H Valentijnskaarten maken ouderen blij 7 -Haamstede verzet en wordt nu afsluiting van het seizoen Het is vaste prik: zeven weken voor Pasen wordt de strao Burgh-Haamstede verreden. Dit jaar wordt afgeweken van de traditie. De kenners weten pre cies de volgorde van de straöritten, een Schouwen-Duive- lands gebruik dat valt onder immaterieel erfgoed. Toen de werkpaarden na de winter weer van stal kwamen, werden altijd de benen gewassen in de zee. Voor wie erin geloofde, werden ook de boze geesten zo verdreven. Zes dorpen in de Schouwse westhoek doen eraan mee. Renesse is altijd de eerste rit, maar de datum wis selt, omdat die traditiegetrouw acht weken voor Pasen wordt ge houden. Burgh-Haamstede volgt als tweede met tevens Pasen als leidraad, namelijk zeven weken daarvoor. De derde rit is Noord- welle. Ellemeet is altijd op de eer ste zaterdag van maart en Scharen- dijke op de tweede. Daarna volgt Serooskerke als hekkensluiter, dat dorp houdt altijd de laatste straörit. Maar niet dit jaar, want Burgh-Haamstede heeft nu op 26 maart straö en daarmee de laatste rit. ,,Ja, de traditie komt ermee op de tocht te staan", geeft bestuurslid Margo Grevel van het straöcomité Burgh-Haamstede toe. De corona maatregelen hebben het bestuur anders doen besluiten. ,,We wil den vasthouden aan zeven weken voor Pasen, maar daardoor valt onze rit ook wel eens samen met andere straös. We zouden de rit op 26 februari houden, maar dan wordt ook straö Noordwelle ge houden. Vanuit de gemeente is er tot twee keer toe op gehamerd om te kijken of het wel verstandig is om het tegelijk met een andere rit te doen. Er zijn namelijk ook prak tische bezwaren: je zit altijd met de verhuur van de paarden als je het tegelijk met een ander dorp doet. De politie kan niet op twee plaatsen tegelijk handhaven en de rijders moeten een keuze maken waar ze mee willen doen." Geen publiek Het zijn bezwaren die ook in de ja ren voor corona konden bestaan, maar dit jaar, twee jaar nadat er geen straös zijn verreden, spelen ook de coronamaatregelen een rol. Een rit organiseren mag weer, maar dan zonder publiek en aan verwante zaken, zoals de keuring van de versierselen vooraf en het ringrijden in het dorp. Bij het co mité van Burgh-Haamstede vin den ze dat jammer en daarom, mede met het advies vanuit de ge meente, mikt het bestuur liever op een datum later in het seizoen. ,,Dan is er misschien meer moge lijk. Voor ons heeft deze beslissing meer voordelen dan nadelen. Nu mag alleen puur de rit, maar we In het verleden hebben we ook wel eens vanwege ijzel de rit verzet willen ook graag een drankje op het dorp en de poespas erom heen", aldus Grevel. Een traditiebreuk wil ze het niet noemen. ,,We hebben bij oud-ge meentearchivaris Huib Uil na vraag gedaan en hij vertelde dat de straös vroeger ook wel eens op een maandag werden verreden. Er ver anderen dus ook dingen door de jaren heen. In het verleden hebben we ook wel eens vanwege ijzel de rit verzet naar eind maart. Toen zijn we ook pas na Serooskerke de straö gaan doen." De vijf andere straöcomités hou den wel vast aan hun reguliere da tums. Het comité van Scharen- dijke twijfelde nog even, ook van wege de beperkte mogelijkheden rondom de straö, maar woensdag avond werd de knoop doorgehakt: de rit wordt verreden op 12 maart, als vanouds de tweede zaterdag in maart. Voorzitter Mark Hubregtse zegt dat het een iets langere rond rit wordt dan normaal. ,,Zodat de deelnemers niet voor slechts een uurtje hoeven te komen." De straöritten worden op de vol gende zaterdagen verreden: Re- nesse 19 februari, Noordwelle 26 februari, Ellemeet 5 maart, Scha- rendijke 12 maart, Serooskerke 19 maart, Burgh-Haamstede 26 maart. ,,Voor ons begint de wereld weer een beetje open te gaan, maar je bent beperkt als je in een verzor gingstehuis zit." Fanny van der Veldt uit Anna Jacobapolder bracht gisterochtend daarom Valentijns- kaarten langs bij verzorgingstehuis Cornelia in Zierikzee. Van der Veldt werkt op kantoor bij Zeelandia, een producent van bakkersproducten in Zierikzee en moedigde collega's aan om mee te doen aan haar kaartenactie. Met succes. ,,Ik moest wel regelmatig mensen over de streep trekken, want de meesten vinden Valentijn iets voor geliefden en niet iets om mensen te steunen. Maar als ze dan een kaartje zagen en de tekst lazen, dachten ze er toch anders over. 'Misschien moet ik ook maar een kaartje schrij ven', zeiden ze", vertelt Van der Veldt. Ze kwam op het een idee door een vriendin, die meedoet mee aan de landelijke Veel liefs-actie, waar bij Valentijnskaarten worden ver stuurd aan eenzame ouderen. 'Wat zet je op zo'n kaart?', vroegen veel mensen aan Van der Veldt. ,,Dat is niet zo moeilijk. Het gaat erom dat mensen weten dat je aan ze denkt en dat je hoopt dat ze het vol kun nen houden." Iets tastbaars Van der Veldt mikte vooraf op 237 kaarten, dan zouden alle bewoners van de locaties van Allévo op Schou- wen-Duiveland er eentje krijgen. Met die 400 kunnen meer eenzame ouderen blij worden gemaakt. Gis teren kregen een paar bewoners van Cornelia in Zierikzee alvast een kaart in handen gedrukt. ,,Als je dan die blije gezichten ziet! Mensen hebben met zo'n kaart iets tastbaars waarop ze nog eens terug kunnen grijpen." SD VRIJDAG 11 FEBRUARI 2022 Traditiebreuk of praktisch? Valeska Nastaly Burgh-Haamstede is de rit met de paarden over het strand, waar de benen worden gewassen in de zee. foto dirk jan gjeltema Een vast onderdeel van de strao - Margo Grevel ZIERIKZEE Bijna 400 zijn het er geworden, 397 om precies te zijn: kaartjes met warme Valentijnsbood- schappen voor ouderen. - Valeska Nastaly Fanny van der Veldt (tweede van rechts) bracht stapels Valen tijnskaarten bij verzorgingstehuis Cornelia. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49