'Over de vliegramp op Tenerife is gek genoeg niet veel te vinden' Om verschillende redenen duurde het meer dan twaalf jaar voordat Gerbrand Bakker na zijn vorige roman De kapperszoon schreef. Zijn hoofd stond er lange tijd niet naar. Zijn geliefde hond Jasper ging dood, waardoor hij moest leren leven zonder dat dier. Verder overleed een goede vriend in de Eifel aan kanker en onderging hij een acute darm operatie die nogal wat complicaties met zich meebracht. Daarnaast had hij, zoals hij zelf zegt, last van een megadepressie. 'Daardoor kwam ik niet verder dan drie zinnen per week, dan was ik alweer moe. Dan ging ik wat in de tuin werken, de dag doorrommelen. Ik had gewoon geen zin. Ik tikte twee alinea's en keek er maanden niet meer naar. Twijfelde me rot. Net zoals de schrijver die in het boek bij de kapperszoon komt. Hij zegt letterlijk: de ene dag denk ik dat ik een meesterwerk heb gemaakt, de andere wil ik alles weg- flikkeren en roep ik: waar slaat deze zooi op? Ik heb ook weleens gehad dat ik in een verta ling van mezelf begon en dacht: who the fuck heeft dit geschreven? Heb ik dat gedaan? Ik kon me gewoon niet voorstellen dat ik dat voor elkaar had gekregen. Toen het einde van het boek naderde, merkte ik dat ik weer plezier kreeg in het schrijven. Dus ik denk dat een nieuwe roman niet weer twaalf jaar op zich laat wachten.' Zelf heeft de schrijver jarenlang enorme last van vliegangst gehad. Smakelijk en met humor vertelt hij over dat ongemak. 'Ik deed de ergste dingen. Zo zou ik met het Letteren- fonds naar Argentinië vliegen voor een lite rair festival, maar op de dag van vertrek, toen mijn collega's op Schiphol stonden te wach ten, kwam ik niet opdagen. Ik zei niet eens sorry, ik bleef gewoon in bed liggen. Ik durfde niet. Dat is twee of drie keer gebeurd en na die laatste keer heb ik uit schuldgevoel de tuin van het fonds opgeknapt, want ik ben ook hovenier. Ik ben van die angst af geko men nadat er weer een vlucht op het pro gramma stond en het mij daardoor al drie weken niet lukte in slaap te vallen. Ik schreeuwde tegen mezelf: niet nu al moeilijk doen en piekeren! Dat heb ik volgehouden tot de dag van vertrek, en met behulp van pillen ben ik daarna in het vliegtuig naar Istanboel gestapt. Ik heb zelfs nog een binnenlandse vlucht naar Izmir gemaakt. En nu kan ik zeg gen dat ik van die vliegangst verlost ben.' MEZZA 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 115