genoeg geld voor een bungalowtje' 5 'Eerst wilden ze ons oude huis verhuren. Ik ben toen zó boos geworden. Ik zei: dan sloop ik alles eruit' dat door kregen, zeiden we tegen elkaar: we moeten nu aan onszelf denken, en alles eruit halen wat erin zit." Tekengeld Een paar weken later was de deal rond. Doordat ze snel ja zeiden, kregen ze 15 procent extra teken- geld bovenop het getaxeerde be drag. Chantage, zeggen tegen standers over die werkwijze van TenneT. Piet en Frieda halen er hun schouders over op. ,,Mensen zeggen zoveel. Er zijn er ook die vinden dat we het getroffen heb ben. Je woont in een mooi nieuw huis, je hebt niks te klagen, zeg gen ze dan. Maar dan vergeten ze toch hoeveel zorgen je erover hebt, hoeveel energie het kost. En dat je er uiteindelijk altijd financi eel op toelegt." Want voorbijgangers mogen dan een fraaie nieuwe woning zien - levensloopbestendig en gasloos -, dat is niet gebouwd met alléén het geld van TenneT. ,,We waren in de positie dat dat kon. Als we alleen het budget van het vorige huis hadden gehad, was het hier een stuk kleiner en sober der geweest." De nieuwe woning staat een kleine honderd meter van de vorige, aan dezelfde weg. De loods op het erf is wel blijven staan. Een nieuw paadje verbindt het oude erf met de nieuwe wo ning. ,,We hadden het geluk dat we deze grond hadden. Het was net in ons bezit. Daardoor kon het huis direct naast het erf komen. Een eind verderop gaan wonen was niet erg handig geweest." Heleboel eisen Anders dan de familie Kloet zijn Frieda en Piet prima te spreken over TenneT. ,,Ze waren open en eerlijk. Dat zijn wij ook steeds ge weest. Onze juridisch adviseurs zijn betaald, afspraken werden nagekomen. We zijn gewoon net jes behandeld." Eigenlijk was de houding van de gemeente Borsele vervelender, vonden ze. ,,Toen dit allemaal be gon te spelen, hebben we nooit iets gehoord vanuit het gemeen tehuis. Maar toen we ze nodig hadden voor de vergunningen voor het nieuwe huis, toen had den ze wél allemaal eisen. Over de kleur, over de vorm.Ik heb me daar meer aan geërgerd dan aan TenneT hoor." Bij de familie Kloet in Rilland staan de masten er nog niet. De bouw ervan begint binnenkort. Bij Heinkenszand is de lijn juist een heel eind klaar. Frieda en Piet kijken er vanuit hun huis zo op uit. Op de masten, en zeker ook op de draden ertussen, die vlak langs de woning lopen. ,,Fraai is het niet. En toen ze die masten over eind zetten, moesten we wel even slikken." Ze baalt er weleens van, zegt Frieda. ,,Dan denk ik: nu heb ben we hier zo'n mooi uitzicht, en dan zetten ze van die masten in onze achtertuin. Maar ja. Het helpt niet om ons druk te maken. We zetten nog wat bomen neer, dan zijn ze wat uit zicht." Ruzie met TenneT Ze kennen de verhalen van men sen die ruzie maken met TenneT, die er slecht van slapen, die al jaren tot het gaatje gaan om de boel tegen te houden. Piet en Frieda kozen ervoor om hun leven niet te laten bepalen door de situ atie. ,,Het is het niet waard. Je moet door, we moeten het ermee doen." Al blijft de situatie span nend en onzeker. Volgend jaar wordt de lijn in gebruik genomen en komt de stroom erop. ,,We we ten nog niet wat er dan gebeurt. Benieuwd of ons internet het dan nog doet." Hoogspanningslijn komt over 24 'gevoelige bestemmingen', TenneT kocht er nu 10 van Gezondheid GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 r De nieuwe masten trekken een spoor door het kale Zuid-Beve- landse landschap. y "'oSOo- Monique en Wim-Kees Kloet: ,,Als je ziet wat dit project kost, com penseer dan die mensen die van hun plek moeten ruimhartig.'' - Frieda van der Does De nieuwe 380kv-lijn die momenteel wordt aan gelegd tussen Borssele en Rilland telt 207 wintrackmas- ten op 109 locaties. De Zeeuwse lijn van 48 kilometer lang is no dig om de in windparken op zee opgewekte elektriciteit het land op te kunnen transporteren. De lijn passeert 24 'gevoelige bestemmingen'. Dat zijn met name woningen die binnen het 'magnetische veld' van de lijn komen te staan - in de praktijk zo'n 50 tot 80 meter van de draden. Eigenaren van die hui zen hebben het recht hun wo ning tegen taxatiewaarde te verkopen aan TenneT, dat de lijn namens het ministerie van Economische Zaken aanlegt. Dat is in tien gevallen gebeurd. De aangekochte woningen die niet direct onder de elektrici teitsdraden staan, worden op- nieuw verkocht of verhuurd. Huizen direct onder de stroom kabels - dat zijn er maar een handjevol - worden gesloopt. Daaronder zijn de woningen van de families Kloet en Van der Does. Wie in het magneti sche veld terecht komt maar niet verkoopt, krijgt wel een schadevergoeding. Dat wonen in een magnetisch veld slecht is voor je gezond heid, is volgens TenneT niet be wezen. Wel wordt 'uit voorzorg' afgeraden om kinderen er lange tijd aan bloot te stellen. Om die reden worden bewoners in een magnetisch veld wel uitgekocht, maar bedrijven niet. Zo kan het dat een boerenwoning wel wordt gesloopt, maar het boe renbedrijf verder moet blijven staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53