'We wonen nu in een huis van 1100 kuub, we hebben straks net ISS! 4 TenneT: 'Nog eens kijken naar de uitkoopsom' 'De bouwkosten stijgen, de bijdrage van TenneT niet. We zitten straks in een veel kleiner huis' De familie Kloet woont in een ka rakteristieke, zeventiende-eeuwse boerenwoning. Nu scheelt het wel, erkennen ze zelf, dat daar voor hen geen grote emotionele waarde aan kleeft. ,,We zijn hier terechtgeko men omdat we een boerenbedrijf zochten", vertelt Monique. ,,En dit was geschikt. Een huis, ach, voor mij is het niet meer dan een hoop stenen." Een klein stukje verderop gaan wonen, net buiten het erf, is dus niet onoverkomelijk. De pro blemen zitten vooral in de manier waarop. 'Ai, wij moeten weg' Het begon zo'n twaalfjaar gele den, vertelt Monique. ,,Er was een informatiebijeenkomst in Krab- bendijke over de komst van de masten. Ik keek op een kaart en dacht: ai, wij moeten weg. Die ka bels gingen precies over ons erf." Later kwam TenneT op bezoek. ,,Die stuurden een adviseur. Het was najaar. Die man zei: hopelijk zijn we er voor kerst uit, dan weet u ook waar u aan toe bent. Nou, we zijn inmiddels acht jaar verder. We zeggen nog steeds weleens tegen elkaar: voor kerst is er een oplos sing. We weten alleen niet wélke kerst." TenneT stuurde steeds verschil lende mensen. ,,Maar nooit degene die de besluiten nam. Altijd een boodschapper, die dan zei: 'ik geef het door', of: 'ik kijk wat we kun nen doen'. Je kan geen relatie met iemand opbouwen, geen monde linge afspraken maken. Dat doen ze bewust, hoor." Jaren gingen voorbij. En nog steeds zijn ze er met TenneT niet uit. Hét grote struikelblok is de oud-voor-nieuw-regeling, legt Wim-Kees uit. ,,We krijgen de waarde van ons huidige huis min dertig procent, omdat er aan een nieuwbouwwoning geen kosten zitten de komende jaren. We wo nen nu in een huis van 1100 kuub, en kunnen voor het bedrag dat we krijgen een bungalowtje terugzet ten. Dan zeggen ze: financieel mag je er niet op achteruit gaan. Het zal wel, maar we zitten straks in een véél kleiner huis. Of we moeten zelf bijleggen." Kleiner en soberder Daar komt bij dat de bouwkosten snel stijgen, vult Monique aan. ,,Het blijft maar duren. Niet alleen met TenneT, maar ook met de ge meente Reimerswaal. We zijn daar toch maar alvast gaan praten over een bouwblok en nieuw bouw. Maar ook daar waren we zó twee jaar verder. Bij de nutsvoor zieningen kom je ook op een wachtlijst. De prijzen zijn sinds dien enorm gestegen, de waarde van onze woning stijgt minder snel mee. Het huis dat we kunnen bouwen, wordt steeds kleiner en soberder." Wanneer ze kunnen gaan bouwen, is nog onduidelijk. ,,Zo lang er geen overeenkomst is met TenneT, krijgen we geen geld. En als we geen geld hebben, is het maar de vraag of de bank wil mee werken." Wim-Kees begrijpt het niet. ,,Als je ziet wat dit allemaal kóst. Miljoenen en miljoenen euro's. Er moet voor deze lijn een handvol mensen van hun plek. Compen seer die dan gewoon ruimhartig, denk mee. Wees soepel. We heb ben nog gezegd: geef ons een be paald bedrag, dan regelen we alles De huidige situatie rond het erf van de familie Kloet. Vlak voor de deur komen twee masten, en verderop, achter hun boerderij, ook. De kabels ertussen komen precies boven hun boerderij te hangen. Hun nieuwe woning moet rechts op het gras worden gebouwd, net buiten het erf. zelf. Ze waren veel goedkoper uit geweest, want dan waren ze me teen óveral