Jan Vantoortelboom Twee lijken op de fiets en een in de spiegel In het nieuws Uit het nieuws Tonpraat uit de oude doos Bakker Kirsten zorgt voor de molen DEZE WEEK IN Z 'Ik had thema's zat voor de ton dit jaar' Plezier en een beetje technisch inzicht is genoeg' 2 6 PATRICK GABRIËLSE MOET HET 8 JEUGD 9 ELLY VECHT VOOR VERLAAT HUN BETERE MET PIJN LEUK VINDEN WERELD HAAR PLEKJE 'Ik weet wel wat jij wilt, kleine smeerpijp.' Ik wilde helemaal niets k zag twee lijken op de fiets. Hier in de Zeeuwse polders zie ik wel vaker lijken op de fiets, maar deze twee sloegen alles: asgrauwe karkassen op een tandem, een soort van lieflijk gelijkmatige trappersdanse macabre. Ze waren wat aan de vroege kant, want het weer is er nog echt niet naar. Misschien waren ze op weg naar Lourdes of Santiago de Compostela om een schietgebedje te doen en zo hun com- postcirculatie nog wat uit te stellen. Binnen een paar maan den, als het zonnetje schijnt, zullen er hier weer hele legi oenen lijken op de fiets passeren. Of het tegenovergestelde, bourgondiërs die nog volop van het leven genieten: bierbui ken en rimpelige, blozende koppen van het sigaarroken en wijndrinken op de fiets. Bart Hollestelle treedt al sinds 2004 bijna ieder jaar op als 'buutreedner'. Met artiestennaam 't Holle Vat maakt hij dan grappen over mensen en zaken in Hulst. Telkens verzint hij weer een ander typetje. Komi sche verhalen vertellen, een kleine conference opvoeren in een ton, tonpraten ofbuutreednen geheten. Hollestelle is ook secretaris van Stichting Hulster Buutreedners en die heeft dit jaar weer het grote Buutreednersfestival moeten af zeggen. „Ontzettend jammer, nor maal hebben we vijf uitverkochte zalen met 450 man publiek in zaal Den Dullaert." Half december moest de stich ting besluiten, gaan we door met de voorbereidingen van het festival of niet. Er was toen nog te veel ondui delijk over wat er rond halffebruari 2022 weer zou mogen. Het stich tingsbestuur besloot geen livefesti val te houden. Maar vrijdagavond 18 en zater dagavond 19 februari zijn er komi sche verhalen uit de afgelopen edi ties van het Buutreednersfestival te zien op Omroep Hulst en op Face- book. Bart 't Holle Vat Hollestelle had zich juist zo verheugd op een nieuw liveoptreden. ,,Ik had thema's zat voor de ton dit jaar. We krijgen een nieuwe burgemeester, de gemeen teraadsverkiezingen komen eraan, in halfHulst liggen de straten open vanwege riool en glasvezel en dan heb je Perkpolder nog." Ik zag ook lijken aan de schoolpoort. Uitgewoonde, ro kende lijken van wie alle leven uit de ogen is weggevlucht. Ze stonden te wachten tot de stoet kleine lijken met iPad- en iPhone-verslavingen door de poort wandelde, een lek- stok in de handen kregen geduwd, en zo weer wat suiker binnen hapten om een paar uur tot leven te komen, en dat leven vervolgens te gebruiken om de hele avond in de bank te hangen en zich te vergapen aan de ongebreidelde levens lust van anderen. Ik zag ook een lijk in de spiegel. Het Gilde van Vrijwillige Mole naars heeft twaalf molenaarsleer lingen in Zeeland, maar veel hui dige molenaars overwegen te stop pen. Zouden Zeeuwse molenwie ken over een paar jaar nog wel draaien als oude molenaars stop pen? Als het aan Kirsten Boer (22, foto) uit Vlissingen ligt wel. Ze is opgeleid tot banketbakker en ze wil dolgraag molenaar worden. ,,Ik ben opgegroeid in Middel burg vlak bij een molen en vond de techniek van molens altijd al fasci nerend." Na een wandeling sprak ze vorig voorjaar een molenaar. ,,Daarna wist ik zeker, ik wil ook voor een molen zorgen." Sinds de zomer doet ze haar opleiding in molen d'Arke in Oostkapelle. Kirsten Boer vertelt hoe een mo len die te lang stilstaat, gegaran deerd kapot gaat. ,,De houten on derdelen van een molen leven, oud hout blijft werken. Alleen al daarom moet een molen blijven draaien." Door de molen goed te laten draaien help je dus mee aan het behoud. ,,Als je dan ook nog meel kunt ma len waarmee je heerlijk brood kunt bakken, is het helemaal super." Boer ziet op zaterdagen graag mensen langskomen in molen d'Arke in Oostkapelle. Wie weet kan zo'n bezoekje inspireren om molenaar te worden. „Plezier en en thousiasme om voor een molen te zorgen en een klein beetje tech nisch inzicht is genoeg", vertelt Boer. ip Stierenrennen KIEK! P10 12 Saskia Noort geeft een opfriscursus flirten 13 Friso's leven doofde tien jaar geleden in een lawine boven Lech 17 Een vrouwelijke premier, waarom is dat wennen? 18 Aboutaleb verkent het drugswalhalla Colombia Ik zag ook een lijk in de auto. Zo'n grijsgrimmige kop die al aan de stank van de dood heeft geroken, maar dat nog niet wil toegeven en zijn neus nog dichtknijpt. Hij wilde parke ren, maar dat lukte niet vlotjes omdat een ander lijk te dicht passeerde en van geen wijken wilde weten. Raampjes wer den opengedraaid en er ontstond een diarree aan verwen singen van nare ziektes. Een goed gestructureerde en ori ginele scheldpartij kan ik al tijd waarderen, want woede is ook een levenskracht. Ik zag voort sjokkende lij ken in de Plus, amper ener gie genoeg om hun winkel karretje vooruit te duwen en net genoeg puf om een pakje noedels erin te gooien, om daarna verder te schuifelen en met loensende ogen te gluren naar de jonge levens lustige werknemers die komkommers, soepblikken en hondenbrokken in de rek ken en vakken legden. Een van die levenslustige werk nemers doet me soms den ken aan Ursula, een potige meid die vroeger in de wijk verderop woonde met de ar men en benen van een su- moworstelaar. Ze was een paar jaar ouder en had een kapsel waarin een vale gier een ei zou kunnen leggen. En toen ik op een warme lentedag in mijn korte broekje ging ravotten bij een vriend die in die wijk woonde en wij cowboy en indiaantje speelden, kwam ze er opeens bij, en zei dat ze een squaw was en dat de cowboys weleens wat rare dingen deden met squaws en dat ik dat ook moest doen, want zei ze, terwijl ze potelde aan haar poenie: 'Ik weet wel wat jij wilt, kleine smeerpijp.' Ik wilde helemaal niets, alleen maar pief poef paf met mijn ge weertje met knallertjes en om Ursula om te leggen had ik wel een Gatlinggun nodig gehad. De cowboys maakten zich dan ook gauw uit de voeten op hun ijzeren paard, terwijl squaw Ursula hen met opgeheven vuist achterna zat. ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO -~t T'Sjl o' -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50