'ZOIETS MOOIS KRIJG IK NIET TERUG' BY De Liefde 'Een zielig vogeltje in een rolstoel. Zo zag Birgit eruit toen ik haar voor het eerst zag. Ze zat diep weggedoken in een hoekje, bleek en verloren, in het psychiatrische ziekenhuis waar ik op dat moment ook verbleef. Ik leed aan een zware depressie en durfde niet meer naar buiten, zij had uitvalsverschijnselen en op epilepsie lijkende aanvallen als gevolg van een ernstig jeugdtrauma. Ik ontfermde me over haar. Zonder bijbedoelingen - zij was 24 en ik 46. Toch raakten we snel aan elkaar gehecht. Ik wist haar gerust te stellen, en doordat ik haar in die rolstoel naar buiten duwde, kwam ik zelf ook weer de deur uit. Ik lag destijds in scheiding, na een ongelukkig huwelijk van 25 jaar. Eenmaal ontslagen uit de instelling nam ik mijn intrek in een nieuw huis. Birgit kwam op een dag bij me langs en is nooit meer weggegaan. Smoorverliefd waren we, ondanks het leeftijdsverschil. Wel waar schuwde ik haar: 'Straks ben ik zeventig en moet jij nog vijftig worden!' Het maakte haar niks uit. En ik was dolgelukkig met de liefde, aandacht en avonturen in bed, die ik eerder had moeten ontberen, maar nu volop kreeg. Ik ben iemand die graag zorgt, en had mede daardoor een zwak voor Birgit. Het leed dat zij droeg, herkende ik. Ik hielp haar om van haar trauma's af te komen, het seksueel misbruik dat ze op haar vierde heeft moeten meemaken. Ze had veel last van herbelevingen en was Niels (70) en zijn 22 jaar jongere Birgit waren Jut en Jul; ze maakten lol en reisden met hun caravan heel Europa door. 'We telden de dagen niet, maar lieten de dagen tellen.' soms weer even dat meisje van vier, helemaal in paniek. Ik kon haar daar uit praten, ervoor zorgen dat ze zich concentreerde op het hier en nu en haar laten voelen dat ze veilig was. Geestelijk ging Birgit zienderogen vooruit. Ze werd de dappere en ondernemende vrouw die ze eigenlijk was, een vechter met een enorm gevoel voor humor. Zij maakte dat ik me weer jong voelde, we waren als Jut en Jul, hadden lol en reisden met onze caravan door heel Europa. Maar fysiek ging het niet goed. Er werd bij haar een progressieve spierziekte geconstateerd, waardoor ze rolstoelgebonden bleef. Het was duidelijk dat ze het niet van de ziekte zou winnen, dus probeerden we samen zo veel mogelijk uit ons leven te halen. We maakten nog meer reizen, ik vroeg Birgit ten huwelijk en zij trainde zich te pletter om op de dag van de bruiloft zelf van de auto naar het stadhuis te kunnen lopen. We telden de dagen niet, maar lieten de dagen tellen. Toen haar lichaam echt op was, nu vijf jaar geleden, besloot Birgit dat ze euthanasie wilde. Alles was al geregeld, behalve de datum. Maar het lot was ons voor: bij een winkel centrum werd ze in haar rolstoel aangereden. In het ziekenhuis overleed Birgit zonder nog bij kennis te zijn geweest. Ik zat ernaast, streelde haar hoofd en was blij dat het eutha- nasieproces haar verder bespaard was gebleven. Maar mijn hart is toen gebroken: Birgit heeft een leegte achtergelaten die voelt alsof niets of niemand 'm meer kan vullen. Natuurlijk zoek ik nog doelen in mijn leven en hou ik mezelf zo nuttig mogelijk bezig. Ik zal mijn tijd uitdienen en mijn ding doen, maar het is wel moeilijker naarmate ik ouder word. Zoiets moois als Birgit krijg ik niet meer terug.' MEZZA 45 De echte namen van van Niels en Birgit zijn bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? mezza@dpgmedia.nl Lu I CC I co LU I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 125