11 'Senior van het parlement' keert zich tegen debatverruwing GroenLinks begint de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen op achterstand. Partijleider Klaver probeert met een ander geluid het dreigende verlies te beperken. Het gaat niet lekker met GroenLinks. Na het aantreden van partijleider Jesse Kla ver was de partij even de grootste op links, maar zijn verhaal slaat niet meer aan bij veel kiezers. Dus moet hij op zoek naar een nieuw aansprekend imago om nog op te vallen tussen alle nieuwe oppositiepartijen in de Tweede Kamer. Dit keer, zeggen ingewijden, hoopt hij een beroep te doen op zijn ervaring. Hoewel Klaver pas 35 is, is hij één van de langstzittende fractie leiders. In het recente debat over de regeringsverklaring profi leerde hij zich als de senior van het parlement door zich uit te spreken tegen de verruwing van het debat. Het plan is, zo klinkt het op de fractieburelen, om dat vaker te gaan doen. Het is niet voor het eerst dat binnen de partij gesleuteld wordt aan partij-uit hangbord Klaver. Alexander de Roo, medeoprich ter van GroenLinks, vindt al die gedaanteverwisselingen maar niets. ,,Eerst was Klaver de idea list, toen vrij rechts, daarna kwam er een linkser verhaal met de eco noom Piketty en vervolgens was het 'we stemmen voor alles'. Het is allemaal compleet onduidelijk. Niemand weet meer waar Groen Links voor staat.'' Dit weekend trapt Klaver de ge meenteraadscampagne af op een partijcongres in Rotterdam, al vergat de partij in de agenda de speech van de partijleider te ver melden. De campagne moet het dreigende verlies beperkt hou den. In 2018 haalde de partij 8,9 procent van alle stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Maar volgens een peiling van I&O zou de partij na 16 maart bijna een op de vijf raadszetels verliezen. GroenLinks zit al een tijdje in de hoek waar de klappen vallen. Bij de Kamerverkiezingen van vo rig jaar verloor de partij fors: van veertien naar acht Kamerzetels. En waar sindsdien electorale con currenten als Volt en Partij voor de Dieren op winst staan in de landelijke polls, krabbelt Groen Links maar niet op. Radicaal ,,GroenLinks zit met een di lemma'', schetst politicoloog Mat- thijs Rooduijn (Universiteit van Amsterdam). ,,Veel kiezers zien de partij als heel radicaal. Je zag in de vorige campagne dat Klaver probeerde wat aan dat imago te doen en probeerde GroenLinks neer te zetten als een partij die misschien wel andere ideeën had, maar geen gekke. Zo probeerde hij de gematigde kiezer aan zich te binden. Hun verkiezingspro- gramma heette vorig jaar ook Tijd voor nieuw realisme.'' En juist daar wringt het. Uit onderzoek blijkt dat GroenLinks stemmers zichzelf als zeer links beschouwen, bijvoorbeeld als het gaat om het verkleinen van inko mensverschillen en over het wel kom heten van migranten. Maar Klaver zette zich de afgelopen jaren gematigder neer. Hij keerde hij zich openlijk tegen 'scorebord- politiek' van andere partijen. Hij kondigde aan niet overal tegen te stemmen. In de evaluatie van de verkie zingsnederlaag van 2021 consta teerde het wetenschappelijk bu reau van de partij al dat Klavers 'wisselende houdingen' door de Ik ben bang dat Jesse Klavers tijd wel voorbij is kiezers 'niet begrepen' werden. ,,Mede omdat ze zich Klaver her inneren als de idealistische nieuwkomer." In de verkiezings campagne van 2021 stelde de GroenLinks-leider zich 'dan weer idealistisch en aanvallend' op, 'dan weer gericht op verbinding en samenwerking', zo luidde de kritiek. Inmiddels lijkt de strate gie weer veranderd. Klaver zegt nu hardop dat het kabinet niet bij voorbaat hoeft te rekenen op de steun van zijn partij, wederom nogal een omslag. Het roept