w Kunstenaar Maurice Denis maakte de prentenserie Amour voor zijn valentijn Marthe Meurier. De Franse kunstschilder Maurice Denis (1870-1943) moet een enorme romanticus zijn geweest. Zo staan zijn nagelaten dagboeken vol liefdesgedichten, gericht aan Marthe Meurier, zijn latere vrouw. Ook zijn uit dertien prenten bestaande serie Amour, die nu in het Van Gogh Museum in Amsterdam te zien is, is één groot eerbetoon aan de liefde in het algemeen en zijn geliefde Marthe in het bijzonder. Denis is oprichter van kunstenaarsgroep Les Nabis, 'De profeten'. Deze club, geïnspireerd door tijdgenoot Paul Gauguin, streefde ernaar de eigen gemoedstoestand en leefwereld te vertalen naar gestileerde composities met decoratieve kleurvlakken en patronen. Daarmee namen ze afstand van de impressionisten, die de werkelijkheid wilden verbeelden. Hoewel spiritualiteit en mystiek een belangrijk thema was binnen Les Nabis, was Denis' kijk op kunst tamelijk nuchter, getuige zijn veel geciteerde uitspraak: 'Voordat een schilderij een oorlogs paard is, een vrouwelijk naakt of een anekdote, is het in essentie een plat oppervlak bedekt met kleuren in een bepaalde volgorde.' Maurice Denis werkte jarenlang aan de Amour-serie, waarvoor hij talloze schetsen, tekeningen en proefdrukken maakte. In het Van Gogh Museum zie je de werken samen met de ontwerptekeningen, proefdrukken en amoureuze dagboek aantekeningen. tot en met 15 mei in het Van Gogh Museum. VALENTIJNSAl/AST O O I co LU I 26 -.■'ér

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 106