Senioren krijgen toch weer een eigen adviesorgaan Ambitieuze plannen voor dorpshuis Kats, renovatie op 1,8 miljoen euro geschat c Ook modern uitzichtpunt 7 KATS Het havengebied in Yerseke ziet er straks anders uit. In opdracht van de gemeente heeft een landschapsarchitect een gelikt plan gemaakt. De strekdammen bij de Yersekse jachthavens zijn aan een opknap beurt toe. Ze liggen er al lang en door de stroming is er erosie opge treden, vooral onder de waterlijn. Hier en daar moeten de stenen waar de dam uit bestaat vervangen worden. Bovendien zijn de strek dammen maar beperkt toeganke lijk. Daar liggen kansen, vindt wethouder Maarten Both. En als er dan tóch al gewerkt wordt in het gebied, is dat een mooie kans om tegelijkertijd méér aan te pakken. Het met gras begroeide dijkje op de Meerpaalweg wordt afgegraven. Daardoor is de Oosterschelde be ter te zien en het kan technisch ook omdat de dijk geen waterke- rende functie meer heeft. Er komt ook een getijdeklok op het Praat huisje, zodat iedereen makkelijk kan zien of het water opkomend of juist afgaand is. Verder worden nieuwe vlonders en trappen aan gelegd in het havengebied. Wat ook in het oog springt: bij parkeer plaats Kijkuit komt een kunst werk. Het onderhoud aan de strekdam men moet sowieso gebeuren. De rest is extra. Maar de havens mo gen wel wat aantrekkelijker wor den, vindt Both. Zowel voor inwo ners als voor toeristen. Vandaar dat de gemeente Reimerswaal het ge bied wat mooier wil maken. De kosten voor al het genoemde werk liggen tussen de 2 en 3 miljoen euro, al is dat wel een grove in schatting. Ja, al staan er nog een paar opval lende ideeën in het plan. Zoals het realiseren van een 'Mosselexperi- ence' waar toeristen de beleving van de mosselcultuur in de Oos- terschelde goed kunnen ervaren. Both hoopt op initiatief vanuit de mosselwereld om zoiets neer te zetten. Zelf gaat de gemeente dat in ieder geval niet doen, maar het zou er wel mooi passen. En kers op de taart is een modern uitzicht punt waar bezoekers zich kunnen vergapen aan de Oosterschelde. Een beetje zoals het uitzichtpunt bij Rilland dat eind 2020 geopend werd. Nee hoor. Volgens Both is er afge lopen tijd met heel veel mensen, organisaties en bedrijven uit Yer- seke gesproken. Daar zijn behoor lijk wat wensen en ideeën uit naar voren gekomen. Zo wilde de ge meente zélf graag een beweegbare brug om twee dammen met elkaar te verbinden. Zodat er een rondje over gemaakt kon worden. Maar dat bleek volgens betrokken des kundigen niet verstandig: er staat best veel stroming en wachtende boten zouden dan in de proble men kunnen komen. Het dorpshuis in Kats wordt modern. Met ruimte voor bijvoorbeeld zzp'ers of de huisarts en geschikt voor sport en met een bloeiend Albert Kleintje. Hoe dat er uit gaat zien? Dat wordt nu verder uitgewerkt. De inwoners van Kats hebben zich de afgelopen tijd flink ingespan nen om plannen te maken voor de renovatie van het dorpshuis. Een werkgroep met bewoners en ver tegenwoordigers vanuit de ge meente is daar mee aan de slag ge gaan. Een van de eerste dingen die gedaan is, is een enquête onder de dorpsbewoners. Daar zijn heel wat suggesties uit gekomen. Zo als de behoefte aan horeca en een terras, de wens om medicijnen op te kunnen halen, de behoefte aan een plek voor bijvoorbeeld de dokter of de fysiotherapeut en misschien werkplekken voor zz- p'ers. Zorgappartementen Een andere grote wens is het op hogen van het plafond van de C Inwoners hebben de wens om bij het dorpshuis zorgappartementen te bouwen sportzaal. Kats heeft een bloeiende badmintonvereniging en de zaal is te laag. Dat heeft invloed op de competitiedeelname. De vereni- ging moet ieder jaar dispensatie vragen bij de sportbond. De super markt Albert Kleintje heeft