Kritiek op beleid Veere: 'Iemand heeft zitten snurken' coLuni 'De frieten van John en Marjan zijn lekker knapperig, het zijn echt de beste' Bedrijven stellen teleur 5 KOUDEKERKE Daken van bedrijven zijn ideaal voor zonnepanelen, vindt de gemeente Middelburg. Maar ondernemers hebben geen zin in al dat gedoe. ,,Dat is wel een teleurstelling", erkent wethouder van milieu Chris Dekker. Zonne-energie wordt omarmd door Middelburg maar de gemeente wil niet dat de stad in hoog tempo wordt omzoomd met zonneparken. Daken van bedrijven en kantoren zijn een betere plek, vindt de ge meenteraad. Een proefproject op industrieter rein Arnestein draait momenteel echter uit op een fikse teleurstel ling. Wethouder Chris Dekker: ,,Ja, dat stelt me teleur. We proberen al ja ren om ondernemers met regelin gen en subsidies te stimuleren hun gebouw te verduurzamen. De meeste bedrijven onderkennen ook wel dat de mogelijkheden er zijn, maar ze geven er geen priori teit aan." ,,Ik begrijp niet waarom ze zo te rughoudend zijn. Ze zijn vooral gericht op hun primaire bedrijfs voering, maar het leggen van zon nepanelen is duurzaam en kan geld besparen. En Arnestein ligt gunstig, het elektriciteitsnet is ge schikt, dus daar ligt het allemaal niet aan." ,,Daar zit de angel. Kennelijk moe ten we ze nog meer bij de hand nemen. Dat een energiecoach alles regelt, van plan tot en met subsi die, zodat ze er zelf helemaal niks meer aan hoeven doen." ,,Ja. Makkelijker kunnen we het dan niet meer maken, wel leuker. Ik hoop echt dat bedrijven verder gaan kijken dan wat het op de korte termijn betekent. Dat ze het langetermijnvoordeel gaan zien." Voor de gemeente hangt er ook veel van af. U bent bezig met de energietransitie naar meer duur zame energiebronnen. Daarom is ook de Mortiereboulevard vaak genoemd als mogelijke locatie voor zonnepanelen op daken. Maar als bedrijven niet willen? ,,Ik geef niet op. Zolang de moge lijkheden om bedrijven te stimu leren niet zijn uitgeput, gaan we ermee door. Niet met dwang, maar wel met drang. Ik hoop dat we via het ene bedrijf het andere kunnen overtuigen. Op Ramsburg lukt dat nu een beetje. Daar was een be drijf aanvankelijk ook terughou dend, maar nu de panelen er lig gen, is het toch enthousiast. En het bedrijf ernaast wil nu ook zonne panelen. Zo'n doorbraak hebben we nodig." Niet alleen de leerlingen van groep acht doen dat. Alle groepen van De Sprong komen deze vrij dag even langs aan de Middel burgsestraat in Koudekerke. Want John en Marjan van den Hummel hebben een innige band met de basisschool en vanaf za- terdag zijn ze met pensioen. Zo wat elk schoolfeest leveren zij friet. Maar er is meer. Hij zat zelf op die school, zijn kinderen zaten er en nu zitten zijn kleinkinderen er. ,,Die band met die school is heel bijzonder." Na 46 jaar stopt het echtpaar met het bakken van friet en dat is dan ook de reden voor de scholie ren om hen te bedanken voor al les wat ze hebben gedaan. En ze vertrekken natuurlijk allemaal met een flinke portie friet. Flo: ,,John bakt ze lekker knapperig." Ze vertelt dat ze bij haar thuis al leen maar friet van de Fri- tuurshop eten. ,,Want dat zijn echt de beste." Ook zijn klein- zoon Dean (7) komt met zijn klasgenoten afscheid van hem nemen. En ook volgens hem zijn de frieten van zijn opa en oma de allerbeste. ,,Echt, echt lekker." Vaderfiguur John vindt het geweldig dat de schoolkinderen hem op deze ma nier uitzwaaien. Maar hij vertelt ook dat deze vrijdag