ook in de partij de vraag op: wat vindt hij zelf nou écht? De Roo gelooft in elk geval niet dat Klaver zich wéér opnieuw kan uitvinden. ,,Ik ben bang dat Klavers tijd wel voorbij is.'' Fatalistisch Maar niet iedereen is zo fatalis tisch. Waar jongerenclub Dwars altijd uiterst kritisch was over Klavers koers, daar is voorzitter Hiske Scholtens 'op dit moment eigenlijk heel optimistisch'. ,,We zien dat er nu wordt gewerkt aan een duidelijke strategie. De partij spreekt zich uit tegen het opruk ken van extreemrechts." Over de houdbaarheidsdatum van Klaver wil Scholtens niks zeggen. ,,Het is qua leiderschap altijd de vraag op welk moment een wissel het beste is." Eerder zei de Amsterdamse GroenLinks wethouder Rutger Groot Wassink bij Nieuwsuur dat 'aan iedereen een eind komt, dus ook aan Jesse Klaver'. Woorden die hij nu niet herhaalt. Wel vindt Groot Wassink dat GroenLinks in het kabinet had moeten gaan en in de formatie linkse 'partner' PvdA had moeten loslaten. Nu de partij alweer in de oppositie is geëindigd, moet de partij werken aan een 'herkenbaar en onversneden links verhaal'. Een meevaller voor Jesse Klaver en de zijnen: concurrenten Volt en de Partij voor de Dieren doen maar in een klein aantal gemeen ten mee. ,,Het verlies zou dus nog kunnen meevallen'', zegt Alexan der de Roo. Groot Wassink hoopt dat het zijn partij lukt om 'te con solideren in de grote steden', zo als zijn eigen Amsterdam. ,,Daarna moeten we het kabinet te vuur en te zwaard bestrijden." Macron testte niet, vandaar die tafel... Lil Kleine krijgt 120 uur werkstraf Vodafone bekijkt misdragingen GROENLINKS GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 G Jesse Klaver moet op zoek naar een nieuw aan sprekend imago voor de ko mende ver kiezingen. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN. GroenLinks sleutelt opnieuw aan partij-uithangbord Klaver Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag - Alexander de Roo, medeoprichter GroenLinks PARIJS De Russische president Vla dimir Poetin hield bewust af stand van Emmanuel Macron omdat de Franse president zou hebben geweigerd een coronatest af te laten nemen. Bronnen rondom Macron zeggen dat naar aanleiding van een iconische foto van de twee wereldleiders. Macron en Poetin spraken elkaar maandag vanwege het con flict over Oekraïne. Een foto waarop te zien was hoe de twee aan een meterslange tafel ver uit elkaar zaten, ging de wereld over. Diplomaten suggereerden dat Poetin daarmee een diplomatieke boodschap overbracht. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft Lil Kleine veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur voor het mishandelen van een man in een nachtclub in Am sterdam. De rechter sprak gisteren van 'zinloos uit- gaansgeweld'. De rapper, die zegt onschuldig te zijn, gaat in hoger beroep. Hij is teleur gesteld in de uitspraak, zo laat zijn advocaat Nienke Hoogervorst weten. Het slachtoffer werd op 6 decem ber 2019 door Lil Kleine en twee andere mannen uit Box tel mishandeld. Zij pakten hem vast, schopten hem en sloegen hem in het gezicht. AMSTERDAM Tv- en internetaanbieder Vo- dafoneZiggo is intern een on derzoek begonnen naar grensoverschrijdend gedrag bij een van de eigen klantcon tactcenters. Bij het bedrijf kwamen meerdere meldingen binnen van misdragingen. Bij het onderzoek werkt Vodafo- neZiggo samen met een ex tern bedrijf. Het bedrijf zegt in een verklaring geschrokken te zijn van de meldingen. Het is niet bekend of de mede werkers of medewerker die zich schuldig zouden hebben gemaakt, zijn geschorst. Het bedrijf roept slachtoffers van grensoverschrijdend gedrag op om zich te melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11