Nieuwe Metoo-golf 4 De schokkende onthullingen rond The Voice of Holland staan niet op zich. De televisiewereld heeft een breder probleem, blijkt uit gesprekken die deze krant voerde met een groot aantal mensen. Ook in andere studio's worden grenzen overschreden. ,,Mijn bh-bandje werd losgemaakt op een volle redactie. Niemand deed wat.'' In een split second dacht ik: 'Ik gooi dit dienblad op zijn hoofd' GRENSOVERSCHRIJDEND IN DE TELEVISIEWERELD ZIJN MORELE GRENZEN MINDER WAARD, ZEGGEN INSIDERS Een personeelsfeest van een com merciële omroep, ergens in de jaren 90, ergens op een boot. De sfeer is uitbundig. Op het benedendek staat een bekende televisiepresentatrice te midden van andere aanwezigen innig met een collega te zoenen. Een ver dieping hoger laat haar vriend, ook een BN'er, zich bevredigen door een stagiaire. Tot grote ophef leidt het al lemaal niet. Men is wel wat gewend. Welkom op de Gooise Matras. Ver halen over de losse zeden in en rond het Gooi zijn er al decennialang, en wie op achtergrondbasis praat met mensen die in de televisiewereld actief zijn (geweest), krijgt vaak al snel een karrenvracht aan smeuïge verhalen te horen. Ook grensover schrijdende verhalen overigens. Daarover verderop meer. Geflirt op de werkvloer, avontuur tjes met collega's, overspel: de tv- wereld is er allesbehalve uniek in, maar seks speelt er wel een opvallend belangrijke rol, weten de meeste mensen die voor, tussen en achter de camera's hebben rondgelopen. Een oud-medewerker van Talpa herin nert zich de wekenlange trip naar een tropisch eiland waar Expeditie Robin son werd opgenomen. Hij spreekt van 'een enorm konijnenhok'. ,,Daar werd er echt op los gewipt." Het is wat je krijgt als je een groep veelal jonge mensen lange dagen laat maken in een vaak gezellige, infor mele sfeer, erkennen veel mensen die deze krant spreekt. En, benadruk ken de meesten, daar is op zich wei nig mis mee. ,,Ik ben altijd verliefd geweest op de mediawereld", stelt iemand die er jarenlang rondliep. ,,Het is misschien een harde wereld, maar het is ook gewoon léuk, gezel lig. Je komt een ander type mensen tegen dan op een belastingkantoor. Creatieve mensen, vrije geesten." Vage bekenden zijn al snel een 'lie verd' of een 'schat', en vluchtige ont moetingen achter de schermen gaan - corona uitgezonderd - bijna stan daard gepaard met een knuffel of drie kussen. Een simpele 'groet' onder een mailtje is een stuk minder gang baar dan in andere sectoren en wordt al snel vervangen door 'xxx', 'kusjes' of 'liefs'. Maar: waar eindigt onschuldig en begint onprettig gedrag? En wan neer wordt onprettig grensover schrijdend? In de televisiewereld is dat soms moeilijk te bepalen, stelt iemand die vijftien jaar als redacteur actief was bij verschillende tv-shows. ,,Door de vele hechte vriendschap pen spreken collega's elkaar minder aan op wat echt niet kan. Grenzen vervagen. In al die jaren heb ik ge merkt dat er veel platte grappen over seks worden gemaakt. Echt heel veel. Zo erg, dat mensen in mijn omgeving zeiden: dit is niet normaal." Sociale zekerheid Ze noemt een voorbeeld uit haar tijd bij een latenighttalkshow. ,,Ze had den een gast in de uitzending die de grootste piemel van Europa had. Toen hebben ze een stagiaire op pad gestuurd om de allergrootste dildo te vinden die er was. De mannen op de redactie vond het enorm grappig om haar met dat ding te zien zitten.'' Wat doe je dan, als nieuwkomer? ,,De vele tijdelijke contracten helpen niet echt mee om grenzen te stellen", zegt de vrouw. „Niemand heeft soci ale zekerheid. Dat is best lastig, want jij wil niet degene zijn die problemen gaat veroorzaken over een mis- plaatste grap. Voor jou tien anderen." In en rond televisiestudio's lopen heel wat mensen - vaak mannen - rond met veel macht en daarmee meegegroeide ego's. Een voormalig talkshowmedewerker herinnert zich presentatoren die redactieleden inti mideerden met het gemak waarmee ze een broodje kaas bestelden. ,,Ik ben een aantal keer flink verrot ge scholden, omdat een gast het bijvoor beeld minder goed deed op beeld dan verwacht. Echt ongelofelijk. En nie mand durft daar echt tegen in het ge weer komen, omdat je afhankelijk bent van zo'n presentator. Voor net managers en omroepbazen is zo ie mand de kip met de gouden eieren, die wil je niet kwijt.'' Bh-bandje Dat er vanuit machtsposities even eens seksuele grenzen kunnen wor den overschreden, maakte het Voice-schandaal pijnlijk duidelijk. Ook twee vrouwen die deze krant sprak, kregen persoonlijk te maken met zeer ongewenste intimiteiten. Een vrouw die in het vorige decen nium jarenlang bij een commerciële omroep werkte, bijvoorbeeld. ,,Ik heb meegemaakt dat mijn bh-bandje werd losgemaakt door een gerenom meerde presentator, uit het niets. Op een volle redactie. Ik verstijfde, nie mand deed wat'', vertelt ze. ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO De rafelranden van de Gooise Matras Chris van Mersbergen Dennis Jansen Marlies van Leeuwen Hilversum - Anoniem De onthullingen rond The Voice of Holland zorgen in ons land voor een nieuwe Metoo-golf. Nadat in de uitzending van Boos de namen van prominenten als Ali B, Marco Borsato en Jeroen Rietbergen werden genoemd, barstte begin deze week de bom bij voet balclub Ajax. Tech nisch directeur Marc Overmars bekende zich grensoverschrij dend te hebben gedra- gen ten opzichte van vrouwelijke collega's en stapte op. Donder dag schorste dagblad De Telegraaf misdaad verslaggever Mick van Wely vanwege seksu eel ongewenst gedrag. Ook bij bedrijven die wat minder in de schijnwerpers staan, hebben alle onthullin gen gevolgen. Eerder deze week meldde deze krant dat er een run is ontstaan op op leidingen voor vertrou wenspersonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4