Geen blauwdruk OQp Suzanne Schulting is geen stuiterbal meer en 16 Thijs Zonneveld Ik heb het één keer geprobeerd. Zo lang mogelijk, zo veel mogelijk. Trainen, trai nen, trainen. Alleen maar uren maken. Vier, vijf, zes, zeven uur, dag na dag. Geen rust, geen herstel, alleen maar blind trappen. Het duurde een maand. Toen was ik zo over- traind dat ik al huilend op de fiets zat als ik naar de buurtsuper om de hoek reed. Nils van der Poel zou me hebben uitgela chen. Die deed het maand na maand na maand. Dubbele marathons, fietstochten van honderden kilometers, schaatstrainin- gen met zoveel rondjes dat hij er dronken van werd. Bij elke schaatsshow die hij weg geeft, wordt er gewezen op zijn trainingsar- beid. Zó veel uren maken, dat is de sleutel tot succes. Om de lange afstanden te win nen, moet je héél lang trainen. Behalve als er iemand anders wint dan. Want toen Irene Schouten de 3000 en 5000 meter won, ging het er na afloop juist over dat ze minder was gaan trainen. Een uurtje minder skeeleren, een beetje minder fietsen. Daardoor had ze meer over voor de intensie vere trainingen. Min der kwantiteit, meer kwaliteit. Precies het tegenovergestelde van NVDP dus. We doen vaak alsof succes maakbaar is. Als je dat en dat doet, en dat en dat niet, dan word je kampioen. De werkelijkheid is onein dig veel gecompliceerder. Met trainen is het net als met de patat-frietdiscussie. Er is niet één absolute waarheid. Omdat wetenschap pelijke inzichten steeds worden bijge schaafd, omdat er geen blauwdruk voor suc ces bestaat die je op iedere sporter kunt leg gen. Het is vaak een balanceren op een heel klein richeltje. Een beetje te veel van het een of te weinig van het ander, en je dondert er van af. Het verschilt vaak van sporter tot sporter, van persoon tot persoon, wat wél werkt en wat niet. Het slaat als een tonijn op een drumstel om nu ineens allemaal het trainingsschema van Nils van der Poel te kopiëren. Een in spanning van twaalfenhalve minuut voor bereiden door trainingen van tien uur: daar gaat het overgrote deel van de schaatsers waarschijnlijk van achteruitrijden. En het is al helemaal de vraag ofje het langer dan een jaar of twee volhoudt. Wat mij vooral interessant lijkt aan de aanpak van Van der Poel, is dat hij van alles door elkaar doet. Andere sporten, extreme uitdagingen, maar ook een jaar eruit om het leger in te gaan. Van parachutespringen of een marathon rennen ga je geen rondjes 29 rijden, maar het maakt je trainingsopbouw wel een stuk gevarieerder. Daarmee prikkel je lichaam en geest een stuk meer dan met altijd dezelfde rondjes op dezelfde plekken. Een avontuur, noemt hij het zelf, met een glimlach. Dat is wat ik vooral zie bij Nils van der Poel: hij heeft er lol in. Vooral interessant is dat Van der Poel van alles door elkaar doet OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING ZOÏ3- Primeur van Gut-Behrami White met lege handen Op een 'verschrikkelijk typische shorttrackdag' prolongeerde Suzanne Schulting haar olympische titel. Volwassener en rustiger dan vier jaar geleden was ze wederom de beste op haar afstand, de 1000 meter. Bij niemand waren de verwachtingen zo hoog als bij haar. Lisette van der Geest Peking Vier jaar geleden besloot Suzanne Schulting: ik wil meer, oneindig veel meer. Twintig was ze. En ze had net een prestatie geleverd die niemand verwachtte: olympisch goud winnen op de 1000 meter. Ge weldig. Fantastisch. Maar nee, abso luut niet genoeg. Dat traject dat ze destijds begon, werd in Peking be loond. Schulting, 24 inmiddels, prolongeerde haar olympische titel. En ze wil meer. De tweevoudig olympisch kam pioene zit zo'n drie kwartier na haar wedstrijd met haar knieën op een kruk, om haar zere voeten te ontzien, terwijl ze haar verhaal doet. Eerst nog even een weetje, on gevraagd: ,,Ja, jongens, je moet mij niet op wandelkamp sturen, ik heb echt verschrikkelijk snel last van mijn voeten." Ze is geen stuiterbal meer, het woord waarmee ze zich- zelfvier jaar geleden omschreef. Nu is ze volwassen, ouder, en over heerst de rust, wat zijsprongen daargelaten. Verwachtingen Het is gelukt, als topfavoriete. Bij geen shorttrackster waren de ver wachtingen zo hoog als bij haar. Veel mensen willen vaak meer. Roepen, over grote doelen, over dromen. Maar slagen is geen van zelfsprekendheid. Vooraf kreeg ze eenvoudig was, gisteren in Peking. Integendeel. ,,Die druk was wel heel intens", zegt ze. ,,Het is er ook op een EK ofWK, maar omdat deze maar eens per vier jaar is, is het gro ter. Het moet nóg meer gebeuren." Het is gebeurd. Zilver haalde ze al, afgelopen maandag op de 500 meter. Gisteren schaatste ze in de kwartfinale ook nog eens naar een wereldrecord. De finalerit won ze nadat ze vanaf de eerste bocht de koppositie innam en nooit meer opgaf. ,,Insane." En er staan de komende dagen nog twee medailleonderdelen op het programma: de relay op zondag en de 1500 meter op woensdag. Dat is waarom ze nu steeds rusti ger wordt, vertelt ze, ongeveer een uur na haar wedstrijd. Nadat ze kort na haar winst nog 'hyper' was en moest huilen. „Begrijp het niet ver keerd. Ik ben ook echt heel erg blij. Dat is niet normaal. Maar ik heb ook zoiets: zondag is de relay, wij willen daar goud halen. Ik merk dat ik meermaals de vraag: ,,Voor hoeveel medailles ga je?" Waarin automa tisch de boodschap schuilt: één is vast niet genoeg. Maar die druk had ze zichzelf toch al opgelegd, vier jaar geleden al. Dat betekent echter niet dat het Y @ThijsZonneveld ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO SKIËN De Zwitserse Lara Gut- Behrami (30, foto) heeft de olympische titel op de super-G veroverd. De we reldkampioene pakte haar eer ste gouden plak op de Winter spelen. De Zwit serse had al twee keer brons op zak. De Oos tenrijkse Mirjam Puchner won zil ver op de su- per-G en de reu zenslalom. De Amerikaanse skiester Mikaela Shiffrin kwam niet verder een negende plaats. SNOWBOARDEN Shaun White (35, foto) is er bij zijn laatste op treden op de Spelen niet in geslaagd een medaille te win nen. De Ameri kaan eindigde in de finale op de halfpipe als vierde. Drievou dig olympisch kampioen White, die goud won bij de Spelen van 2006, 2010 en 2018, zag hoe het goud ging naar de Japan ner Ayumu Hi- rano, die in zijn laatste poging tot 96,00 kwam. 'De druk was Suzanne Schulting kort na haar gouden race met bondscoach Jeroen Otter. foto pim ras ►Een vreug de-uitbarsting bij Suzanne Schulting, het goud is bin- nen. foto pim ras O £L (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16