Politie doet aangifte van belediging én van vernieling auto's en bureaus Daag de gemeente uit als je denkt dat je het beter kan 9 Hulst en Kloosterzande Er komen woningen bij in Kloosterzande en Hulst, en over één ding is de Hulster politiek het roerend eens: aan huizen is héél veel behoefte. Sophie Stockman Hulst Plannen voor nieuwbouw op het Hof te Zandeplein in Klooster zande en de Groote Kreek in Hulst rolden donderdagavond vrij moei teloos door een commissievergade ring van de gemeente Hulst, omdat alle neuzen over één ding dezelfde kant op staan. De vraag naar wonin gen in de gemeente is groot, be toogden alle fracties. De wijk Groote Kreek, zuidooste lijk van de binnenstad van Hulst, is C Plannen voor nieuwbouw op het Hof te Zandeplein in Kloosterzande en de Groote Kreek in Hulst sinds 1998 volgebouwd. Er staan nu zo'n 450 woningen en appartemen ten en in het verlengde van de Wa terstraat kunnen er in totaal nog eens tussen de 200 en de 250 vrije kavels komen. Voor Groote Kreek II worden acht agrarische percelen aangekocht. De commissiele den moesten akkoord gaan met het uittrekken van geld en mochten meteen hun wensen en bedenkin gen aangeven. Betaalbaar Verschillende fracties hamerden erop dat de te bouwen woningen betaalbaar en aantrekkelijk moeten zijn voor starters. Bijvoorbeeld door erfpacht of startersleningen, gaven ze het college mee. De hoogte van de grondprijs wordt definitief in september en er hebben zich reeds 160 geïnteresseerden gemeld. Ook waren er nog praktische vragen over de ontsluiting van de wijk. ,,Daar vindt een verkeerskundig onderzoek over plaats", zei wet houder Adri Totté. Er wordt ook al nagedacht over de volgende fases van nieuwbouw in de wijk. Om de grond 'veilig te stellen' zijn er al af spraken gemaakt met de eigenaren van de percelen waar in de toe komst ook huizen moeten komen. In Kloosterzande wordt het Hof te Zandeplein omgetoverd tot een wijkje met een dorpsplein. De plannen zijn concreet: er komen 37 woningen, waarvan 23 van corpora tie Woongoed en 14 in de vrije sec tor. Ook hier klonk de roep om te kijken naar manieren om starters en men sen uit de buurt de kans te geven. ,,Ik wil daar best naar kijken, er is draagvlak voor", zei wethouder Jean-Paul Hageman." Er wordt nog gekeken naar de nieuwbouw van de brandweerkazerne op het plein. Verkeer De ontsluiting van de nieuwe wijk riep ook vragen op maar een nieuwe uitgang via de Provinciale weg is niet nodig, gaf wethouder Totté aan: de verkeersbewegingen zijn goed verdeeld op Kloosterzande. Wel kijkt de provincie nog naar wat er moet gebeuren met 'infrastruc turele monumenten' zoals het via duct in het dorp: wat het kost om het te onderhouden en wat eventu eel een andere oplossing is. ,,De op tie van een rotonde is aan de orde geweest, maar zeker niet in kannen en kruiken", zei wethouder Gino Depauw. 'Acht Cola Acht Bier' of 'All Cop(per)s Are Bastards'? De politie gaat uit van het laatste en heeft aangifte gedaan van vernieling en belediging. Vandalen bespoten deze week drie voertuigen en bureaus van het Walcherse politieteam in Middelburg en Vlissingen met graffiti. Ze schreven de letters ACAB, dat bekend is als afkorting van de Engelse slogan All Cop(per)s Are Bastards. Vertaald: Alle politieagenten zijn klootzak ken. Strafbaar ,,Belediging van een ambtenaar in functie is sowieso strafbaar en het is algemeen bekend dat die af korting gebruikt wordt als beledi gende uiting richting politiemen sen", zegt woordvoerder Mireille Aalders. ,,Het is afhankelijk van de context waarin de letters wor den gebruikt of het ook echt strafbaar is. In dit geval is dat dui delijk." Trui Het Zeeuws-Vlaamse politieteam nam vorig jaar