i S c Medici tevreden over aanpassingen van abortusregels Abortuspil via huisarts, bedenktijd van vijf dagen vervalt 9 Dronken trucker ramt dertig auto's Wilders krijgt post: 'Meer moslims' 3,7 miljoen voor diamant valt tegen Huisartsen Lieneke van de Griendt en Peter Leusink vinden het positief dat vrouwen binnenkort bij de huis arts terechtkunnen voor een abortus. De Tweede Kamer stemt daar binnenkort over. Lieneke van de Griendt is 25 jaar huisarts in Schie dam. Het politieke besluit om de abortusregels aan te passen, juicht ze toe. ,,Dit besluit van de Tweede Kamer verlaagt de drempel voor vrouwen", zegt Van de Griendt. ,,Niet alle vrou wen hebben geld om naar een abor tuskliniek te stappen." Ze beklem toont dat huisartsen de morning-af- terpil al mogen voorschrijven. ,,Die is zelfs zonder voorschrift bij de apo theek verkrijgbaar." De abortuspil geeft vrouwen bo vendien meer keuzevrijheid, vult Pe ter Leusink aan. ,,Ze kunnen de be handeling kiezen die bij hen past. De huisarts is meestal dichterbij en een afspraak is snel gemaakt." Drie op de vijf vrouwen komen voordat ze een abortuskliniek binnengaan al naar de huisarts. ,,Straks kunnen we dus het hele traject, inclusief nazorg, verzor gen." Van de Griendt, die een praktijk van 3800 patiënten runt, hoopt dat de eenvoudigere toegang tot de abor tuspil tot minder curettages leidt. ,,Een curettage is voor vrouwen be hoorlijk ingrijpend, niet alleen psy chisch, maar ook lichamelijk." Tege lijk moet de abortuspil niet onder schat worden, zegt Van de Griendt, die jaarlijks één tot vijf vrouwen bin nenkrijgt die een abortus overwe gen. ,,Het is niet zomaar een pilletje, Tweede Kamer U je krijgt er echt een abortus door." Eigenlijk is het een combi van meer dere pillen. De eerste blokkeert het zwangerschapshormoon, waardoor de foetus losraakt van de baarmoe der. De andere pillen, die enkele da gen later moeten worden ingeno men, wekken de weeën op en zorgen dat het vruchtje wordt uitgedreven De Schiedamse huisarts ziet ook nadelen, zeker nu ook de bedenktijd van vijf dagen door de Tweede Ka mer onlangs al is geschrapt. ,,Door het wegnemen van deze drempel zou het kunnen dat vrouwen iets minder gaan opletten als ze seksueel contact hebben. Tegelijk heb ik in mijn eigen praktijk maar weinig vrouwen gezien die er een potje van maakten. De keuze voor een abortus is emotioneel altijd moeilijk." Afgebroken Huisarts Leusink is ook niet bang voor meer afgebroken zwanger schappen. ,,Je verlaagt de drempel tot de zorg, niet tot abortus zelf. Die blijft even hoog." In Frankrijk, Ier land en Zweden, waar vrou wen al langer bij de huisarts De keuze voor een abortus is emotioneel altijd moeilijk isikHfe, G Huis arts Leusink terechtkunnen, is het aantal afgebro ken zwangerschappen volgens hem ook niet gestegen. Vraag is hoeveel huisartsen ook daadwerkelijk de abortuspil aan hun patiënten gaan voorschrijven. Van de Griendt zal deze zeker gaan voor schrijven. ,,Ik verwacht dat het over grote deel van de huisartsen dat ook doet. Een handjevol zal het vanwege religieuze of ethische bezwaren wei geren. Maar dat is bij euthanasie ook zo." Huisarts Leusink, tevens seksuo- loog, wijst op een recent onderzoek van Women on Waves onder enkele honderden huisartsen. Hieruit blijkt dat 48 procent van de huisartsen de abortuspil voor wil schrijven, mits goed getraind. ,,Dat is voldoende.'' Zelf kunnen vrouwen straks ook bij Leusink terecht voor de abortus pil. Dat hij jaarlijks slechts twee of drie vrouwen binnenkrijgt die hun zwangerschap willen beëindigen is geen probleem. „Euthanasie of een reanimatie doen we ook slechts en kele malen per jaar. Ik bezit wel de expertise. Wij zijn hiervoor ge traind." GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 VENLO PVV-leider Geert Wilders heeft post ontvangen met daarin een briefje van PostNL met de handgeschreven tekst 'Meer Marokkanen! Meer moslims!' Een woordvoerder laat weten dat PostNL een onderzoek start. 