3 l I Woningbouw in Hulst en Kloosterzande is hard nodig 5 c Vereniging Ouders Overleden Kind nu ook actief in Zeeuws-Vlaanderen m Vier ouders zetten een afdeling van de vereniging Ouders Overleden Kind (OOK) in Zeeuws-Vlaanderen op. Omdat het nodig is. Sophie Stockman Terhole e hebben aan een woord of een blik ge noeg, omdat ze van el kaar weten wat ze doormaken. ,,Het ge voel is voor iedereen hetzelfde, onze kinderen zijn onverwachts overleden", zegt Martine van Waes uit Zuiddorpe. Zij verloor haar 25-jarige dochter, Ronny Hubrechsen uit Middelburg zijn 17-jarige dochter, Sterra van de Walle uit Terhole haar 19-jarige zoon en Christianne de Jong uit Hulst haar 24-jarige zoon. Ze ervaarden na het verlies van hun kind steun uit hun omgeving, en toch misten ze iemand om mee te praten die hen écht begreep. Ie mand die ook opgelucht is dat de feestdagen weer voorbij zijn of die er feilloos doorheen prikt als je zegt dat het 'wel goed' met je gaat. Los van elkaar zochten de ouders naar een lotgenotenorganisatie, waar ze terechtkonden. ,,Door te praten met lotgenoten heb je een ander gevoel, meer herkenbaar heid en begrip", zegt Martine. Landelijk bestaat al zo'n veertig jaar de vereniging Ouders Overle den Kind (OOK). OOK is een zelf hulporganisatie die zo'n 1500 le den telt, verspreid over heel Ne derland. De leden helpen zichzelf en elkaar, door hun verdriet te de len: herkenning, troost en per spectief zijn het uitgangspunt. Je kunt telefonisch contact leggen met lotgenoten. Ook zijn er lokale afdelingen die inloopmiddagen, wandelingen, lezingen of work shops houden. In Schouwen-Dui- veland werd in navolging van OOK in 2014 de stichting Enna op- gericht. In Zeeuws-Vlaanderen is er nog niets soortgelijks. ,,Maar veel mensen zouden ook wel eens willen praten met iemand uit hun eigen omgeving", zegt Sterra. Steun bij elkaar Die behoefte hadden de ouders zelf ook. Sterra en Christianne kwamen elkaar tegen en wisten van elkaar dat ze hun zoon waren verloren. Ze begrepen elkaar on middellijk. De zoon van Sterra en dochter van Martine zaten bij el kaar in de klas en tijdens de zoek tocht naar Zeeuwse lotgenoten, leerden Ronny en Sterra elkaar kennen. De vier ouders vinden steun bij elkaar. ,,Het is heel fijn dat de ander dezelfde gevoelens heeft en hetzelfde proces door maakt", zegt Ronny. Dat gunnen ze anderen ook. ,,Wij hebben dit gemist", zegt Ronny. Daarom wordt de Zeeuwse afdeling van OOK in het leven geroepen. In beginsel richt de groep zich op Zeeuws-Vlaan- deren en kijkt hoe dat gaat. Ze zijn Door te praten met lotgenoten heb je meer herkenbaarheid geen therapeuten, geen praatgroep en geen rouwverwerkingsgroep. ,,Het lotgenotencontact is belang rijk. We willen iets betekenen voor andere mensen die een kind verloren hebben", zegt Christi- anne. Ze gaan ongedwongen acti viteiten houden, zoals workshops, lezingen of wandelingen. Lotgenoten Mensen weten van elkaar dat ze hetzelfde verdriet delen, is de ach terliggende gedachte. ,,De kracht van lotgenoten is dat je jezelf bij elkaar kunt zijn. Dat je even het masker af kunt doen", zegt Mar- tine. Sterra: ,,Je kunt ervaringen uitwisselen of bijvoorbeeld de naam van een goede psycholoog. Je kunt ook iemand tegenkomen waar het mee klikt." Meedoen is vrijblijvend, lid worden van OOK mag, maar hoeft niet. ,,Het streven is verbinding, dat mensen zich iets minder slecht voelen." OOK Zeeland gaat zich de ko mende tijd laten