Patrick Gabriëlse, ja, die van de ijsbaan Op de ijsbaan die hij al zestien winters in Middelburg bouwt, heeft hij zelf nog nooit geschaatst. En Patrick Gabriëlse organiseert wel evenementen en stadsspeurtochten, maar is zelf juist helemaal geen spelletjesmens. Tegenstrijdig? ,,Ik doe alleen wat ik leuk vind." 'Het is niet mijn stiel om in een net pak bij een bedrijf een mooi verhaal te vertellen. Ik loop liever in mijn spijkerbroek en op gympen iets sportiefs te doen' MAURITS SEP mensen van 98 die in een arrenslee een rondje rijden." ,,Dat is zo. Daarom vond ik het ook wel ver velend dat de Nederlandse schaatsbond er aanvankelijk nogal denigrerend over sprak. En toen de bond eenmaal bij ons aan haakte, wilde ze vooral kinderen leren hoe ze pootje-over een bocht moeten schaat sen. Toen heb ik meteen gezegd: 'Nee, het gaat niet om techniek, het gaat om plezier.' Alles begint bij plezier maken. Dan komt de rest vanzelf." „Eigenlijk ben ik bang om het ijs op te gaan. Bang om te vallen. Ik heb toen ik jong was tijdens het sporten mijn kruisbanden ge scheurd en dat is nooit meer helemaal goed gekomen. Als ik een paar dagen aan het sjouwen ben, loop ik daarna met een dikke knie rond. En ik heb weliswaar heel veel trouwe inhuurkrachten, maar uiteindelijk is Vita Event een eenmanszaak." ,,Ik kan slecht tegen mijn verlies, maar ik kan wel goed tegenslagen incasseren en ac cepteren. Ik ben even chagrijnig, maar dat zien ze vooral thuis. Daarna zet ik de knop snel om en kijk ik naar wat nog wel moge lijk is. En weet je, soms moet je niet te veel nadenken over wat er allemaal fout kan gaan. Dan doe je namelijk niks. Neem nou die ijsbaan. Als ik van tevoren alles hele maal goed had doorgerekend, was ik er nooit aan begonnen. Iedereen zei ook tegen me: 'Je bent gek!' Maar ja, ik vind dat je lef moet tonen." ,,En natuurlijk gaat er dan weleens wat fout. Dat vertel ik de leerlingen van het Cios ook, waar ik een keer per week een middag lesgeef. Ik help ze als praktijkdo cent hoe ze een onderneming moeten op zetten. Ik vertel dan eerlijk over mijn fou ten. Je maakt als ondernemer nu eenmaal meer fouten dan dat je successen boekt." Noem eens een fout. ,,Ach, zo veel. Ik was in het begin van Vita Event de derde in Nederland met een wipe- out-baan. Nu zijn ze populair, maar toen e Markt van Middelburg is zijn speelplaats. In de zomer strooit hij er zand op voor een toernooitje beachvolleybal, in de winter zorgt hij met de ijsbaan voor schaatsple zier. Bij het stadhuis om de hoek vertrekken zijn Middelburgse stads- tochten, of laten mensen zich vrijwillig op sluiten in zijn escape room. ,,Leuke dingen doen, dat is mijn motivatie", zegt Patrick Gabriëlse (51), eigenaar van Vita Event, Fun Entertainment. Dat was al zo toen hij met drive-in-shows langs Zeeuwse campings trok, skireizen organiseerde voor verstandelijk gehandicapte bewoners van Vij vervreugd - later Arduin - en radioprogram ma's maakte voor Radio Maximaal. En dat is het nog steeds met zijn hobbymatige uitstap jes zoals radioprogramma PrietPraat voor WFM96 en zijn Ditjes Datjes Podcast met Elias den Hollander. Gabriëlse grijnst. ,,Uh, nee, ik ben geen spelle tjesmens. En als ik ze speel, kan ik heel slecht tegen mijn verlies. Ik win te graag en ben dus net iets te fanatiek. Dus als ik ze speel, ben ik ook nog eens niet leuk." ,,Uit de sport. Ik heb vroeger op redelijk hoog niveau gekeept bij voetbalvereniging Middel burg en gehandbald bij EMM. Ik was gewend te winnen. Sport vond ik heel leuk, maar als kind hield ik al niet van bordspelletjes. Ik heb trouwens in mijn hele leven ook maar één keer een escape room gespeeld. En op de ijs baan die we iedere winter in Middelburg op zetten, heb ik zelf nog nooit geschaatst. Ik sta niet graag op schaatsen." ,,Nee. Ik haal mijn plezier niet uit het zelf doen maar uit het bedenken en organiseren van evenementen, om andere mensen plezier te bieden. En ik geniet ervan om met mensen te werken." Weer die grijns. ,,Nou, eigenlijk klopt dat ook niet helemaal. Ik ben er toevallig in gerold. Ik was sportleider voor verstandelijk gehandi capten bij Vijvervreugd in Middelburg, wat la ter Arduin is geworden en nu 's Heeren Loo. Daar was ik graag blijven werken, want dat vind ik écht geweldig werk. Maar ik had daar te weinig uren en dus ging ik op zoek naar iets anders. Via de Zeeuwse Sportraad ging ik aan de slag bij Stichting Sportiva, voor het onder steunen van verenigingen met sportactivitei ten. Dat werd zo'n succes dat de stichting te groot werd voor de Zeeuwse Sportraad. In 2000 kon ik Sportiva overnemen en er mijn ei gen bedrijf van maken. Ik was 30 jaar en heb mijn kans gepakt." ,,In het begin deed ik van alles. Ik kwam midden in de nacht thuis van drive-in-shows op campings en was 's ochtends alweer bezig met het opzetten van springkussens en het or ganiseren van evenementen. Dat begon te wringen, want uiteindelijk was het van alles net niet goed genoeg. Nu doen we vooral eve nementen: de ijsbaan, de stadstochten, de es- cape rooms en de zomerse sportevenementen." ,,Ja, het moet laagdrempelig zijn. Daarom doe ik ook geen grote bedrijfsfeesten met concer ten. Het is niet mijn stiel om in een net pak bij een bedrijf een mooi verhaal te komen vertel len. Ik loop liever in mijn spijkerbroek en op gympen iets sportiefs te doen. De ijsbaan moet bijvoorbeeld een ontmoetingsplek zijn voor iedereen. Voor kinderen van 2 jaar die op dubbele ijzers een beetje rond krabbelen, voor mensen die echt willen schaatsen en voor ZATERDAG Tegenslagen krijgen hem niet klein: 'Alles begint bij plezier maken' Het doel is toch ook om het schaatsen te promoten? Waarom schaats je zelf eigenlijk niet? Voor het tweede jaar op rij is er door co rona geen ijsbaan op de Markt in Middel burg. Toch heb ik je in die twee jaar nooit somber gehoord. Je bleef optimistisch, positief. Hou je van spelletjes? Waar komt dat fanatisme vandaan? Wacht even. Dus je organiseert sport- en spelactiviteiten, maar houdt niet van spelle tjes. En je bouwt al zestien jaar een ijsbaan in Middelburg onder de naam Zeeland Houdt van Schaatsen, maar zelf schaats je niet? Is dat dan waarom je met Vita Event bent begonnen? Alles is gericht op een breed publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54