Prestatie van Schulting in schril contrast met teleurstellende mannen domineert als topfavoriet haar1000meter 17 vooral heel erg vooruit blijfkijken." Er was ontlading op het ijs, waarna ze in de kleedkamer in een bijna surrealistische situatie be landde. Daar probeerden de man nen van haar ploeg hun zure neder laag van twee duizendsten van een seconde in de halve finale van de re lay te verwerken. ,,Dan zie je de jon gens in zak en as. Ik ben superblij, maar zij hebben tranen van geluk voor mij, en ook tranen van ellende omdat zij het niet hebben gehaald. Ja", verzucht ze, om de achtbaan aan emoties die ze wel vaker mee maakt ,,Het is echt een verschrikke lijke typische shorttrackdag." Fundament Bondscoach Jeroen Otter sprak over een snelkookpan waar ze vier jaar geleden in belandde. Destijds lag er geen fundament, moest ze nog veel leren. Maar haar olympische titel versnelde alles. ,,Vanafdat moment hebben wij een heel professionele Schulting gezien", zegt hij. ,,Zij Vier jaar geleden klopte ze bijna elke nacht rond een uurtje of vier aan bij de sportarts van het team, omdat ze niet kon slapen. ,,Ik slaap nu fantastisch. Dat ik nu door kan slapen is iets wat ik de afgelopen ja ren heb geleerd. Ik denk dat ik veel rustiger ben, en dat dat hetgeen is waardoor ik vandaag heb kunnen doen wat ik heb gedaan." Haar winst is een 'enorme' op luchting. ,,Deze afstand daar lag wel de meeste druk op. Ik was me er ook echt van bewust dat als het weer niet goud was geworden, de druk richting de 1500 meter alsmaar gro ter zou worden. Dan moet het daar gebeuren. Nu is de grootste druk erafen ik denk dat ik nu vrijer rich ting de 1500 meter en de relay kan gaan." Want ze wil meer. heeft duidelijk begrepen dat er da gelijks keuzes zijn om te maken. Al les wat zij doet is in dienst van het presteren, of het nou 1 juli of 1 sep tember is. Alles is weloverwogen." Zij heeft duidelijk begrepen dat er dagelijks keuzes zijn om te maken Ze werd volwassen, leerde praten over haar angsten, in plaats van niet bestaande bravoure tonen - haar eerste neiging. En ze kreeg andere levenslessen, soms keiharde: zoals het onverwachte overlijden van teamgenote en goede vriendin Lara van Ruijven, in de zomer van 2020. Ze kan tegenwoordig ook beter met spanning omgaan, weet ze. van een zwaar brandongeluk, De Laat nam de taak van finisher over. Maar waar hij eerder op de dag 'out of the blue op zijn bek ging' in de heats van de 500 me ter, was Knegt 'in de vorm van zijn leven'. Ook al bleven indivi duele resultaten uit. Toch koos bondscoach Jeroen Otter voor de vertrouwde formatie. ,,Ik ga er niet over", zei Knegt achteraf. ,,Maar we stonden hon derd procent achter die beslis sing. En het ging 44,5 ronden fantastisch. Maar daar kopen we niets voor." Plan Otter had overwogen om Knegt te laten finishen. ,,Maar we beslo ten niets te veranderen. De rondetijden van Sjinkie waren ook niet sneller dan die van It zhak. En hij heeft de laatste tijd veel diskwalificaties gehad", ver klaarde hij zijn keuze. ,,Als we drie duizendsten sneller waren geweest, was alles goed uitgepakt en hadden we een geweldig plan gehad." Dat gebeurde dus niet. Op de 500 meter, de laatste indi viduele afstand bij de mannen, strandden gisteren de Nederlan ders vroegtijdig. Het mannen- toernooi eindigt zonder Neder landse medailles en zelfs zonder finaleplaatsen. Terwijl Knegt en De Laat hun verhaal doen, zien ze Suzanne Schulting haar olym pische titel prolongeren. ,,Mooi, best", zegt Knegt. ,,Dat moest ze ook doen. Maar het maakt het voor ons niet minder zuur." De Laat was ontroostbaar. ,,Die relay zal ik niet snel los kunnen laten." Tegenover succesmachine Suzanne Schulting staat een ronduit teleurstellend shorttracktoernooi van de Nederlandse mannen: nul finaleplaatsen en een pijnlijke uitschakeling op de relay. ,,Het ging 44,5 ronden fantastisch. Peking Itzhak de Laat ziet nogal wit. En als hij - nadat eerst Sjinkie Knegt namens de groep het woord heeft gevoerd - begint te praten, begint hij te trillen. Shorttrack is een teamsport, zo luidt het cliché, maar zo voelt het meestal niet voor degene die een fout heeft gemaakt. ,,Heel lief dat die jongens het voor me opnemen. Maar zij hebben niks verkeerd gedaan, ik heb het verneukt." De halve finale van de relay leek er één uit het boekje. In een zware race met Zuid-Korea, Rus land en Hongarije toonde Neder land lef. Als de koppositie even werd afgestaan, was die snel weer heroverd. Met nog één ronde te rijden leek slotrijder De Laat op rozen te zitten. Maar toen kwam eerst de Koreaan Kwak binnen door en werd hij op de streep met twee duizendsten geklopt door de Rus Jelistratov. ,,Dit is il lustratief voor dit seizoen", zei De Laat. ,,Ik ben niet slecht, maar het is wel een moeilijk seizoen geweest. Ik ben geen schim van vorig jaar met uitrijden." Dat 'uitrijden', de boel over de streep trekken, was altijd een klus voor Knegt. Die was jaren lang onbetwist de beste Neder landse shorttracker én hij liet zich met zijn telescoopbeen zel den kloppen op de streep. Knegt kwam de afgelopen jaren terug GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 héél intens' Itzhak de Laat (l) en Sjinkie Knegt verwerken de teleurstelling na de uitschakeling op de relay. foto pim ras Uitslag, 1000 meter vrouwen 1. Schulting (Ned) 1.28,391, 2. Choi (ZK) 1.28,443, 3. Desmet (Bel) 1.28,928, 4. San tos (VS) 1.42,745, Fontana (Ita) gediskw. B-finale: 1. Velzeboer (Ned) 1.29,668. Poutsma (Ned) uitgeschakeld in kwartfi nale. - Bondscoach Jeroen Otter Aflossing, eerste halve finale: 1. Canada 6.38,752, 2. Italië 6.38,899, 3. Japan 6.40,446, 4. China 6.51,040. Tweede halve finale: 1. Zuid-Korea 6.37,879, 2. Rusland 6.37,925, 3. Nederland (Knegt, De Laat, Roes, Van 't Wout) 6.37,927, 4. Hongarije 6.45,172. Naar finale (woens dag): Canada, Italië, Zuid-Korea, Rusland en China (toegevoegd). 500 m: Hoogerwerf, De Laat en Van 't Wout (Ned) uitgeschakeld in series. Lisette van der Geest Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17