I 'H I Ambassadeur adviseert Nederlanders Oekraïne te verlaten 'Feesten maakt mensen gelukkig' 'Zonder feestje heeft mijn leven geen zin' 'Ik hoop weer snel mijn geld te kunnen verdienen als dj' 25= 3 DE AANSTAANDE HEROPENING VAN CLUBS EN DISCO'S LAAT HET BLOED SNELLER STROMEN I emand die liefde heeft voor de nacht, voelt zich in deze I tijden eenzaam", vertelt Mark (30) uit Rotterdam. ,,Je merkt aan alles dat iedereen snakt naar een avond vol goede muziek, samenzijn en vooral het werkende leven vergeten.'' Elk gesprek dat hij met vrienden voert, eindigt met corona en vooral het verlan gen naar feesten. „Gelukkig heb ik het kunnen tackelen met feesten net over de grens in Duitsland." Vanaf zijn 17de gaat Mark al naar feesten en festivals. ,,Het is een le vensstijl waar je nooit meer vanaf stapt. De sfeer, de liefde, de mu ziek; alles is magisch. De mooie mensen die je ontmoet, de ge sprekken die je voert. Ik geniet van elk moment, het gemis is groot." Mark vindt het zonde dat deze cultuur bijna niet meer lijkt te be staan. „Feestgangers worden keer op keer blijgemaakt met een dode mus. De line-ups en de locaties worden bekendgemaakt, maar gaan kunnen wij niet. Het moet nu open. Niet alleen voor de bran che en de 'muzikale genialen' - de dj's - maar vooral voor de uitlaat klep die men nodig heeft. Feesten maakt mensen gelukkig." I et is straks onwerke lijk als alles weer open I gaat'', zegt Rika (51) uit Amsterdam. ,,Ik heb het ge voel, en ik denk meerdere men sen, dat we twee jaar stil heb ben gestaan. Regelmatig krijg ik op mijn Facebooktijdlijn al leen maar foto's uit 2019. De tijd dat ik met vrienden overal naar festivals ging. Hoe onbe zorgd waren we aan het feesten. Ik laat een traantje en kan weer genieten van de foto's. Maar vanbinnen huil ik. Ik wil terug naar die momenten, ik wil mijn leven terug.'' Het is volgens Rika, een Surinaams-Javaanse die al veertig jaar in Nederland woont, belangrijk voor alle mensen om weer van het leven en de vrijheid te genieten. ,,We hebben waarschijnlijk vóór co rona de vrijheid gezien als ge woonte. Maar nu moeten we dat niet meer doen. Ik neem de vrijheid nooit meer voor lief. Nooit meer! Ik ben zo dank baar.'' Rika is een transgender en leeft al bijna 28 jaar als vrouw. ,,Ik geniet van mijn vrouw-zijn. Elke keer als ik naar een festival ging met vriendinnen, kreeg ik zo veel aandacht van mannen, wat fantastisch kan zijn. En ik heb altijd de tijd van mijn leven. Nu kan ik al twee jaar niet meer uitgaan. Geen aandacht, dat was wel even slikken. Ik wil mijn vrijheid terug. En nu gaat het weer komen. Ik hoop dat we al lemaal weer normaal kunnen gaan genieten van het le ven. Want het leven is zo kort. En zonder een leuk feestje heeft mijn leven echt geen zin meer." Vandaag openen diverse disco's en nachtclubs 'illegaal' de deuren. Ze kunnen niet wachten om weer van start te gaan. Maar ook feestgangers missen het uitgaan in de late uurtjes immens. Drie van hen vertellen waarom heropening van het nachtleven zo belangrijk is. k kan jullie vertellen dat ik er enorm naar snak dat de kroegen en clubs weer open gaan'', aldus Lourens (44) uit Arnhem. ,,Bijna twee jaar geleden verloor ik mijn baan als dj. Zo raakte ik al mijn inkom sten kwijt, aangezien ik full time in het nachtleven mijn geld verdiende. De dag na slui ting van de horeca vond ik een baan als pakketbezorger bij PostNL. Oorspronkelijk met de insteek hier twee of drie maan den te werken, maar dat werd veel langer Nu gloort er einde lijk licht aan de horizon.'' Lourens, alias DJ Lourenz, hoopt snel weer elk weekend te draaien. ,,Afgelopen weekend had clubeigenaar Pascal van der Beek een borrel voor het perso neel dat nog steeds, net als ik, wacht op de versoepelingen. Onderweg naar de club kreeg ik alweer kippenvel. Luisterend naar de muziek op Slam! dacht ik aan de mooie tijd