Rond de 50 komt bij veel werkenden het besef: tijd is onbetaalbaar O Hypotheekrente gaat de laatste dagen flink omhoog 14 COLUMN Anne-Marije Buckens NN Group Fagron GROEIMARKT TECHNOLOGIEBEDRIJVEN Nog nooit hebben Nederlandse techbedrijven zo veel investeringsgeld opgehaald als in afgelopen jaar. De techsector is daarmee volwassen geworden, zeggen deskundigen. in de Verenigde Staten is een heuse ontslaggolf aan de gang. Niet omdat werkge vers massaal hun medewerkers ontslaan. Nee, elke maand nemen vier miljoen Amerikanen zélf ont slag. Uitgekeken op de zoveelste Zoommeeting besluiten zij hun vierkant geworden ogen op een nieuwe toekomst te richten. Aan deze kant van de oceaan zie ik het ook. Door de comfortabelere arbeidsvoorwaarden zit het zelf- je-baan-opzeggen wat minder in ons systeem, toch is het aantal werkenden dat een nieuwe baan zoekt aanzienlijk gestegen. De ar beidsmarkt is gunstig. Met nog al tijd zo'n 120 vacatures voor elke werkzoekende, slaan ook de wer kende werkzoekenden hun slag. Zo ook Michiel (52). Als ik zijn cv bekijk, is het een wonder dat hij naar mijn kantoor kan komen. Met zijn internationale salesfunctie vliegt hij maandelijks naar elke uithoek van de wereld. ,,Vloog'', zegt Michiel. ,,Want sinds de coro namaatregelen twee jaar geleden ingingen, ben ik nergens meer ge weest. Ik heb vanuit huis gewerkt, zoals velen. Maar in tegenstelling tot mijn collega's die intussen niet meer weten waar ze het zoeken moeten, vind ik het een verade ming.'' Michiel vertelt dat de afgelopen twee jaar zijn leven hebben ver anderd. ,,Ik was altijd weg. Snel heid. Sales. Nieuwe markten ont ginnen. Ik leefde van prospect naar deal en van target naar bonus. Ik heb nergens spijt van. Ik heb mijn ambities kunnen waarmaken. Maar door het vele thuiszitten heb ik mijn kinderen weer gezien, écht gezien. Zij zitten in een levens fase waarin ze zich vormen tot volwassenen. Ik ben al zoveel weggeweest, dat wil ik niet meer.'' Het inzicht dat Michiel kreeg, is herkenbaar voor veel midlifers. Als de storm van de onuitputtelijke ambitie wat is gaan liggen, komen er nieuwe inzichten. Zingeving, ertoe doen, iets voor de maat schappij betekenen, een betere werk-privébalans en van je kinde ren goede wereldburgers maken zijn dan nieuwe prioriteiten die naar boven komen. Elke levensfase brengt nieuwe mogelijkheden, beperkingen, inzichten en over tuigingen. Daar past ook steeds een nét andere baan bij. Levens- fasebewuste loopbaanplanning, noemen we dat. Doen we nog niet zo goed in onze Nederlandse arbeidsmarktcultuur. Niet voor niets dat veel werkenden van rond de 50 jaar aanvoelen dat het tijd is voor wat anders, maar worstelen met wat dat dan moet zijn. Aperam Michiel was altijd weg, hij leefde van prospect naar deal en van target naar bonus beloof Michiel te helpen met het vinden van een baan waarbij al zijn competenties en drijfveren voor de toekomst in balans zijn. Na een week of acht komt Michiel nog even langs om zijn nieuwe baan te vieren. Hij is mar ketingmanager geworden bij een ambitieuze start-up. ,,9-to-5'', zegt Michiel trots. ,,Maar zeker niet ge zapig'', knipoogt hij. Qua salaris heeft Michiel aardig moeten inle veren. ,,Maar'', zegt Michiel met een blik op zijn dure horloge, ,,tijd is onbetaalbaar.'' Unibail Rodamco De rentestijging komt voort uit het herstel van de economie, de hoge in flatie en het anticiperen op het af