'Zwiepers geven aan mensen: daar kom ik nog steeds graag mijn bed voor uit' Fiddelaers-Jaspers is samen met een collega de oprichter van Land van Rouw, de eerste post-hbo-rouwopleiding in Nederland, en leidde professionals op in haar eigen expertisecentrum. Dat centrum runt haar oudste dochter; haar jongste dochter is actief in de uitvaartonderneming waar eerder haar vader de scepter zwaaide. Jarenlang was Riet Fiddelaers-Jaspers veel op scholen te vinden als er zich een heftige verliessituatie voordeed. Onlangs nog belde een basisschooldirecteur over een situatie waarbij een van de leerlingen zijn broer verloor bij een auto-ongeluk waar vier minderjarige jongens achter het stuur zaten en frontaal botsten met een ambulance. Ook benaderen scholen haar bij ernstige familiedrama's, zoals toen in Veghel, waarbij een zeventienjarige (oud) leerling zijn zusje, moeder en oma om het leven bracht. Fiddelaers-Jaspers adviseerde de directie en gaf op de ouderavond advies over wat je als ouder kan antwoorden op vragen van kinderen, en hoe het rouwproces voor een kind eruitziet. Het gros van de scholenbegeleiding laat ze tegenwoordig aan anderen over. Toch lukt het niet goed om het écht rustiger aan te doen, zoals ze al jaren roept. Telkens gaat weer die telefoon, vanuit Maastricht tot Leeuwarden, van mensen die haar expertise nodig hebben. 'En ik geef toe: ik ben niet goed in nee zeggen. Maar ik doe het echt vaker dan vroeger. Ik werk nu veertig uur in de week, vroeger waren het er rustig zestig.' ZE KWAM BIJ 'HAAR' ONDERWERP UIT toen ze in de jaren tachtig bij een onderwijsadviesdienst werkte. Alle collega's hadden zo hun eigen expertise: faalangst, pesten, hoogbegaafdheid. Zij had nog niks. Totdat bij een training docenten allemaal woorden moesten opschrijven over wat een crisis zou kunnen veroorzaken in hun werk. Het viel Fiddelaers-Jaspers op dat bij iedereen het woord 'dood' terugkwam. 'Ik dacht: dat is het, dat wordt mijn thema. Dat voelde ik heel sterk, maar waarom wist ik niet.' Het duurde nog jaren voor ze erachter kwam waarom dat onderwerp haar zo trok. Ze had immers haar ouders niet jong verloren, en ook geen broertjes of zusjes. 'Totdat ik het me jaren later opeens realiseerde: mijn eerste verlies- ervaring was toen ik geboren werd, maar niet echt gewenst was. Mijn moeder wilde liever geen kinderen, maar in het Maria Josina Martina Fiddelaers-Jaspers katholieke zuiden van na de oorlog was dat geen optie. Dus werd ik geboren, en daar bleef het niet bij: ik moest nog vier jaar worden toen het vierde kind geboren werd. Dat was geen feest voor mijn moeder.' In de latere therapiemethodes van Fiddelaers-Jaspers is een belangrijk uitgangspunt om uit te zoeken wat voor 'welkom' je had op de wereld. Dat zegt volgens haar veel over hoe je later met verlies omgaat. Zelf had ze geen warm welkom en hoe klein je ook bent: als baby en kind voel je dat en sla je dat op in lijf en hoofd. Riet heeft haar hele leven willen bewijzen dat ze wél de moeite waard was om geboren te worden. Bovendien wilde ze het door die jonge verlieservaring voor anderen beter doen - een klassieke motivatie voor therapeuten, ze weet het. 'En omdat nog maar weinig mensen zich toentertijd bezig hielden met rouw, verlies en jongeren, begon het steeds meer te voelen als 'mijn' onderwerp. Ik kwam er gewoon niet meer van weg.' Wat maakt nu dat men vanuit het hele land expliciet naar haar vraagt? Er zijn toch meer deskundigen op het gebied van rouw en verlies? 'Ik kan denk ik het onderwerp goed en eenvoudig beschrijven en het vervolgens overdragen. De dood is doodgewoon, is al jaren mijn motto. Dat verhaal heb ik vanaf het begin uitgedragen, in een tijd dat dood nog als een taboe werd beschouwd. Dat is nu een stuk beter gelukkig, en ik denk - als ik onbescheiden mag zijn - dat ik daar enige bijdrage aan heb geleverd.' IN HET WERKEN MET ROUW heeft Riet Fiddelaers- Jaspers een aantal basisprincipes. Eentje daarvan is: verwerken doe je met afval, rouw verwééf je in je leven. Ook de 'rouwtaken' waarover ze in haar eerste boek uit 1996 nog spreekt, gebruikt ze nauwelijks meer. 'Die taken zijn mooie, afgebakende stapjes: van erkenning naar omgaan met gevoelens naar uiteindelijk verder leven met het gemis. Maar ik zie nu al vijfentwintig jaar hoe ingewikkeld, hoe gelaagd en ook hoe weerbarstig het is.' Haar interesse blijft na al die jaren nog steeds uitgaan naar hoe mensen reageren als ze een blikseminslag van verlies te verduren krijgen, zoals Fiddelaers-Jaspers het zegt. Om uit te leggen hoe zij daar als therapeut mee omgaat, tekent ze een grote cirkel op een flip-over. Die cirkel staat voor de mens als geheel. Na een verlies wordt de mens van binnen gesplitst: de onderste helft is ons GEBOREN in Budel in 1953 IS trainer, opleider, auteur en rouwtherapeut SCHREEF in 1996 haar eerste boek Doodnor maal? over rouw op scholen PROMOVEERDE in 2003 op het onderwerp 'jongeren en rouw' en zede daarmee het thema op de kaart in Nederland WOONT in Heeze HEEFT een man, twee volwassen dochters en vier kleinzonen 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 110