Tijd voor grapjes over Overmars houdt als je van het andere geslacht bent 23 Sjoerd Mossou is om als zwak of kwetsbaar te worden gezien. Vrouw zijn in het voetbal is, kortom, nog altijd een thema. Of, beter: het machtsver toon waar ze onder kunnen lijden. ,,Al vraag ik me af of dit altijd automatisch te maken heeft met de rolverdeling man-vrouw", nu anceert Bal, die in 2014 bij Vitesse vertrok nadat ze in conflict was geraakt met de directie van de Arnhemse club. ,,Mannen in een organisatie kunnen net zo goed monddood worden gemaakt of in een bepaald keurslijf worden ge drukt. Wel denk ik dat degenen met wie ik botste me extra irritant vonden, juist omdat ik een vrouw ben. De machocultuur draagt er aan bij hoe er tegen vrouwen wordt aangekeken in de voetbal wereld." In die voetbalwereld zit traditio neel een dun lijntje tussen inge slepen gewoonten en smakeloos heid. Henk Fraser vertelde ooit een anekdote uit zijn spelersperi ode bij Roda JC. Door een ervaren medespeler werd hij in Kerkrade geregeld met 'aap' aangesproken, wanneer hij in het veld iets ver keerds deed. Het raakte de huidige Sparta-coach geen moment, ver telde hij jaren later. Eenvoudigweg omdat zijn ploeggenoot met ge kleurde haardos door diezelfde routinier steevast met 'rooie' werd aangesproken. En de iets te zware middenvelder met 'dikke'. Ook hierin sijpelde vooral machtsver- toon door. Van laten zien wie de baas is. In die zin is de tijdsgeest onherroepelijk veranderd - en ge lukkig maar. Geen donkere voet baller die nu nog 'aap' wordt ge noemd door een ploeggenoot. Maar het punt dat Fraser wilde maken is dat 'we' ook weer niet te ver moeten doorslaan in het over dreven politiek correcte. In de harde bedrijfstak betaald voetbal worden nu eenmaal mensen op hun plek gezet. En zoiets gebeurt doorgaans niet in zalvende Majoor Bosshardt-taal. Omgangsnormen Wat dat betreft zullen vrouwen in zekere mate mee moeten met die omgangsnormen. En dat dóen ze, steeds nadrukkelijker. Sommigen, zoals de televisieverslaggevers Hé lène Hendriks en Fresia Cousino Arias, genieten zelfs grote status in de voetballerij. Zoals binnen de clubs ook steeds meer vrouwen hun weg vinden naar belangrijke posities. Ook al zijn ze in topfunc ties nog altijd ver in de minder heid. Illustratief: onder de 130 top bestuurders in de eredivisie be- vinden zich slechts 8 vrouwen. Dat neemt niet weg dat onmisken baar een verschuiving zichtbaar is ten opzichte van, pak 'm beet, tien jaar geleden. Bij Ajax is inmiddels 26 procent van de 408 voltijds werknemers vrouw. Bij andere clubs bekleden ze eveneens steeds vaker cruciale posities. Gemene deler binnen die bvo's, voor zover bekend: de vrouwen zijn er op hun plek. Of het nu in de perskamer is, op de commerciële afdeling of in de begeleidende staf; het gros deint vrolijk mee op de wind van opportunisme, kroegpraat en kleedkamerhumor. ,,En daar wordt nog weleens aan voorbijgegaan", vindt Bal. ,,Een bepaalde groep gutmenschen staat altijd vooraan om te roepen wat niet deugt. Dan moet die gecan- celd worden en dan die weer. En dat mag als er, zoals afgelopen week bij Ajax, dingen gebeuren die écht niet door de beugel kun nen. Machtsmisbruik moet aange pakt worden, geen twijfel over mogelijk. Dat soort zaken wil ik absoluut niet bagatelliseren. Maar laten we wel de nuance blijven zien, laten we alsjeblieft stoppen met die aanhoudende trial by me dia die mensen al afmaakt voordat hun schuld is bewezen. Er mag ook gewoon gelachen worden met elkaar, iets wat gelukkig ook nog heel vaak gebeurt in het voetbal. En precies die luchtigheid mis ik soms in de dialoog." PSV kent opdracht Ploeg VDP in de Tour Blessure Geurts Het is nu zaterdag, we zijn al bijna een week onderweg, maar wanneer mag je eigenlijk precies lachen om Marc Over- mars-gate? Ik worstel daar een beetje mee. Deze week bracht het NOS Achtuurjournaal een uitgebreid item over dickpics. Er kwamen twee meisjes in beeld die een 'ludieke' scheurkalender hadden