Tiny houses in Kortgene nog geen uitgemaakte zaak Kortgene voert actie voor behoud van knotwilgen m 6 In Kortgene is commotie ontstaan over een rij knotwilgen in de wijk Stadspolders. De gemeente wil de bomen gaan verplaatsen. 'Niks daarvan.' Op Facebook wordt de hele wijk Stadspol ders gemobiliseerd om actie te onderne men richting de ge meente Noord-Beveland. Veront ruste inwoners van Kortgene stu ren mails naar de gemeente en eentje start al een petitie. Politieke partijen schieten ook in het ver weer en stellen vragen aan het col lege van burgemeester en wethou ders. En dat allemaal voor het be houd van veertien knotwilgen langs de Spekdam. Want: 'Zulke bomenrijen zijn essentieel voor onze fauna en moeten we juist koesteren. En ze zijn nog mooi ook!' De commotie is ontstaan na pu blicatie van de gemeentelijke plannen in het Gele Krantje, de huis-aan-huiskrant van Noord-Beveland. Daar viel de mel ding te lezen dat de gemeente de rij knotwilgen aan de Spekdam wil gaan verplaatsen. Waar naar toe is niet bekend. Oplettende le zers hebben de mededeling gezien en zijn in het verweer geschoten. Zij vrezen dat de bomen, van mi nimaal 46 jaar oud, de verhuizing niet gaan overleven. 'Dit mag niet gebeuren', is het devies op ver schillende facebookpagina's. Ook de politiek heeft het nieuws opgepikt en zich er inmiddels mee bemoeid. Op Facebook laten Eric Mahieu (PvdA-GroenLinks) en Jacqueline Dijkinga (D66) van zich horen. Diezelfde Dijkinga stelde donderdag ook mondeling vragen aan het college en de VVD deed dat schriftelijk. ,,Het kan toch niet zo zijn dat we allemaal wor den aangespoord om te vergroe- nen en dat de gemeente dan zelf v •- r r:&M f Air/ bomen weghaalt voor een tegel paadje", vindt Stephan van Belzen van de VVD. Gezegde Maar wat is er nou precies aan de hand? In de nieuwbouwwijk Stadspolder moeten nog kavels uitgegeven worden aan de Spek- dam. Aan de achterkant van die kavels staat een rij knotwilgen. Die wil de gemeente daar weg hebben omdat daar een 'achter pad' zou moet komen. Officieel gaat het om verplaatsen van de wilgen. Maar het gaat over oude bomen. En iedereen weet hoe het gezegde daarover luidt. Precies: Oude bomen moet je niet verplan ten! ,,Een knotwilg is taaier dan u denkt", was één van de antwoor den die wethouder Pim Schenke- We zijn aan het zoeken of ernog een alternatief te vinden is laars gaf op de vragen van Dijkinga tijdens de gemeenteraadsvergade ring. ,,Maar we nemen uw opmer king mee. Ik ben zelf ook geen voorstander van rooien. Maar soms is het zoals het is." Zwart op wit Dijkinga wees wethouder Schen kelaars op een uitspraak uit 2012 van zijn collega Van der Maas. ,,Er is op 3 oktober 2012 een inloop avond geweest over de Stadspol- der. Daar is toen een specifieke vraag gesteld over de knotwilgen. Want een aantal bomen zou bij de start van de bouw verplaatst wor den. Maar over de rest van de bo men is toen letterlijk gezegd, en dat heb ik zwart op wit: 'De rest zal blijven staan'. Waarom wordt daar nu van afgeweken?" Schenkelaars liet weten dat de bezwaren van Dijkinga en de ove rige verontruste inwoners van Kortgene wel degelijk ter harte worden genomen: ,,We zijn intern aan het zoeken of er nog een alter natief te vinden is om de knotwil gen überhaupt te laten staan. We kijken even of we ten behoeve van het achterpaadje een andere op lossing kunnen verzinnen. Daar komen we nog op terug." Op het voormalige voetbalcomplex van Kortgene wil het college onge veer honderd tiny houses offlexwo- ningen neerzetten. Ruim de helft is bedoeld voor starters en spoedzoe- kers. De andere helft is bedoeld voor arbeidsmigranten die bij Noord-Bevelandse bedrijven wer ken. ,,We vinden het erg ambitieus", zei Johan Sandee (CDA). ,,Wat doet dit met het dorp?", reageerde Inez Flameling (PvdA). ,,Tiny houses zijn toch vooral voor idealisten en mensen die willen ontspullen. Starters willen meestal een gewoon huis", zei Jacqueline Dijkinga (D66). Kortom, er is nogal wat twijfel over de belangstelling voor dit pro ject. En dat gaat niet alleen over de starters, maar ook over de arbeids migranten. ,,Zijn alle ondernemers die ruimte zoeken voor hun werk nemers hierbij betrokken?", vroeg Stephan van Belzen (VVD). Uit de beantwoording van wethouder Pim Schenkelaars bleek dat de ge meente niet weet hoeveel belang- stelling er exact is. ,,Er is wel be langstelling, maar het is niet onder zocht. De vraag in omliggende ge meenten is erg hoog, dus dat zal hier ook zijn", zei Schenkelaars. De raadsleden maken zich ook ongerust over het draagvlak in het dorp. ,,We zijn wel benieuwd hoe de dorpsbewoners en de dorpsraad kijken naar dit plan", zei Cor van de Woestijne (SGP). Net als het CDA pleitte hij voor een stap-voor-sta- pinvulling en niet alles tegelijk neer willen zetten. Doorstromen De discussie in de gemeenteraad spitste zich vooral toe op de vijftig woningen voor arbeidsmigranten. Starters willen meestal een gewoon huis Er zijn zorgen of dat wel gaat wer ken. Wethouder Schenkelaars legde uit dat deze mensen nu nog ver spreid over het eiland wonen. Deels in huurwoningen van Beveland Wonen. ,,En soms in omstandighe den die wij niet willen." Doordat deze mensen naar de flexwoningen gaan, komen er weer huurwonin gen in de kernen vrij, legde Schen kelaars uit. ,,Kunnen we waarbor gen krijgen dat deze mensen door stromen en dat er niet honderd nieuwe mensen naar het eiland ko men?", wilde Koen van de Klooster (NBB) weten. Verschillende raadsleden dron gen erop aan om vooral ook door te gaan met het maken van plannen voor woningen in de kernen. Dit plan op de sportvelden is in prin cipe maar voor een beperkte tijd en jongeren die een gezin willen stich ten, hebben een groter huis nodig. Over twee weken staat dit plan opnieuw op de agenda. ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 PM 'Niet weg voor een achterpad' Willem Adriaansens Kortgene - t t'- i "U,.*-• - I iv Stephan van Belzen (l), Jacqueline Dijkinga (m) en Mientje Visch-Goedbloed (r) met Rosalie (linksvoor) en Valerie (rechtsvoor) bij de rij knotwilgen die de gemeente wil verplaatsen. ,,In 2012 is beloofd dat deze bomen zouden blijven staan." foto johan van der heijden - Pim Schenkelaars, wethouder KORTGENE Het is nog geen gelopen race voor het plan voor ruim honderd tiny houses bij Kortgene. De ge meenteraad heeft nog veel twij fels en wil weten hoeveel be hoefte er nu eigenlijk is. Zowel voor starters als voor arbeidsmi granten. - Jacqueline Dijkinga, fractievoorzitter D66 - Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34