een trui in beslag waarop ACAB volledig was uitge schreven als belediging en ver schillende rechters hebben boe tes of werkstraffen opgelegd voor het opschrijven, roepen of zingen van de slogan. Om een straf te ontlopen, komen verdachten in de rechtbank soms met een alter- natieve betekenis. Zoals in 2009, waar een Groninger verklaarde dat zijn tatoeage stond voor 'Acht Cola Acht Bier'. Voor de bekladdingen in Vlis- singen en Middelburg is nog nie mand aangehouden. De politie hoopt dat een buurtonderzoek en beschikbare camerabeelden leiden naar één of meerdere dader(s). Schoonmaken Aalders: ,,De mensen die dit heb ben gedaan, vergeten dat we de au to's nu niet kunnen inzetten voor alarmmeldingen. Bovendien kost het schoonmaken veel geld waar de samenleving, dus wij allemaal, voor moet opdraaien." Er ligt een dorpsplan waarin is op genomen dat het oude schoolge bouw voor het dorp behouden moet worden, er wordt gewerkt aan het verfraaien van de dorpsingang en er staan meer plannen op de rol. In Sirjansland (331 inwoners) is de dorpsraad samen met inwoners zelf aan de slag gegaan met taken die anders door de gemeente hadden kunnen worden uitgevoerd. De vragen die er in het dorp leef den met betrekking tot de oude school hebben geleid tot het invoe ren van een right to challenge, nu uitdaagrecht genoemd, in de ge meente Schouwen-Duiveland. Het CDA nam drie jaar geleden het ini- tiatiefdaartoe. Ook in Renesse pak ten inwoners de handschoen op en maakte de stichting Belang Duin zoom gebruik van het uitdaagrecht. De stichting onderhoudt sinds 2020 het groen op het bedrijventer rein Duinzoom. Hoe gaat het nou met dat uit- daagrecht en wat zijn de criteria? Daar werd donderdag over verga- derd door de leden van de commis sie samenleving en bestuur. De conclusie is dat het goed gaat en dat inwoners prima in staat zijn zaken zelf op te pakken, maar er kunnen nog dingen beter. ,,Het was voor ons zoeken en voor de gemeente was het ook nieuw", zegt Jacque line Kik, lid van de dorpsraad in Si- rjansland, over haar ervaringen met het uitdaagrecht. „Uiteindelijk had den we een vast contactpersoon waar we vragen aan konden stellen. Het contact met de gemeente was goed en het dorpsplan is er geko men. We zijn aan de slag gegaan met het verfraaien van de dorpsin- gang en we zouden ook iets willen met het dorpsbosje." Drempels Een van de drempels die er volgens de commissieleden zijn bij het uit- daagrecht, is dat de uitdager een rechtspersoon moet zijn. Dat heeft te maken met het toekennen van de subsidiegelden. In Sirjansland trad de dorpsraad als rechtspersoon op. Rutger Punt (CDA) vroeg of het een optie is om bij onderwerpen die de gemeente behandelt bijvoor beeld met een vinkje aan te geven of die in aanmerking komen voor het uitdaagrecht. Dat is volgens Kik op zich geen verkeerd idee. ,,Als je een plan wilt oppakken, hangt het er ook van afofje vrijwilligers vindt die dat zien zitten." Het blijft wel maatwerk. Kik: ,,Je kunt niet zeggen: 'Op Sir hebben ze dat dorpsplan geschreven, dat moet dorpje X ook maar gaan doen.' Mis schien doet Zonnemaire iets dat wij op Sir helemaal niet zien zitten." Het dorpsraadslid juicht gebruik maken van het uitdaagrecht toe. ,,Als je denkt als inwoner dat je iets beter kan dan de gemeente, probeer het gewoon." PM ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Vraag naar woningen is erg groot Eén van de bekladde voertuigen van de politie. foto politieteam walcheren VLISSINGEN - Eldridge Pentury SIRJANSLAND ,,Daag de gemeente uit als je denkt dat je iets als inwoner beter kan." Sirjansland laat zien waar een klein dorp groot in kan zijn. - Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37