RBC, een beetje 'n Zeeuwse club Q. l M Eerste wereldrecordhouder op de500meter scl 12 TZ COLUI MN Baffly van der Hooft Eindelijk hoorden we erbij, maar het avon tuur van VC Vlissingen en VCV Zeeland was geen lang leven beschoren. Als we profvoetbal wilden zien moesten we weer de provincie uit, zoals geta lenteerde voetballers dat ook altijd moesten. Veel (jeugd)spelers kwamen bij RBC of NAC terecht. Hoeveel Zeeuwse voetballers zouden door de ja ren heen niet voor die twee Brabantse profclubs hebben gespeeld? Het zijn er inmiddels tientallen. Waar NAC nog steeds een profclub is, kan RBC dat niet meer zeggen. In de zomer van 2011 viel het doek en verdween RBC uit het betaalde voetbal. Een jaar later maakte de Roosendaalse club een doorstart als vijfdeklasser. Aan ambities geen ge brek. RBC wilde snel weer klimmen op de voet balladder. De afgelopen jaren bleef het nog vaak onrus tig bij RBC, dat wel weer in haar eigen stadion speelde. De club promoveerde in 2020 naar de tweede klasse, maar had daarvoor al jaren rode cij fers geschreven en een fusie met Halsteren zien klappen. In maart 2021 presenteerde RBC echter een hyperambitieus plan. Binnen vijfjaar wilde de club van de tweede klasse naar de derde of liefst tweede divisie. Robert Braber, de oud-prof, werd binnengehaald als trainer en het geld leek - ondanks de coronacri sis - bij RBC tegen de plinten te klotsen. Ineens leek RBC weer een profclub. Oud-prof Kenny van der Weg werd gestrikt, net als een aantal gerenom meerde amateurvoetballers. Toch bleek het in de tweede klasse allemaal niet zo makkelijk te gaan als gedacht en gehoopt. RBC won dit seizoen vijf keer, speelde twee keer ge lijk en moest op 5 december de eerste nederlaag slikken. Die middag eindigde RBC-TSC in 1-2. Na afloop kreeg een speler van de be zoekers klappen van RBC-spelers. De scheids rechter deelde alsnog drie rode kaarten uit, aan spelers die daarna niet meer wel kom waren bij RBC. Dit weekend moest bij de her start van de competitie de weg naar boven weer wor den ingeslagen. Maar don derdag barstte de bom. BN De Stem bracht het nieuws naar buiten dat Robert Braber per direct was vertrokken. De als trainer onervaren Braber sneuvelde dus al na een half seizoen, terwijl hij de man was die RBC weer echt moest laten meetellen in het Nederlandse voetballandschap. In de zoektocht naar een nieuwe trainer bleek de band van RBC met Zeel and toch weer van pas te komen. Want de naam Ruud Pennings, de oud-doel man die begin jaren negentig ook even voor RBC speelde, stond bovenaan het lijstje. De Vlissinger werd vrijdag aangesteld en hij weet dat hij niet bij de makkelijkste club terecht komt. Maar ach, Pennings was eerder trainer van VC Vlissin gen, Hoek en Goes. Clubs die altijd vol in de spot lights stonden, waar iedereen verstand van voetbal had en dat ook graag wilde ventileren. Met die er varing in zijn tas, zou een huwelijk tussen Pen- nings en RBC zomaar een succes kunnen worden. En wordt RBC wellicht weer die club, waar veel Zeeuwen bij willen horen. Het geld leek bij RBC tegen de plinten te klotsen Boere in de basis Om maar met de deur in huis te vallen: eerste wereldrecordhouder op de 500 meter. He sciencefiction, maar de Nederlandse historicus Marnix Koolhaas durft de stelling wel aan. Sterker werd later in Zierikzee nog scherper gesteld door Jan Verpoorte uit Axel was de it klinkt als n schaatsanalist nog: het wereldrecord Wouter Ribbens. De Grote Kreek bij Axel was dichtgevroren. Wat wil je? De tem peratuur was in heel Nederland al weken niet boven het vriespunt geko men. Axel bibberde mee, vooral het gewone volk in onverwarmde krotten en met armetierige vod den. De gegoede burgerij zat er warmer bij en wilde dat