zien. Op zondag 27 maart wordt de eerste wande ling gehouden in Graauw (Paal). Er wordt om 13.00 uur verzameld bij de slagboom aan de Zeedijk van de Van Alsteinpolder. Plannen voor nieuwbouw op het Hof te Zandeplein in Klooster- zande en de Groote Kreek in Hulst rolden donderdagavond vrij moei teloos door een commissievergade ring van de gemeente Hulst, omdat alle neuzen over één ding dezelfde kant op staan. De vraag naar wonin gen in de gemeente is groot, be toogden alle fracties. De wijk Groote Kreek, zuidooste lijk van de binnenstad van Hulst, is sinds 1998 volgebouwd. Er staan nu zo'n 450 woningen en appartemen ten en in het verlengde van de Wa terstraat kunnen er in totaal nog eens tussen de 200 en de 250 vrije kavels komen. Voor Groote Kreek II worden er acht agrarische percelen aangekocht. De commissiele den moesten akkoord gaan met het uittrekken van geld en mochten meteen hun wensen en bedenkin gen aangegeven. Verschillende fracties hamerden erop dat de te bouwen woningen betaalbaar en aantrekkelijk moeten zijn voor starters. Bijvoorbeeld door erfpacht of startersleningen, gaven ze het college mee. De hoogte van de grondprijs wordt definitief in september en er hebben zich reeds honderdzestig geïnteresseerden gemeld. Ook waren er nog prakti sche vragen over de ontsluiting van de wijk. ,,Daar vindt een verkeers kundig onderzoek over plaats", zei wethouder Adri Totté. Er wordt ook al nagedacht over de volgende fases van nieuwbouw in de wijk. Om de grond 'veilig te stellen' zijn er al af spraken gemaakt met de eigenaren van de percelen waar in de toe komst ook huizen moeten komen. In Kloosterzande wordt het Hof te Zandeplein omgetoverd tot een wijkje met een dorpsplein. De plannen zijn concreet: er komen 37 woningen, waarvan 23 van corpora tie Woongoed en veertien in de vrije sector. Ook hier klonk de roep C Plannen voor nieuwbouw op het Hof te Zandeplein in Kloosterzande en de Groote Kreek in Hulst om te kijken naar manieren om starters en mensen uit de buurt de kans te geven. ,,Ik wil daar best naar kijken, er is draagvlak voor", zei wethouder Jean-Paul Hageman." Er wordt nog gekeken naar de nieuw bouw van de brandweerkazerne op het plein. Daar zijn al schetsen voor gemaakt. De ontsluiting van de nieuwe wijk riep ook vragen op maar een nieuwe uitgang via de Provinciale weg is niet nodig, gaf wethouder Totté aan: de verkeers bewegingen zijn goed verdeeld op Kloosterzande. Wel kijkt de pro vincie nog naar wat er moet gebeu ren met 'infrastructurele monu menten' zoals het viaduct in het dorp: wat het kost om het te onder houden en wat eventueel een an dere oplossing is. ,,De optie van een rotonde is aan de orde geweest maar zeker niet in kannen en kruiken", zei wethouder Gino Depauw. VL ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Hetzelfde verdriet delen v> Sterra van de Walle, Martine van Waes, Christianne de Jong en Ronny Hubrechsen (vlnr) zetten een afdeling van de vereniging Ouders Overleden Kind (OOK) op in Zeeuws-Vlaanderen. foto anne hana - Martine van Waes, OOK Zeeland Aanmelden via zeeland@ oudersoverledenkind.nl of telefonisch bij Sterra via 06 53541714. In mei wordt er een lezing gegeven. Meer informatie via oudersoverledenkind.nl. HULST Er komen woningen bij in Kloos- terzande en Hulst, en over één ding is de Hulster politiek het roerend eens: aan huizen is héél veel behoefte. - Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130