1 'Ik heb mijn hele leven willen bewijzen dat ik wél de moeite waard was om geboren te worden' 'gezonde deel', dat blijft werken, de hond uitlaten en de was doen. Rechtsbo ven schrijft ze overlevingsmechanismen en links daarvan zet ze een dikke streep: daar achter staat het verlies en trauma. 'Dat zit achter slot en grendel. Het doet te veel zeer om je daar de hele tijd aan bloot te stellen. Dus zetten we er een dikke poort voor met ook nog een spreekwoordelijke blaffende, driekoppige hond ernaast. Alles om te zorgen dat die poort veilig dicht blijft.' Vaak komen mensen bij Fiddelaers- Jaspers op een punt dat het verlies achter die dikke poort toch begint te rammelen. Mensen blijven hangen in bepaalde patronen, blijven last houden van een verlies, ook al is het soms dertig jaar geleden. Riet Fiddelaers-Jaspers gaat dan niet als een malle tegen die poort beuken. Zoals ze ook niet deed toen de vrouw met de goede baan weg probeerde te vluchten tijdens de familie opstelling, zoals ze eerder omschreef. 'Het trauma is niet voor niets jarenlang opgesloten geweest. Ik probeer er stapje voor stapje naar toe te bewegen en dan opeens - soms juist op mijn toppunt van wanhoop waarbij ik denk dat het me bij deze persoon niet gaat lukken - gebeurt er iets waardoor die poort tóch een beetje opent.' Het aftasten van dat precaire moment noemt Fiddelaers-Jaspers het ultieme van haar vak. 'Als ik die poort in één keer zou openrukken, wordt iemand totaal overspoeld door dat trauma. Maar als ik die poort dicht laat, gebeurt er ook niks. Dus hóe krijg ik iemand zover dat de deur een klein stukje open mag? Dat is balanceren op de lijn tussen veiligheid en risico. Iemand een prikkelende vraag stellen en dan weer dat veilige baken zijn waarop ze kunnen terugvallen als het toch te snel ging. Als het eenmaal lukt die deur open te krijgen, voelt dat enorm fijn. Dan zijn we op reis, zeg ik altijd.' ALS JE DAG IN DAG UIT met verlies bezig bent, hoe denk je dan over je eigen dood? 'O, ik kan rustig sterven hoor,' zegt ze op de haar kenmerkende nuchtere toon. 'Als ik morgen doodga, denk ik dat de wereld mij heus wel kan missen. In de tijd die mij nog rest, heb ik houvast aan mijn werk. Zwiepers geven aan mensen: daar blijf ik nog steeds graag mijn bed voor uitkomen.' MEZZA 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 111