18 c Nils van der Poel rijdt gouden wereldrecord en laat rivalen daarna OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING Kimberley Bos op de zesde plek na prima tweede run Hattrick voor Fin Iivo Niskanen Oranje stijgt naar de derde plaats Patrick Roest en Jorrit Bergsma werden op de 10 kilometer volledig weggereden door Nils van der Poel. De onnavolgbare Zweed legde de lat nogmaals hoger met een prachtig nieuw wereldrecord, om daarna doodleuk zijn afscheid aan te kondigen. Maar stopt hij wel echt? ,,Ik hoop dat hij doorgaat", zegt de zilveren Roest. Een stem klinkt vanaf het midden terrein, met nog drie kilometer te gaan, en het verbaast Patrick Roest. Aanmoedigen vanaf het midden terrein, dat is toch verboden? Wat hij dan nog niet weet, maar eigen lijk al had kunnen weten, is dat het Nils van der Poel is die naar de rand van de baan is gelopen. Even klap pen voor de Nederlander. Typisch Van der Poel, de man die alles anders doet. Niet alleen zijn onorthodoxe trainingsmethoden, maar juist ook in de benadering van zijn concurrenten. Zelf legt hij de actie later uit als pure sympathie. Dat hij het zo mooi vond dat Roest hier in Peking zijn beste race van het seizoen aan het schaatsen was. Maar zo wordt het zeker niet altijd begrepen door zijn tegenstanders. Hij kruipt onder hun huid, of probeert dat te doen en zit daardoor in hun gedachten. ,,Hij probeert het wel", zegt Roest. ,,Iedere sporter mag doen wat hij wil. Alleen soms is het beter dat iets respectvoller te doen." De doelbewuste bom die Van der Poel twee dagen eerder dropte op zijn persconferentie door de KNSB te beschuldigen van 'cor ruptie', noemt Roest na zijn zilver nogmaals 'heftig en onsportief'. Bergsma: Vanaf het moment dat het gebeurde heb ik niets meer ge lezen ofgeluisterd. Daar had ik geen zin in." En Van der Poel? Nog geen uur na zijn demonstratie op het ijs praat ook hij alweer over zijn acties en uitspraken. Hij houdt voor de inter nationale pers een vlammend be toog over 'fairplay'. Dat TeamNL volgens hem de ijsmeester probeert te beïnvloeden in de hoop op gun stig ijs voor de Nederlanders maakt hem nog altijd woedend. ,,Wat is de volgende stap? De starter ofde tijd- waarnemers gaan beïnvloeden?" Na de 5 kilometer heeft Van der Poel op de 10 kilometer zijn tweede olympische titel behaald, in een sensationele verbetering van twee seconden van zijn wereldrecord bo vendien: 12.30,74. Hij heeft de lat, wederom op een laaglandbaan, nog hoger gelegd. Roest op bijna veer- Ik heb het twee keer geprobeerd en nu ga ik een derde keer proberen te stoppen. Ik weet niet of het lukt tien seconden, Bergsma zelfs op achttien tellen - al zijn tegenstan ders volledig weggeblazen. Om daarna zijn afscheid in de sport aan te kondigen, op 25-jarige leeftijd. Even eerder heeft hij met zijn coa ches buigend voor de tribune ge- staan, als acteurs in een theater na een voorstelling. Bedankt en tot ziens. Zonder de Zweedse showman zou Roest een van de grote kampi oenen van dit toernooi zijn. Twee maal tweede, tweemaal zilver, een hard gelag. Ook noemt hij Van der Poel nu 'soms vermoeiend' en een dag eerder al 'een apart figuur'. Waar Van der Poel vaak openlijk vol lof over Roest praat, houdt de Ne derlander zich inmiddels steeds meer op de vlakte. Geregeld zijn wenkbrauwen fronsend. Het winnen van een eerste we reldtitel op een enkele afstand of olympisch goud zou voor Roest een stuk makkelijker zijn zonder Van der Poel. Maar hij zegt toch echt te hopen dat hij niet uit het schaatsen verdwijnt. ,,Dat zou jammer zijn, want ik wil hem op de baan ver slaan. Dat is dit seizoen niet gelukt, dus het liefst doe ik dat volgend jaar wel." Roest ziet het al voor zich. ,,Dan win ik en dan wordt er na af loop gevraagd: wat als Van der Poel had meegedaan? Ik hoop dat hij doorgaat." Stoppen als professioneel schaat ser is toch echt zijn voornemen, zegt Van der Poel. Zolang als hij leeft zal hij aan de Zweedse kampi oenschappen meedoen, maar als topsporter op het ijs zijn zijn dro men uitgekomen. ,,Dat herhalen heeft niet dezelfde waarde", zegt Van der Poel in, zoals de schaatswe reld inmiddels van hem gewend is, een fraaie uiteenzetting over moti vatie, verbetering nastreven en drijfveren. Toch zijn er twijfels over de woorden van Van der Poel. In 2015, na een door hem gewonnen WK junioren in het Poolse War schau, zegt hij Roest ook al vaarwel omdat hij zegt te stoppen. Na de Olympische Spelen in Pyeong- chang in 2018 houdt hij het ook voor gezien. ,,Ik heb het twee keer geprobeerd en nu ga ik een derde keer proberen te stoppen", zegt Van der Poel. ,,Ik ben er niet zeker van dat het mij lukt." Hoe groot de kans is dat hij ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO P:KINC SKELETON Kimberley Bos (26, foto) staat halverwege het olym pische skeletontoernooi op de zesde plek en kijkt met vertrouwen uit naar van daag wanneer de reste rende twee runs op het pro gramma staan. Na een tiende tijd in de eerste run zette Bos de tweede tijd neer in de tweede afdaling. „Ik wil het iedere run een beetje beter doen en dat lukte. Dat is fijn." In de eer ste run van de Gelderse za ten wat fouten. „Ik maakte bovenin wat foutjes en dat kostte helaas heel veel tijd", aldus Bos, die een tijd van 1.02,51 klokte. „Die foutjes neem ik mee naar de vol gende run en dat is goed gelukt." Daarin moest de Edese met 1.02,22 alleen de Duitse Hannah Neise met drie honderdsten van een seconde voor zich dulden. De Australische Jaclyn Nar- racott gaat halverwege aan de leiding. LANGLAUFEN Iivo Niskanen heeft voor de derde Winterspelen op een rij een gouden medaille ver overd. De 30-jarige Finse langlaufer was op de piste in Zhangjiakou de beste op de 15 kilometer klassieke stijl. De Fin Niskanen zette met 37 minuten en 54,8 se conden uiteindelijk de beste eindtijd neer. Zijn zus Kerttu greep een dag eerder nog net naast het goud op de 10 kilometer klassieke stijl. MEDAILLES Nederland draait nog altijd bovenin mee in de medaille- spiegel bij de Winterspelen. Door de gouden plak van shorttrackster Suzanne Schulting op de 1000 meter en het zilver van langebaan- schaatser Patrick Roest op de 10.000 meter bezet TeamNL na zeven dagen de derde plaats met tien me dailles nu in totaal: vijf gou den, vier zilveren en een bronzen. Onnavolgbaar, ook Pim Bijl National Speed Skating Oval - Nils van der Poel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18