vanaf geweest." Laat de gang van zaken een waarschuwing zijn, benadrukt hij. ,,De lijn wordt nog doorgetrokken richting Til burg. In Brabant komen heel wat mensen in dezelfde situatie te zit ten als wij. Die kunnen heel wat leren van ons verhaal." Een paar nachtjes wakker Dertig kilometer verderop, bijna aan de andere kant van de lijn, zit ten Frieda en Piet van der Does een stuk rustiger aan tafel in hun nieuwe huis bij Heinkenszand. Ze hebben, vinden ze zelf, weinig om zich druk om te maken. Nu was dat twaalfjaar geleden wel anders. Ook bij Van der Does kwam iemand van TenneT een kop koffie drinken. ,,Die zei: 'er hangt jullie iets boven het hoofd'. Bijna letterlijk." Ook bij Frieda en Piet, die pakweg een kilometer buiten het dorp wonen, kwamen de lijnen recht boven hun huis te hangen. En dus hadden ze geen keus: ze moesten weg. ,,Nou, dan lig je wel een paar nachtjes wakker hoor." Dat gold zeker voor Piet: hij groeide op in die woning. ,,We hadden het een jaar of tien daar voor gekocht van mijn moeder, en langzaam opgeknapt. We waren bijna klaar.En toen kwamen ze dus vertellen dat we eruit moes ten." Hun eerste impuls: we verzetten ons. Zeker toen TenneT ook nog eens vertelde dat die hun huis zouden aankopen en het daarna zouden verhuren. ,,Toen ben ik zó boos geworden", zegt Frieda. ,,Ik zei: dat had je gedacht. Dan sloop ik eerst alles eruit. Je gaat ons niet wegjagen en er vervolgens iemand anders in laten wonen." Het was eigenlijk ook meteen de laatste keer dat ze zich écht druk maakten. TenneT bond in en be loofde de woning na aankoop te slopen. En Frieda en Piet besloten zich neer te leggen bij de situatie. ,,Alles was al bepaald, dat merkten we snel genoeg. Er was werkelijk niks tegen te beginnen. Toen we ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 TenneT gaat bekijken of er met de familie Kloet gesproken kan worden over een hogere prijs voor de aankoop van hun huidige wo ning. Het bedrijf erkent dat de vastgestelde taxatiewaarde door de stijging van de huizen prijzen achterhaald is. Die wo- ningwaarde is in 2018 be paald. Wie nu nog geen over eenstemming heeft met Ten neT, onderhandelt nog steeds met die prijs als uitgangsposi tie. Inmiddels zijn huizen aan zienlijk meer waard, en door de gestegen bouwkosten wordt nieuwbouw steeds duurder. ,,Wij zien dat deze unieke situatie vervelende ge volgen heeft voor een aantal woningeigenaren", schrijft TenneT in een reactie. ,,We gaan dan ook open en grondig naar deze ontstane situatie kij ken." ,,We begrijpen dat een finan ciële vergoeding niet altijd de emotionele waarde van een huis kan vergoeden", laat het bedrijf weten. ,,Ons uitgangs punt is dat een woningeige naar er financieel niet op ach teruit gaat. Bij speciale om standigheden, zoals de kop peling van een woning aan een bedrijf, proberen we altijd maximaal mee te denken. Dit proces is complex en kan lang duren, ook omdat er bij de gemeenten allerlei ruimte lijke procedures doorlopen moeten worden. We proberen het hele proces met de be treffende woningeigenaren zo zorgvuldig en transparant mogelijk te doorlopen. Wij be treuren het als wij hier niet in alle gevallen in slagen." - Monique Kloet ,-.n, t1 1 1 Jil r* imt FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN «art Nee, fraai is het niet, vinden Piet en Frieda van der Does. Kabels en masten domineren hun uitzicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52