samengesteld met vierhonderd dickpics, ingestuurd door evenveel mannen, op verzoek. Al snel sprak één van de twee meiden, we zaten halverwege het laatste coronanieuws en het weer bericht, een zin uit van onbetaalbare schoonheid. Ze zei het semi-ernstig, met een zangerig Lim burgs accent: ,,Wij zijn in principe niet tegen de dickpic, helemaal niet, maar de man moet wel aan voelen wanneer hij deze moet versturen.'' Ik moest eerst hardop lachen om het surrealisme van de setting, om de prachtzin zelf, dit was het NOS journaal nota bene, en vrij snel daarna rook ik een kneiter van een carnavalshit. (,,We zijn - in principe - niet tegen de dickpic, jalalalala''). Ik herpakte me snel. Seksuele intimidatie is een serieuze zaak. Het onderwerp is zo sensitief bo vendien, dat er een vreemd soort contradictie is ontstaan: die van de omge keerde nuance. Wie het gedrag rond dickpics probeert te duiden, is prompt zelf verdacht of in een context probeert te plaatsen, is prompt zelf ver dacht. Zeker indien je een man bent: wie niet conse quent keihard veroordeelt, krijgt onherroepelijk het verwijt van vergoelijking. Wie nuanceert, probeert automatisch te verbloemen, en moet zelf aan de hoogste boom. Wie even probeert om rustig adem te halen, die bagatelliseert. Wie de naam 'Overmars' uitspreekt, moet er onmiddellijk 'slachtoffers!' achteraan zeggen, liefst ervóór nog. Wie opmerkt dat het ook voor Ajax best drama tisch is - opeens een belangrijke directeur moeten wegsturen - heeft geen oog voor de vrouwen om wie het werkelijk zou moeten gaan. De discussie is een krankzinnig mijnenveld ge worden. Het lijkt verdorie wel coronatijd, maar toch; we zijn inmiddels al bijna een week onder weg. We zijn al stomverbaasd geweest (zondag) en we hebben er gore schande van gesproken (maan dag). We hadden medelijden met de slachtoffers en met het gezin van Overmars (dinsdag) en we hebben Ajax zien lijden (trainer Erik ten Hag al thans, woensdag). We hebben de achterlijke kron kels van Overmars proberen te verklaren (donder dag) en ons verkneukeld om de straf die mogelijk komen gaat (vrijdag). Ik stel voor dat we vanaf dit weekend ook de humor weer een kans geven. Er is niemand ver moord. Er zijn dickpics verstuurd, er zijn vrouwen geïntimideerd door een viespeuk, het schandaal is glashelder, maar niemand kan nog beweren dat de dader er genadig vanaf gaat komen. Het is jammer dat Promenade of De Luizenmoeder niet meer op televisie zijn, want het lijkt me tijd om weer een beetje te lachen tussendoor. Om het absurde fenomeen dickpic, om een olijk spreek koor op de tribune, om een foute carnavalshit, om een Photoshop-grapje van een buikglijdende Overmars - en vooral ook om onszelf en om elkaar (m/v). De wereld zou er flink van opknappen. GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Vrouwen in de voetbalwereld, met links presentatrice Hélène Hendriks en rechts van boven naar beneden presentatrice Fre sia Cousino Arias, journalist Di ana Kuip en persvoorlichter Es ter Bal. FOTO'S MAURICE VAN STEEN, PRO SHOTS EN DPG MEDIA. VOETBAL PSV-trainer Roger Schmidt (foto) hoopt vandaag bij Vi tesse op een herhaling van het duel in no vember in Eindhoven (2 0). „We lieten toen zien hoe we Vitesse kunnen bestrij den", zei de coach. Marco van Ginkel is terug. Bij Vi tesse is spits Openda er weer bij. WIELRENNEN De Tour-orga nisatie heeft evenals vorig jaar de Franse ploegen Total- Energies en B&B Ho- tels-KTM een wildcard gege ven. Bij To tal-Energies rijdt onder an deren Niki Terpstra. Ook Alpecin/Fenix van Mathieu van der Poel (27, foto) is ze ker van een Tourplek. TURNEN Elze Geurts (26, foto) heeft een zware knieblessure opgelopen. De turnster, die deel uitmaakt van de natio nale selectie, kwam volgens de KNGU bij de landing na een sprong ongelukkig te recht in de val kuil. Ze liep een scheur in de voorste kruisband op. Wie het gedrag van Over- mars probeert te duiden, ,t:-'tvsrnN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23