ouwerkerk afval ingezameld, samen met haar moeder en zusje. In de documentaire vragen jongeren aandacht voor schijn baar uiteenlopende problemen: klimaatontwrichting, voedse- lonzekerheid, en sociale on rechtvaardigheid. Iets waar Christy Meun (23) uit Middel burg zich voor inzet. Christy identificeert zichzelf als non-bi nair en zet zich op sociale media in om anderen uit de LHBTIQ+ gemeenschap te helpen. ,,Het voelt goed om andere mensen te helpen, te laten weten dat ze niet alleen zijn." Christy's coming-out werd goed opgepakt door familie en vrien den. Ze proberen de juiste voor naamwoorden te gebruiken. Maar lang niet iedereen krijgt een posi tieve reactie. ,,Ik hoor schrijnende verhalen van LHBTIQ+'ers die het huis uit worden gezet, om hun ge aardheid. Ik maak dan geld over voor een nieuwe verblijfplaats, of maak een praatje met ze om ze te steunen. Onze community is heel hecht en daar haal ik mijn kracht uit." Clean-ups organiseren Studente Eva Boerjan (19) uit Ter- neuzen organiseert wekelijks op- ruimacties, bij de HZ Green Office in Vlissingen. Medewerkers en studenten van de HZ zetten zich in voor een duurzame samenle ving. Eva is secretaris en helpt bij lokale duurzaamheidsprojecten en initiatieven. ,,Ik zorg ervoor dat de besproken actiepunten ook echt uitgevoerd worden. Een van de projecten waar Eva nu mee bezig is, is de studenten- tuin in Vlissingen. ,,In de tuin groeien inheemse planten en groenten. Je kunt het vergelijken met een moestuin. De tuin hoort bij een studentenhuis, maar ook als je daar niet woont ben je wel kom. Wekelijks verzorgen we met een deel van de Green Office-stu denten de tuin. Gratis groenten De studenten die meehelpen, mo gen de verbouwde groenten en planten gratis meenemen. Eva: ,,Laatst heb ik pompoensoep ge- - Abigail Klein, scholiere maakt, uit eigen tuin." Ze verbou wen ook aardbeien, bessen en lau- rier. ,,Dat is niet alleen leuk en lek ker, het is ook nog duurzaam. Zo zorgen we voor onze planeet." Eva wil niet alleen bewustwor ding creëren in haar omgeving, ze wil dat de politiek ook actie on derneemt voor een duurzamere samenleving. Daarom nam ze in september deel aan de klimaat mars in Middelburg. ,,Dat was een mooie dag, waar we hebben laten zien dat het ons echt iets doet." De ouders van Abigail moeten wennen aan haar nieuwe levens stijl. ,,Afval scheiden deden we al, al ben ik er nu nog bewuster mee bezig. Ik koop nu ook zeep zonder verpakkingen, proefdiervrije pro ducten, en verbouw mijn eigen voedsel en maak mijn eigen fris drank. Mijn moeder wordt soms wel gek van alle veganistische re cepten die ik naar haar doorstuur. Soms kookt ze voor mij veganis tisch en eet ze zelf iets anders." Androgyn uiterlijk Abigail wil vooral Zeeuwen op het hart drukken zorgvuldig met het klimaat om te gaan. ,,Ik wil later in Zeeland wonen met mijn kinde ren en niet moeten verhuizen naar een hoge berg in Limburg. Maar ik ben bang dat als we zo doorgaan, dat we hier dan snel met natte voeten zitten. Dus, ruim allemaal je troep op als je op straat loopt, dat is een mooi begin." Christy wil mensen ervan be wust maken dat het hebben van mannelijke of vrouwelijke ken merken, je niet man of vrouw maakt. ,,Ik draag graag make-up, maar ik voel me geen vrouw, noch man. Niet iedere non-binaire per soon ziet er androgyn uit, het is belangrijk dat dat onder de aan dacht wordt gebracht. Ik ben ook maar een mens die gelukkig wil zijn, het maakt mij gewoon niet uit met wie." Christy wordt op straat nog steeds vaak aangesproken met 'zij' of'mevrouw'. ,,Dat geeft een onge makkelijk gevoel, al doet niet ie dereen dat expres. Als ik mensen eenmalig zie, bespaar ik mezelf de uitleg die ik moet geven als ik ze verbeter. Als het op mijn werk ge beurt, vraag ik of ze de juiste voor naamwoorden willen gebruiken. Dat gaat niet altijd in een keer goed, maar de moeite waardeer ik. Soms blijven mensen 'zij' zeggen, dat vind ik heel vervelend." Christy wil diens naam veran- ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO 'Ruim om te beginnen je troep LIZENKA VAN ESSEN r '.it - o/Sr»'Z'» Christy Meun (23) uit Middelburg is non-binair en helpt andere LHB- TIQ+ jongeren. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56