voor hem ook een droevige dag is omdat hij donderdag hoorde dat zijn oude leverancier van aardappelen, de Vlissingse groenteboer Adrie Trimpe, is overleden. ,,Hij was een vaderfiguur voor mij. Ruim veertig jaar zag ik hem elke dag." - Emile Calon Die kritiek kwam deze keer niet al leen van de oppositiepartijen HVV, SGP/CU en VVD. Ook coalitiepar tijen CDA en PvdA/GL lieten, min der luid en minder scherp, horen dat er wel het een en ander valt aan te merken op de manier waarop de gemeenteraad vooraf was geïnfor meerd. Begin 2021 besliste de Veerse ge meenteraad unaniem dat het dage lijks bestuur een jaar de tijd krijgt via het bestemmingsplan te regelen dat woningen niet zomaar gesplitst kunnen worden, dat boven horeca en winkels niet nog meer recreatie appartementen komen en dat cul tuur-waardevolle gebouwen niet gesloopt worden. Na een jaar ver valt die machtiging. Daarom kreeg de gemeenteraad dinsdag een serie voorstellen onder ogen om tijdens de raadsvergadering van donderdag opnieuw het college een jaar de tijd te geven dat te regelen. Tijdens die vergadering bleek dat er forse kritiek is op dat zo kort van te voren communiceren. Stijn van Kervinck (HVV) stelde klip en klaar dat op het gemeentehuis 'iemand heeft zitten snurken' waardoor pas op het laatste moment duidelijk werd dat het besluit opnieuw be krachtigd moest worden. Sander Ja- cobse (SGP/CU) zei het iets netter: ,,Wij krijgen de indruk dat iemand dit gewoon is vergeten." Wethouder Chris Maas (PvdA/ GL) stelde echter dat het heel ge bruikelijk is dit soort voorberei- dingsbesluiten niet vooraf te com municeren. Dat gebeurt om te voorkomen dat op het allerlaatste moment toch nog even snel een verzoek tot woningsplitsing inge- diend wordt. Hij riep in herinne ring dat in 2019 de gemeenteraad pas tijdens een besloten zitting hoorde dat er actie op een besluit nodig was. Dat was om te voorko men dat er nog meer strandslaap- huisjes zouden worden gebouwd. - Emile Calon BEVEILIGING *24-uurs meldkamer-service PM ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Zon op je dak? Veel te veel gedoe U heeft 150 bedrijven benaderd. Daarvan zijn er maar veertien die zich hebben aangemeld. Maar zelfs van die veertien is het niet zeker dat ze ook echt zonne panelen gaan leggen op hun da ken. Waar gaat het mis? In het verslag van het proefpro ject Zon op daken dat u naar de gemeenteraad hebt gestuurd, staat dat ondernemers 'er niet aan toekomen' en dat het 'te veel gedoe is'. Behalve nog een handtekening zetten. - Maurits Sep Flo weet wel waar ze de lekker ste friet bakken. Bij John's Fri- tuurshop in Koudekerke, zegt de elfjarige leerlinge van basis school De Sprong. Samen met haar klas is Flo vrijdag naar de snackbar gekomen om John en zijn vrouw Marjan letterlijk in de bloemetjes te zetten, uit te zwaaien en toe te zingen. DOMBURG Er klonk deze week forse kritiek op het Veerse college om op het laatste moment de gemeente raad te vragen voorstellen aan te nemen, waardoor voorkomen wordt dat woningen worden ge splitst en waardevolle gebou wen gesloopt. J INBRAAKBEVEILIGING 4 MELDKAMER PAC 4 TOEGANGSCONTROLE 4 ALARMOPVOLGING 4 BRANDBEVEILIGING Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel.0113213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl LJ CAMERABEWAKING H Care' John en Marjan van den Hummel tussen de leerlingen van groep 8 van basisschool De Sprong. foto DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33