ook profijt van een renovatie omdat de ruimte nu wat onhandig is inge deeld. Daarnaast is er vanuit de dorpsbewoners een wens om bij het dorpshuis zorgappartementen te bouwen. Op die manier kunnen oudere inwoners op het dorp blij ven. De gemeenteraad heeft nu geld beschikbaar gesteld om de plan nen uit te werken. Daarbij zijn de dorpsbewoners ook weer betrok ken. Er ligt een voorlopige schat ting dat renovatie 1,8 miljoen euro kost en dat is exclusief de appartementen. Daarom wordt ook gekeken of nieuwbouw niet een betere optie is. Het protest dat het Bondenberaad Groot Goes (het overkoepelende orgaan van de ouderenbonden) de afgelopen weken heeft laten ho ren, heeft z'n effect duidelijk niet gemist. Het orgaan zou graag zien dat er weer een volwaardige senio renraad komt die door de ge meente wordt betrokken bij be sluiten die ouderen aangaan. Dat burgemeester en wethouders daar niets voor voelden, werd door het Bondenberaad afgedaan als 'het buiten de deur willen houden van kritische adviesclubs.' Adviesraden opheffen B en W willen echter een heel an dere weg inslaan als het gaat om burgerparticipatie. Het zogeheten burgerpanel (de website www. goespraatmee.nl) speelt daarin een belangrijke rol. Verder zouden alle bestaande adviesraden - zoals de sportraad, wmo-adviesraad en jongerenraad - moeten worden opgeheven om plaats te maken voor één nieuwe kerngroep, waarin mensen uit alle geledingen van de maatschappij zitten. Dat gaat de gemeenteraad alle maal veel te snel. Alle fracties vin- den het burgerpanel een goed in strument. De nieuwe kerngroep mag er ook komen. Maar zolang niet duidelijk of die goed functio neert, moeten de bestaande advies raden gewoon blijven bestaan. En ook de senioren mogen van de raad weer een volwaardig adviesor gaan hebben. Daarin moet het Bon- denberaad een grote rol gaan spe len. Pas als duidelijk is dat de nieuwe kerngroep goed functio neert, worden de andere adviesra den misschien opgeheven. Maar misschien ook niet. Extra geld Wethouder André van der Reest kon donderdag tijdens de raads- vergadering niets ander doen dan accepteren dat de gemeenteraad het zo wenst. Hij zei bereid te zijn met de senioren van gedachten te wisselen en hen in de gelegenheid te stellen te reageren op voor hen belangrijke onderwerpen. Wel stelde hij dat het in stand houden van de adviesraden en het weer instellen van een senioren raad extra ambtelijke capaciteit vraagt en dus extra geld kost. Ongevraagd advies Voorzitter Hans de Jonge van het Bondenberaad laat weten blij te zijn met het optreden van de ge meenteraad. ,,Wij gaan er nu posi tief in en hopen dat het college de wens van de gemeenteraad ruim hartig uitvoert'', zegt hij. Dat een seniorenraad veel geld kost, be strijdt De Jonge. ,,Wij kosten niets. Het enige wat wij vragen is als serieuze overleg partner gezien te worden en ge raadpleegd worden over onderwer pen die voor ons van belang zijn. We willen ook ongevraagd advies kunnen geven.'' In het kader van het onderwerp burgerparticipatie diende de fractie van Nieuw Goes donderdag het voorstel in om in Goes een referen dum in te voeren. Dat werd door alle andere partijen afgewezen. PM ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Haven ziet er straks gelikter uit Michiel Bouwman Yerseke Waarom is dat plan gemaakt? Wat dan zoal? Is dat dan ook allemaal echt no dig? En daarna kunnen de havens weer jaren mee? Komt dat allemaal uit de hoge hoed van gemeente en land schapsarchitect? - Melita Lanting De gemeenteraad van Goes heeft laten zien wie de baas is in de gemeente. Ze heeft unaniem besloten dat de senioren wél een eigen adviesorgaan krijgen. - Rob Paardekam Albert Kleijntje toen het een jaar bestond. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35