Roest relativeert, Bergsma baalt Tima>/2:3ö.7 perplex achter met de aankondiging dat hij stopt 19 Nam Kt Date: 11/02/2022^ meedoet aan de Winterspelen van Milaan in 2026? Twin tig procent, zegt hij na even wrijven over zijn kin. En zo laat Van der Poel zoals al tijd iedereen met vragen achter. Het maakt hem een attractie en ze gen voor de sport. Onnavolgbaar op het ijs en daarbuiten. Waar hij komt, volgt de verwondering. In alle opzichten een lastige tegen stander, vindt Roest. Al zal hij de fratsen kunnen missen. Hij verliest hier vandaag van de man die op het olympische kwalificatietoernooi eind december plots middels een videoverbinding in de NOS-uit- zending verscheen om de 10 kilo meter-races van zijn grootste riva len Bergsma en hem te becommen tariëren. Zo was de bochtentechniek van Roest volgens Van der Poel niet op orde. Die toen ook vertelde bezig te zijn met een door hem geschreven document 'How to skate a 10 k and half 10 k vol adviezen over voeding, leefstijl en trai ning. Eind deze maand zal het voor ie dereen te lezen zijn. Hoe dan ook heeft Van der Poel aan alle schaatsers en coaches laten zien dat de weg naar schaats- succes anders kan verlopen, en niet zo'n beetje ook, via het leger, ex treme fietstochten, hardloopwed strijden boven de 160 kilometer, gi gantische weekomvangen en de voorbije maanden vele trainingen in zijn eentje op wedstrijdsnelheid. Gaat Roest nu ook het leger in? ,,Nee", zegt de tussen de koeien op gegroeide Lekkerkerker onmiddel lijk. ,,Ik blijflekker op de boerderij." UITSLAGEN Het ene zilver was het andere niet voor Patrick Roest. Op de 5 kilometer kwam hij nét tekort op Nils van der Poel. Nu zat er haast een kwart minuut tussen hem en de Zweed. ,,Goud was niet bin nen bereik. Ik kan trots en tevre den zijn. De 10 kilometer is niet mijn afstand. Ik ben veel beter dan eerder dit seizoen, maar het is gewoon niet genoeg om te winnen." Roest had zich niet op voor hand neergelegd bij een tweede plek. „Maar ik had natuurlijk niet verwacht dat hij twee seconden onder het wereldrecord zou rij den." Het waren roerige dagen, maar de door Van der Poel geïni tieerde soap had geen invloed ge had op de Nederlander. „Dit was voor mij de beste 10 kilometer." Boven het hoofd van Bergsma hingen vraagtekens. Hij was in goeden doen, bij trainingen was hij dik in orde, vertelde de Fries. Maar in de race 'kwamen' de rondetijden niet. „Steeds 30,7 of 30,8, een enkele keer iets lager. Ik wilde harder. Dan moet je je hoofd koel houden en niet laten zakken, maar het lukte gewoon niet." Maar een verklaring tussen het verschil in trainingen en wedstrijden had Bergsma niet. „Normaal gesproken is mijn 10 kilometer steady en moet ik hier een medaille weghalen. Maar het was niet mijn dag. Heel teleur- stellend. Op de 5 kilometer stond ik er ook al naast. Hier ben ik na tuurlijk niet voor gekomen." Wel heeft hij nu een week de tijd om zich voor te bereiden op de massastart. ,,Daar ga ik vol voor. Een heel andere wedstrijd met een heel andere voorberei ding." Bovendien werd Bergsma aangewezen als reserverijder voor de ploegenachtervolging. Daar moest bij het Olympisch kwalificatietoernooi wel een ge sprek van twee uur met bonds coach Jan Coopmans aan te pas Het was niet mijn dag. Heel teleurstellend. Hier ben ik natuurlijk niet voor gekomen komen. Bij Bergsma zat de wre vel na de Spelen van Sotsji, acht jaar geleden, waar hij ook reserve was, maar niet werd ingezet. Roest heeft ook nog de ploe- genachtervolging op het pro gramma. Morgen is eerst de kwartfinale. ,,Dat onderdeel be paalt niet of mijn toernooi slaagt of niet. Twee keer zilver op de Olympische Spelen is bijzonder. Maar ik ga er alles aan doen om met met Marcel Bosker en Sven Kramer goud te halen." GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI Event' Meri 10000m, buiten de baan G F Nils van der Poel viert zijn olympi sche titel op de 10.000 me ter. Onder: de Zweed toont trots zijn verse wereldrecord. FOTO'S PIM RAS/AP Schaatsen Mannen, 10.000 meter: 1. Van der Poel (Zwe) 12.30,74 wr, 2. Roest (Ned) 12.44,59, 3. Ghiotto (Ita) 12.45,98, 4. Bergsma (Ned) 12.48,94, 5. Roemjantsev (Rus) 12.51,33, 6. Fish (Can) 12.58,80, 7. Beckert (Dui) 13.01,23, 8. Bloemen (Can) 13.01,39. Het wereldrecord op de 10.000 meter bij de mannen werd gisteren voor de 52ste keer verbeterd. De eerste geregistreerde recordhou der is Oskar Fredriksen, die in 1893 tot 20.21,4 kwam. De eerste schaatser die on der het kwartier dook, was Ard Schenk in 1971: 14.55,9. Gisteren was Nils van der Poel ongeveer 2,5 minuut sneller. Hier was niet tegenop te schaatsen. Patrick Roest koes terde zijn zilver, Jorrit Bergsma baalde dat hij ook op de 10 ki lometer met lege handen stond. ,,Hier ben ik niet voor gekomen." Rik Spekenbrink National Speed Skating Oval - Jorrit Bergsma Patrick Roest verbijt de pijn van de 10.000 meter, maar het is het waard: zilver. foto's pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19