dat ik 's nachts op verlaten snelwegen terugreed en bij tankstations van clubgasten een bedankje kreeg voor de fijne muziek waarop ze gedanst hadden.'' ,,Ik mis de nacht enorm'', be sluit Lourens. ,,Ik geniet intens van de mensen die helemaal losgaan op goede muziek en te gen elkaar aan staan te dansen. Dat ik voor hen mag draaien is mijn beleving van vrijheid. En in het nachtleven gebeuren veel leuke dingen, je hebt altijd mooie verhalen achteraf op een verjaardag. De laatste twee jaar had ik alleen niks te melden. Zoals wel meer mensen, ver moed ik. Dus ik hoop binnen kort weer snel mijn geld te kun nen verdienen met mijn baan als dj. Het mooiste beroep dat er is De Nederlandse ambassadeur in Kiev, Jennes de Mol, heeft de Nederlandse gemeen schap gisteren op het hart gedrukt goed te bekijken of een verblijf in Oekraïne nog noodzakelijk is. Ook opent Nederland zo snel mogelijk een noodsteunpunt. De Nederlanders kregen het advies tijdens een digitale bijeenkomst, zo meldde BNR. Er is geen sprake van een evacuatie, maar van een vrij willige keus om het land te verlaten op basis van een zeer zwaarwegend advies. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het advies van de ambas sadeur niet afwijkt van het (oranje) reisadvies dat al een tijdje geldt voor het land. Voor de grensregio's in het oosten van Oekraïne geldt een rood reisadvies. ,,We hebben de Nederlanders nogmaals meegegeven of ze per se in Oekraïne moeten of willen blij ven. Is hun verblijf echt noodzake lijk? Die afweging moeten ze uit eindelijk zelf maken'', aldus de woordvoerder. Volgens haar zijn er inmiddels al Nederlanders terugge keerd en is een deel bezig de spul len te pakken. Mocht de gespannen situatie tus sen Rusland en Oekraïne toch esca leren, dan kunnen Nederlanders op korte termijn terecht bij een nood- steunpunt van de overheid in de stad Lviv, de grootste stad in het westen van Oekraïne. Als de situa tie erom vraagt en de ambassade in Kiev niet meer kan functioneren, kunnen Nederlanders daar terecht voor consulaire hulpverlening, zo als onder meer het verschaffen van nooddocumenten. ,,We nemen het zekere voor het onzekere.'' Het is al weken onrustig in het grensgebied tussen Oekraïne en Rusland. De Russen hebben in dit gebied meer dan 100.000 soldaten verzameld en eisen dat Oekraïne geen lid van de Navo wordt. De Amerikaanse president Joe Bi- den riep gisteren zijn landgenoten op Oekraïne onmiddellijk te verla ten. De situatie in Oekraïne zou volgens Biden 'snel gek kunnen worden'. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken waar schuwt dat het burgers in Oekraïne niet kan evacueren als Rusland het land binnenvalt. Wereldoorlog Biden stelt dat 'we hier niet te ma ken hebben met een terroristische organisatie, maar met een van de grootste legermachten ter wereld'. Het leger van de VS kan Ameri kaanse burgers volgens hem dan ook niet te hulp schieten als zij Oekraïne willen ontvluchten. ,,Het wordt een wereldoorlog als Ameri kanen en Rusland op elkaar begin nen te schieten", aldus Biden. Overleg tussen verschillende landen over de gespannen situatie leverde tot nu toe geen doorbraak op. Zo vergaderden donderdag de legaties van Duitsland, Frankrijk, Rusland en Oekraïne in Berlijn over de crisis. Na negen uur verga deren lieten Rusland en Oekraïne weten dat er geen overeenkomst was bereikt. Rusland is wel bereid met drie landen verder te praten over het conflict in het oosten van Oekraïne, als de Oekraïense rege ring in gesprek wil gaan met de se paratisten aldaar. GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 FOTO MARCO DE SWART FOTO MARCO OKHUIZEN Feestbeesten snakken naar het nachtleven Edwin van der Aa Rotterdam/Amsterdam/Arnhem IlT --jPjp V—r— r^m.- XT~" SSmit'-J L J3 1 Ki.lt., FOTO KOEN VERHEIJDEN - Sanne Schelfaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3