best de len. Op zaterdag 22 januari 1848 werd de ijsvloer van de Grote Kreek daarom het toneel van 'eene wedren op schaatsen'. Schaatsen was in de negen tiende eeuw al een populaire be zigheid. Dit was geboren uit nood zaak, want met ijzers onder de schoenen kon je je in koude om standigheden toch makkelijk ver plaatsen. Maar er ontstonden ook wedstrijden, vaak georganiseerd door kasteleins die een taveerne of herberg langs het water hadden. Zo kregen zij ook in koude tijden centjes in het laatje. De 'wedren' op de Grote Kreek moet een happening vanjewelste zijn geweest. 'Het leverde dien dag een voor Axels ingezetenen te vo ren nimmer gekend schouwspel op', schreef de Zierikzeesche Cou rant. Een aantal 'liefhebbers' speelde penningmeester. Zij za melden geld in onder de rijke én rijkelijk toegestroomde toeschou wers en het verzamelde bedrag diende als prijzengeld voor de 28 arme sloebers die zich voor deze wedstrijd hadden gemeld. Winterkleren voor de winnaar Inderdaad, er deden alleen arme sloebers mee. En daar had de wel gestelde organisatie praktisch op ingespeeld met zijn prijzen schema. 'Te Axel hebben de vlug ste schaatsenryders onder de ar men winterkleederen gekregen. Gelukkig de armen aldaar die goed konden schaatsenryden!', loofde de Vlissingsche Courant. Het res terende geld ging in de zoge naamde armenkas, een soort Leger des Heils avant la lettre. De rapste van allemaal was Jan Verpoorte. Deze 33-jarige Axelaar kon wel een warme jas gebruiken, Él want zijn leven was tot dat mo ment niet over rozen gegaan. Zijn vrouw was in het kraambed over leden bij de geboorte van hun derde kindje. Hij hopte van job naar job, van boerenknecht tot herbergier, van turfdrager tot win kelier en hij woonde waar het le ven hem iets bracht, afwisselend C Zijn vrouw was in het kraambed overleden bij de geboorte van hun derde kindje in Axel, Zaamslag en Terneuzen. Zonder het te weten werd deze Jan Verpoorte in Axel de eerste wereldrecordhouder op de 500 meter. Dat reconstrueerde de Ne derlandse historicus en schaatsa- nalist Marnix Koolhaas. De wed strijd op de Grote Kreek werd ge reden op een baan die '500 Neder landse ellen' lang was; dat stond gelijk aan 500 meter. De 'wedren' in Axel was volgens Koolhaas 's werelds eerste geregistreerde wed strijd ooit over deze afstand. Het logische gevolg is dat de winnaar van deze wedstrijd auto matisch de eerste wereldrecord houder was. En dat was Jan Ver- poorte, net voor zijn plaatsgenoot Salomon de Visser. 'De baan is door twee der snelsten rijders in circa 60 seconden afgelegd.' Ter vergelijking: het eerste officiële re cord kwam in 1891 op 50,8 secon den door de Zweed Oscar Grundén. Niet zo slecht dus van Jan. Naar de gevangenis HIj schoot er alleen geen zier mee ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Begin jaren negentig hadden we twee jaar lang betaald voetbal in deze provincie. VOETBAL Tom Boere start vanavond in de basis bij SC Cambuur. De uit Terneu- zen afkom stige aanvaller vervangt Ro berts Uldrikis, onthulde as sistent-trainer Pascal Bos- schaart. ,,Ro- berts heeft te gen Utrecht een kuitbles sure opgelo pen. Over hoe lang we hem moeten mis sen is nog weinig te zeg gen.'' VLISSINGEN De Nooijer keert terug René de Nooijer is vol gend seizoen de nieuwe hoofdtrainer van voetbal vereniging Nieuwland. De Nooijer speelde zijn hele carrière bij FC Dau- wendaele en werd daarna trainer van de club. Vorig sei zoen stopte hij daar. Bij Nieuwland volgt hij Henk de Nood op, die na dit sei zoen stopt. o O 5> a> Pionier uit Axel: Meer Shimizu dan Koelizjnikov Rudy Boogert rm t Een schaatser uit 1842, getekend door Pieter van Loon. rijksmuseum AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40