l Voetbal mannenbolwerk, ervaringsdeskundigen vertellen hoe je je staande 22 Met de onthullingen over Ajax-directeur Marc Overmars heeft MeToo nu ook officieel de voetbalwereld bereikt. Het roept de vraag op hoe het voor vrouwen is om te werken in het door mannen gedomineerde bolwerk. Hoe veilig voelen ze zich? En hoe opereren ze? „Degenen met wie ik botste vonden me extra irritant, juist omdat ik een vrouw ben." Cécile Koekkoek ziet zichzelf nóg zitten tijdens haar eerste aandeel houdersvergadering als bestuurs lid van NAC. Als hoofdredacteur van de VARA-gids had ze haar sporen al lang en breed verdiend in de door mannen gedomineerde mediawereld, later onderstreept met haar baan als eindredacteur van De Wereld Draait Door. Maar daar in het Rat Verlegh Stadion, te midden van een kleine dertig za kenmannen, was het voor haar net alsof ze in een tijdmachine naar het oude Griekenland was gestapt. ,,Voor het eerst in mijn leven werd ik echt geconfronteerd met mijn vrouw-zijn", vertelt de huidige chef-media van de Volkskrant. ,,Die mannen keken me aan met een blik van: 'Hè, een vrouw hier?' Alsof ik een vreemde diersoort vormde, die net hoogstpersoonlijk door ze was ontdekt. Dat gevoel. Heel apart om mee te maken." Hoe houd je je als vrouw staande in het mannenbolwerk dat de voetballerij is? Moet je aan bepaalde karaktertrekken voldoen om te overleven in het domein vol opgeblazen ego's, zelfvoldane ma cho's en ijdeltuiterij? Is het een veilige omgeving voor hen die niet zijn opgevoed met de soms banale, vulgaire kleedkamerhumor? Een actueel thema is het in een tijd dat Ajax-directeur Marc Overmars door zijn club is ontslagen van wege grensoverschrijdend gedrag richting elf vrouwen binnen de Amsterdamse club. Koekkoek heeft, zo beklemtoont ze, als NAC-bestuurslid nooit negatieve ervaringen gehad vanwege haar vrouw-zijn. Wel is het zo dat je je volgens haar maar aan te passen hebt aan de geldende mores. ,,Het grootste compliment dat je als vrouw in het voetbal kunt krijgen is dat je 'one of the guys' bent. En dat is eigenlijk best gek als je er over nadenkt. Over een man in vrouwen-gezelschap wordt name lijk nooit gezegd: 'Hij is one of the girls'. Mannen zijn de norm in het voetbal. En in die norm moet je mee als vrouw." In die zin helpt het als je, denkt Ester Bal, op je strepen durft te staan. ,,Je hebt als vrouw in het voetbal te maken met een dikke pikken-parade; daar moet je je van bewust zijn", zegt Bal, perschef van FC Den Bosch en eerder bij FC Dordrecht en daar voor jarenlang bij Vitesse. ,,En dan hoefje echt niet per se te voldoen aan het beeld van stoer wijf met de grote bek. Het gaat erom dat je grenzen duidelijk zijn en dat die aan de andere kant worden geres pecteerd. Als ik voor mezelf spreek: ik heb me nog nooit geïnti mideerd gevoeld en niemand heeft ooit ongewild aan me geze ten. En ja, misschien komt dat in derdaad wel omdat ik pas in die no nonsens-cultuur. Ik houd niet van getrut, ben niet extreem gevoelig, en trek mijn mond open als me iets niet bevalt." Je mannetje staan. Het klinkt in deze context wat potsierlijk. Toch is het, zeggen vrouwelijke erva ringsdeskundigen, wel de remedie om als vrouw je plaats te verwer ven op de apenrots vol testosteron. Vraag het Diana Kuip. Zoals zoveel van haar vrouwelijke collega's maakt de journalist het geregeld mee dat ze na een interview appjes krijgt van een voetballer, die in die gevallen meestal niet bovenge middeld geïnteresseerd is in de punten en komma's in haar ver haal. Dan is het volgens haar de kunst om direct je grenzen aan te geven. ,,En dat doe ik dan ook", is ze stellig. ,,Als een voetballer avan ces maakt, kap ik het onderwerp af en wens hem succes. Punt. Als je je contacten zakelijk houdt, beland je niet in benarde situaties." Al is het volgens Kuip niet zo dat ze nooit eens tegen ongemakkelijke mo menten aanloopt. Zo stelt ze als dagvoorzitter in businessclubs al tijd op haar hoede te zijn 'voor die Die mannen keken me aan alsof ze net een vreemde diersoort hadden ontdekt ene klootzak in het gezelschap'. ,,Elke groep mannen kan in poten tie een mijnenveld zijn. Alleen denk ik niet dat dit symptoma tisch is voor de voetballerij. In pakweg het bankwezen loopt die ene klootzak er ook tussen." Toiletruimte Daar moet je, stellen de vrouwen, in de voetballerij op berekend zijn. En, wanneer er overduidelijk sprake is van ontoelaatbaarheden, actie durven ondernemen. Bal, ge confronteerd met de zogenoemde dickpics die Overmars een vrou welijke medewerker heeft toege zonden bij Ajax: ,,Mocht een club medewerker me ooit een foto van zijn piemel sturen vanuit een toi letruimte in het stadion, zou ik die foto onmiddellijk 150 keer kopië ren en vervolgens overal waar het maar kan ophangen in datzelfde stadion. Met als bijschrijft: Rara wie is de lul achter deze lul? Zoiets moet je niet accepteren. Nooit." En daarin zit 'm nu precies de crux. Niet elke vrouw is zo gebekt als Bal. Ook omdat er, zoals in het geval van Overmars en Ajax, vaak sprake is van een afhankelijk heidspositie, mijden sommige vrouwen zo'n onderwerp liever. Laat staan dat ze (meteen) in actie komen. De terughoudendheid is eveneens merkbaar, wanneer in het voetbal werkzame vrouwen benaderd worden voor dit artikel. Sommigen van hen willen niet ge citeerd worden. Bevreesd als ze zijn voor de reacties. Van vrouwen, die hen misschien wel voor de ver keerde parochie vinden preken wanneer ze bepaalde relativerin gen plaatsen in de MeToo-discus- sie. Ofjuist door mannen uit of rondom de bedrijfstak, met wie ze de komende jaren nog vooruit moeten. Het laatste wat ze willen ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO 'Je hebt als vrouw te maken met een dikke pikken-parade' Dennis van Bergen Rotterdam Marianne van Leeuwen, sinds vorig jaar de eerste vrouwelijke directeur betaald voetbal bij de KNVB. FOTO PRO SHOTS Clemence Ross werd in 2010 de eerste vrouwelijke directeur bij een eredivisieclub (De Graaf schap). FOTO THEO KOCK - Cécile Koekkoek, rvc-lid NAC G Persvoor lichter Sanne Clements van PSV vergezelt trainer Roger Schmidt. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22