bouwen van stimuleringsmaatrege len door de centrale banken. Zo sluit de Europese Centrale Bank een ren- testap dit jaar niet uit. Volgens De Hypotheekshop dwingt de oplo pende marktrente hypotheekaan- bieders dit voorbeeld te volgen. Een woordvoerder benadrukt dat de rentes de laatste jaren vaak met kleine stapjes wijzigden, van 0,05 procentpunt. ,,Deze week waren verhogingen met 0,2 tot 0,5 procent punt opeens de standaard.'' De oplopende rentes leiden ertoe dat meer mensen hun hypotheek oversluiten. Het aantal hypotheek- aanvragen zal deze week uitkomen op circa 20.000, verwacht De Hypo theekshop. Dat zou een verdubbe ling betekenen ten opzichte van de 10.000 aanvragen die de laatste jaren gebruikelijk waren. bedrijven erd volgens analist Gol den Egg Check (GEC) in 2020 met 1,7 miljard euro al een record aan techinveste- ringen in Nederland behaald, vorig jaar ontplofte de geld stroom naar 5,3 miljard, voor 371 bedrijven. Hier zijn een paar grote bij. Zo haalden be- richtengigant Messagebird en betaalbedrijf Mollie elk 665 miljoen euro op, web super Picnic 600 miljoen. Techbedrijven financieren met dat investeringsgeld hun groei, zowel in omvang als geografisch. En dat is te mer ken aan de toonaangevende positie van ons land in de techwereld. Gemeten naar bedrijfswaarde is de Neder landse techsector, die 11.000 en 145.000 arbeids plaatsen telt, inmiddels 300 miljard euro waard. In de EU hoeft ons land alleen Duits land voor zich te dulden. Amsterdam is de techhoofd- stad van de Unie geworden, voor Berlijn, Parijs en Stock holm. Die positie trekt weer geld uit alle hoeken van de we reld, bijna zonder uitzonde ring van investeerders die zich specifiek op de techsec tor richten. De techbranche is een perpetuum mobile ge worden waarin elke genera tie bedrijven nieuwe succes nummers voortbrengt. Dat gebeurt zowel doordat hun werknemers voor zichzelf beginnen, als door succes volle ondernemers die hun bedrijf te gelde hebben ge maakt en met dat geld weer nieuwe bedrijven steunen. Geld en kennis Patrick Kerssemakers is zo'n privégeldschieter. „Ik inves teerde al in andere techbe drijven toen ik nog zelf actief was als ondernemer", zegt de webwinkelier die naam maakte met onlinemeubel- warenhuis Fonq. „Ik ben direct gaan investeren in bedrijven die ik interessant vond of waar ik mensen kende. Maar ik vond het heel allenig, zo vanuit huis." Met een oud-studiegenoot en andere techondernemers zette hij begin vorig jaar Dutch Founders Fund (DFF) op, dat sindsdien in zeven tien techbedrijven inves teerde en er al eentje te gelde ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Y @annemarije50 O De verzekeraar profiteert van de hogere rente. Beleggers beloonden de winststijging van de toeleveran cier in de zorg. ,,Een andere invulling is prima, maar niet gezapig hoor, An- ne-Marije'', gaat Michiel ver der. ,,Eens een salestijger, altijd een salestijger.'' Ik moet lachen en c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. De jaarcijfers van de roestvrijstaal- producent waren minder goed dan verwacht. Beleggers nemen winst na de koerssprong van donderdag. o AMSTERDAM De hypotheekrente is de afgelo pen week in het hoogste tempo gestegen sinds de kredietcrisis. Hypotheekadviseur De Hypo theekshop meldt dat bijna alle geldverstrekkers hun tarieven hebben verhoogd. - ANP Herman Stil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14