'Hallo PostNL iemand zit in en aan mijn post', twitterde Wilders gisteren. Het handgeschre ven briefje met het logo van het postbedrijf erop, zat bij een blad van carnavalsvereni ging Jocus in Venlo. Het blad zat in plastic folie, daar bin nenin zat het briefje. PostNL noemt het 'niet oké' en zegt het door te zetten aan de be zorger en leidinggevende. LONDEN De grootste zwarte diamant ter wereld is verkocht voor omgerekend ruim 3,7 miljoen euro op een veiling van So theby's. Het veilinghuis had rekening gehouden met een bod tot ruim 6 miljoen euro op de zogenoemde Enigma. De steen geldt sinds 2004 als de grootste natuurlijke zwarte diamant ooit gevon den. De Enigma weegt 555,55 karaat. De diamant overtreft het gewicht van zo wel de beroemde Great Star of Africa (530,2 karaat) in de Britse koninklijke scepter als de Golden Jubilee (545,67 karaat) in de Thaise scepter. FÜRTH Een dronken vrachtwagen chauffeur heeft een ravage aangericht in de Duitse deel staat Beieren. De man ramde ruim dertig auto's en veroor zaakte een huisbrand in de stad Fürth. Ook vlogen meer dere voertuigen in brand. Een politiewoordvoerder sprak van 'een slagveld'. Drie men sen, onder wie de bestuurder en een voorbijganger, raakten gewond. Agenten arresteer den de chauffeur ter plekke. De 50-jarige man reed door rood een kruispunt op en bot ste daar op een personen auto. Na dit ongeluk reed de man door en ramde hij meer dere geparkeerde auto's. 'Voor abortus naar de huisarts is goede zaak' David Bremmer Schiedam 00 Ca o Oc u 3 Huisarts Lieneke van de Griendt: „Straks kunnen we het hele zorgtraject leveren.'' foto de swart - Lieneke van de Griendt, huisarts De regels rond abortus worden binnenkort op twee punten aangepast. De verplichte wettelijke bedenktijd van vijf dagen wordt geschrapt. Ook zal het mogelijk worden om de abortuspil via de huisarts te krijgen. Beide plannen worden in gediend door VVD, D66, PvdA en GroenLinks en kunnen rekenen op steun van de meerderheid. Over het schrappen van de be- raadtermijn wordt vandaag in de Tweede Kamer ge stemd, later volgt de stem ming over de abortuspil nog. Als vrouwen bij de huisarts terechtkunnen voor de af breking van de zwanger schap is dat meer ver trouwd dan bij een kliniek, redeneren de indieners van het plan. Ook is de nazorg dan in vertrouwde handen. ,,Er zijn geen inhoudelijke argumenten waarom vrou wen niet zelf zouden kun- nen kiezen voor de behan deling in een ziekenhuis, een huisarts of kliniek", zei D66-Kamerlid Wieke Pau- lusma. ,,Wel wil onze fractie weten: zijn de abortusart sen als beroepsgroep wel betrokken, hoe is de kennis en de kwaliteit gewaar borgd? En nemen her haalde abortussen af als de nazorg bij de huisarts is?" Omdat zulke medisch-ethi- sche onderwerpen voor veel partijen een 'vrije kwestie' is - waarbij ieder Kamerlid zelf naar eer en geweten voor of tegen stemt - is nog onduidelijk hoeveel van de honderd vijftig Kamerleden voor zul len stemmen. De christelijke partijen zijn uiterst kritisch. SGP-Ka- merlid Chris Stoffer vreest dat de 'zorgvuldigheid' in gevaar komt als de huis arts een abortuspil kan verstrekken. ,,Ik stel me dan voor dat een vrouw in lastige omstandigheden bij de huisarts komt, even tien of twintig minuten een con sult krijgt, de pil krijgt. Dat is toch heel vlug, heel snel, onzorgvuldig ook voor mijn gevoel." Volgens D66-Kamerlid Paulusma is de behande ling door de huisarts juist zorgvuldig: ,,De huisarts kent de vrouw, er is een vertrouwensrelatie, dus ik wil me verre werpen van de suggestie 'vrouw loopt bin nen bij de praktijk, krijgt een pil en het is klaar'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9