Soa bedreigt Australische knuffelbeer effeweg.nl 13 c Beschermde status koala effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Nog even koffie drinken, Lingo kijken en daarna naar de wekelijkse kaartavond. Maar daar kwam duivenmelker Henk Gerritsen nooit aan. Hij werd doodgeschoten in zijn boerderij. De moordzaak uit 1998 is nog altijd niet opgehelderd. Koala's hebben in Australië nu officieel een beschermde status. Ze worden bedreigd door droogte, bosbranden en de soa chlamydia. De Australische overheid trok de afgelopen drie jaar al bijna 80 mil joen euro uit om de nationale knuf felbeer beter te beschermen. Schat tingen over het resterende aantal koala's lopen sterk uiteen, maar er zouden nog tussen de 60.000 en 500.000 koala's in het land leven. Doordat ze doorgaans hoog in de bomen zitten en weinig bewegen zijn ze makkelijk te missen, wat betrouwbare tellingen lastig maakt. Door de dieren als bedreigd aan te merken kan de regering ze nog meer bescherming bieden. De afgelopen jaren hebben de pluizige buideldieren met veel tegenslag te kampen gehad. Door enorme bosbranden in 2019 en 2020 kwamen er volgens een rapport van het World Wildlife Fund zo'n 60.000 om en ging een groot deel van hun leefgebied in het oosten van het land in vlammen op. En de dieren die de bosbranden hebben overleefd, krijgen te maken met oprukkende steden. Voor woning bouw worden vaak eucalyptus bomen illegaal gekapt. Deze bomen fungeren niet alleen als 'huis' voor de koala's, maar de bla deren zijn ook nog eens hun belangrijkste voedselbron. Chlamydia En dan is er ook nog het probleem van de voortplanting. Onder de dieren gaat de soa chlamydia rond. Bijna de helft van de populatie zou de besmettelijke ziekte onder de leden hebben, waardoor de vrucht baarheid onder druk is komen te staan. Met de beschermde status en het extra geld dat de overheid heeft uit getrokken, kunnen de dieren beter in de gaten worden gehouden. Zo kunnen dierenartsen worden betaald om ze te verzorgen. Een woordvoerder van het Wereld Natuur Fonds (WNF) is blij dat de buideldieren nu beschermd zijn, maar benadrukt dat er nog veel moet gebeuren. ,,Sinds 2001 is de helft van de populatie in de staat Queensland verdwenen. In New South Wales is in dezelfde periode zelfs sprake van een achteruitgang van meer dan 60 procent. Als er niks zou gebeuren sterft dit natio nale symbool uit.'' Biodiversiteit Het WNF roept de Australische regering op vooral werk te maken van natuurbehoud. ,,Het leefgebied van de koala staat gigantisch onder druk. We moeten vol inzetten op bescherming en uitbreiding, dat is niet alleen goed voor de koala, maar ook voor andere diersoorten. Aus tralië heeft een bijzondere bio diversiteit. We kunnen het toch niet laten gebeuren dat de nationale knuffelbeer ten onder gaat? Werk aan de winkel dus.'' De podcast De moord op de dui venmelker van deze krant werpt nieuw licht op de gewelddadige dood van Henk Gerritsen. ,,Het is een zaak die ik nooit ben verge ten", zegt Henk Bril. Hij is nu bestuurder van de GGD Gelder land-Midden, maar was in 1998 de leider van het moordonder- zoek. ,,Ik heb altijd de hoop ge houden dat er ooit iemand in de duivenwereld zou gaan praten." In de zesdelige podcastserie De moord op de duivenmelker' wordt stap voor stap ontrafeld wat er op maandagavond 30 maart 1998 gebeurd kan zijn. De zoektocht begint in de lokale duivenclub en eindigt in een duister netwerk waar misdadigers met een stevig crimineel verleden deel van uit maken. De 65-jarige Gerritsen uit Wenum Wiesel, net boven Apeldoorn, was een duivenmel ker in hart en nieren. Hij bracht persoonlijk een grootschalige fraudezaak in de duivensport aan het licht. Hij wilde de sport zui ver houden en ontdekte dat twee broers die al jarenlang het prij zengeld van alle wedstrijden in het land wonnen, fraudeerden met hun klok. Kogelgaten Op de avond van de moord is het buurman Theo Meuleman die onrustig wordt als Henk te laat is voor de wekelijkse kaartafspraak. Hij belt de bij Gerritsen inwo nende vriend Kees en vraagt hem poolshoogte te nemen. Die ziet zijn huisgenoot dood op de grond in de slaapkamer liggen. Als de dokter na twee uur arriveert, draaien ze Gerritsen om en zien ze tot hun verbazing drie kogel gaten in zijn borstkas. De politie tuigt diezelfde avond nog een groot team op en begint onmid dellijk met het verhoren van mensen uit de naaste omgeving van Gerritsen. Er worden zeker vijfhonderd mensen gehoord, de politie steekt er duizenden ma nuren in. Er worden verdachten aangehouden, en weer vrijgela ten. In 2012 en 2017 wordt nog maals om de hulp van het publiek gevraagd, maar het is tevergeefs. 'Politie tast in wereld van on bekende personen', kopt dagblad de Stentor in de weken na de moord. En zo voelt het tijdens het maken van de podcastserie De moord op de duivenmelker ook. Een wereld van onbekende personen. Van oudere mannen die zo gepas sioneerd zijn over hun sport dat jaloezie, egoïsme, verraad en af gunst overheersen. Of zoals Ger ritsen het in een interview vlak voor zijn dood zei: ,,Het hele ge beuren rondom de sport heen, het randgebeuren, dat komt me nu weleens de strot uit." Beluister de podcast 'De moord op de duivenmelker' op de website van deze krant of via een pod- castapp. Boedapest, Balatonmeer en de Poesta Rondreis Roemenië Rondreis Klassiek Italië, AmalFikust en Venetië Rondreis Kroatië Ierland, Wild Atlantic Way Boek zonder aanbetaling GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Henk Gerritsen werd in zijn boerderij gevonden met drie kogelgaten in zijn borstkas. foto rob voss Sanne Schelfaut Rotterdam/Canberra De koala heeft het moeilijk. FOTO GETTY IMAGES Berendien Tetelepta Wenum Wiesel Ontbjjten diner Vertrek: apr, mei, aug, sep Ontbijten diner Vertrek: apr, mei.jun.jul, aug, sep, okt Ontbyten diner Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,juL, aug, sep, okt Ontbyten diner Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt ANVR ALle fouten voorbehouden. ExcLusieF reserveringskosten, Calamiteitenfonds, consumentenbijdrage SGR en e.v.t. brandstof toeslag. *Bekijk de volledige voorwaarden op www.effeweg.nl/garanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13