Schaatsfeest is stukje 'Vriesland' in Zeeland 13 haatsen kwam uit Zeeland 1.69 meter. Meer een Shimizu dan een Koelizjnikov. Nog voordat Oscar Grundén in 1891 het eerste officiële wereldre cord neerzette, verbeterde ene Wout Ribbens in Zierikzee eerst nog de tijd van Jan Verpoorte. Bij de Grachtweg lag een baan van 500 meter mèt een keerpunt. 'De beste ritten werden volbracht in 55 tot 59 seconden', schreef de Mid- delburgsche Courant. De snelste was Ribbens; hij won een salon leuningstoel. Zijn achtervolgers kregen een horloge en een inktpot. Ribbens verging het daarna aan zienlijk beter dan zijn Zeeuws- Vlaamse voorganger. Hij bestierde onder meer een stoombootdienst die goederen door het hele land bracht. Hun namen staan niette min voor eeuwig genoteerd als de eerste officieuze wereldrecord houders op de 500 meter. En, con stateert Koolhaas terecht, het is nog steeds wachten op de eerste Nederlander die een officieel we reldrecord op de 500 meter op zijn naam zet. op. Ja, hij oogstte voor het oog van de rijken uit de regio alle lof en hij kon warme kleren aantrekken. Maar verder? Bij zijn tweede vrouw kreeg hij nóg vijf monden om te vullen en dat ging hem niet in de koude kleren zitten. Midden jaren 50 belandde hij verschillende keren in de strafgevangenis in Goes. Telkens vanwege 'eenvou dige diefstal'. De wereldrecord houder 500 meter in de bajes. Een gelukje voor de geschied schrijving was dat in de gevange nis enkele uiterlijke kenmerken van hem werden genoteerd. Bij ge- C Ribbens verging het aanzienlijk beter dan zijn voorganger uit Axel brek aan foto's kan zo een beschei den signalement van Jan Verpoor ten (nu met -n) worden gevormd. Bruine ogen, donkerbruin haar, hoog voorhoofd, ronde kin en bruine baard. Zijn lengte: 1 el, 6 palmen en 9 duimen. 1 meter, 6 decimeter en 9 centimeter. Dus GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 G Een compositietekening van Jan Verpoorte op basis van de gegevens uit de gevangenisad ministratie. illustratie eva bonneur Een moderne impressie van schaatsen op de Grote Kreek bij Axel. illustratie eva bonneur Op dezelfde dag dat Jan Ver- poorte in Axel het eerste we reldrecord op de 500 meter reed, stond ook Middelburg op zaterdag 22 januari 1848 in het teken van een schaatsfeest. Burgemeester en wethouders van Middelburg en Domburg hadden de handen ineen gesla gen en organiseerden samen een race. 'Even als in Vriesland tegenwoordig aan de orde van de dag is', schreef de Goesche Courant. Voor de heren en dames van stand was in Middelburg een verwarmde tribune neergezet en op een andere tribune toeterde de plaatselijke muziekvereniging de sfeer erin. In tegenstelling tot in Axel reden in Middelburg schaatsers van alle rangen en standen door en tegen elkaar. En niet alleen mannen met pet ten en hoeden, maar ook vrou wen in lange rokken konden vro lijk meedoen. De prijzen waren erop afgestemd. Bij de mannen won de heer Koets, een bediende, en hij kreeg een zilveren sigarenhou- der. Nummer twee was een wijn handelaar, Hölscher, die zilveren broekstukken toebedeeld kreeg. Mejuffrouw Van der Horst Serlé (dochter van een notaris) won bij de vrouwen en kreeg een gou den armband. Nummer twee was mejuffrouw De Wolf (doch ter van een horlogemaker) die gouden oorbellen voor zichzelf verdiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41