7 ONDERHANDELINGEN POETIN SPEELT MACHTSSPEL MET ULTRA LANGE TAFEL president had laten klaarzetten, had volgens Wijffels niks met co rona te maken. ,,Dit was een ijs koud statement richting Europa. Puur bedoeld om afstand te sym boliseren. Het zag er ridicuul uit, Poetin probeerde uit te stralen dat hij niet snel onder de indruk is van elke vorm van toenadering vanuit het Westen. Terwijl hij naar mijn mening iets anders laat zien dan wat hij uiteindelijk wil. Ik denk namelijk dat hij wel degelijk goed wil samenwerken met de EU. Hij ziet vooral de VS als zijn rivaal, niet Europa.'' Tafelschikking Hoe dan ook, er gaat volgens Wijf fels heel wat schuil achter het machtsspel van (internationale) onderhandelingen. ,,Dan gaat het niet alleen om het meubelstuk, maar ook om de tafelschikking. Van premier Rutte is bekend dat hij bij zijn vorige kabinet tijdens de wekelijkse vergaderingen van de ministerraad er meestal voor zorgde dat er een partijgenoot naast hem zat. Als hij dan een voorstel had ingebracht en een rondje langs de ministers maakte, begon hij steevast bij een VVD'er die - weinig verrassend - zijn steun uitsprak.'' Tijdens de onderhandelingen tussen Poetin en Macron sprong deze week vooral de immense tafel waaraan de twee presidenten zaten in het oog. ,,Dit was een ijskoud statement.'' Een witte tafel van 7 me ter lang met aan de ene zijde president Poetin en helemaal aan de an dere kant zijn ambtsge noot Macron. Dat was de opval lende setting van urenlange on derhandelingen tussen de twee leiders over de Russisch-Oekra- iense crisis. Tot concrete afspraken kwam het overigens niet, wat vooral bleef hangen was het beeld van twee mannen aan een veel te grote tafel. Op sociale media ver schenen al snel komische filmpjes over het inmiddels beroemde meubelstuk: van Russische kunst schaatsers die hun kür op het ta felblad demonstreren tot Macron met een luidspreker voor z'n neus. Social distancing, luidde de offi ciële verklaring voor het enorme ding, maar die verwijzing naar het voldoende afstand houden in ver- band met corona gelooft eigenlijk niemand. Waar en aan welke tafel er wordt plaatsgenomen, is name lijk van belang in de (internatio nale) politiek. Econoom Herman Wijffels kan meepraten over de psychologie achter de onderhan delingstafel. De oud-topman van onder meer de Rabobank en de SER legde in 2007 als informateur de basis voor het kabinet-Balke nende IV. Tijdens de onderhande lingen tussen PvdA, CDA en Christenunie speelde een ovalen tafel een belangrijke rol. In de ogen kijken „Tijdens mijn carrière heb ik heel wat keren mogen vergaderen. Daar stak ik onder meer van op dat het belangrijk is dat iedereen aan tafel elkaar in de ogen kan kijken. Voor de verbinding is het goed dat je kunt zien wat de ander doet. Ook als hij of zij niet aan het woord is. Zo maak je het beste contact met elkaar, daarom wilde ik per se geen rechthoekige tafel want dan kun je je makkelijker 'verstoppen' voor je tafelgenoten. Vandaar mijn ver zoek voor een ovalen exemplaar.'' Wijffels en delegaties van de drie partijen vertrokken indertijd richting landgoed Lauswolt in Friesland om de basis te leggen voor een nieuw regeerakkoord. Lauswolt had één minpunt: er was geen ovalen tafel te vinden. Wijf fels besloot zijn favoriete tafel van uit Den Haag op transport naar Friesland te zetten. ,,Het ging om het ovalen exemplaar uit de koffiekamer van het Eerste Ka mergebouw. Die was perfect qua vorm en grootte, met een gat in het midden. We hebben uitstekende gesprekken aan die tafel gehad, zowel in formeel als formeel.'' De tafel ging ver volgens ook in een vrachtwagentje mee naar land goed Zwaluwenberg in Hilversum, de tweede locatie waar de partijen verder onderhandelden. ,,We wa ren er snel uit, de formatie heeft nog geen twee maanden geduurd. Een record dat tijdens de totstand koming van het huidige kabinet niet bepaald is verbroken'', lacht de econoom. Weer even terug naar de actuali teit, terug naar Moskou waar Poe- tin de Franse president ontving. De witte tafel die de Russische OM: term 'bersiap' niet strafbaar Geostorm vernielt satellieten SpaceX Johnson krijgt nieuwe feestfoto te zien Va Directeur wordt klimaatgezant GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Sanne Schelfaut Den Haag/Moskou Poetin en Macron aan de lange tafel (boven) zorgde al snel voor veel bewerkte paro dieën op internet. FOTO'S AP EN TWITTER AMSTERDAM Het Openbaar Ministerie heeft de aangiftes tegen het niet en wel gebruiken van de term 'bersiap' geseponeerd, omdat het geen strafbare feiten heeft geconstateerd en het onder de de vrijheid van meningsuiting valt. De term verwoordt de ge welddadige periode in de strijd om Nederlands-Indië, maar is volgens de conservator van het Rijksmuseum racistisch. Hij wilde het daarom vermijden in de expositie Revolusi!, die deze week begint. Tegenstanders vinden vermijden van het woord juist een kwalijke vorm van 'bersiap-ontkenning'. CAPE CANAVERAL Ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk is in één klap onge veer veertig satellieten kwijtge raakt. Kort na lancering kwa men ze aan de rand van de dampkring in een zogeheten geomagnetische storm te recht. Als ze niet al zijn ver gaan, zal dat binnenkort ge beuren. SpaceX meldt dat de satellieten geen gevaar vormen en dat er geen brokstukken op aarde zullen neerkomen. SpaceX lanceerde vorige week in totaal 49 satellieten voor zijn Starlink-netwerk. Die worden gebruikt om internetverbindin gen aan te bieden. LONDEN De Britse premier Boris Johnson is weer in verle genheid gebracht door een coronafeestfoto. Die verscheen volgens Britse media op de website van tabloid The Mirror toen hij het parlement te woord moest staan tijdens het vragenuurtje. Op de foto zijn de premier en medewerkers te zien met snacks en een ontkurkte fles 'bubbels'. Het gaat volgens The Mirror om een kerstquiz op 15 de cember 2020. Toen golden strenge coronaregels en mochten bedrijven geen kerstfeesten hou- Johnson tijdens een kerstquiz in co- ronatijd. foto daily mirror den. De publicatie is een nieuwe tegenvaller voor Johnson. Zijn positie stond al onder grote druk door berichten dat de premier en zijn medewerkers feesten en an dere sociale bijeenkomsten heb ben gehouden terwijl het land in lockdown zat. 'Partygate' heeft al geleid tot meerdere onderzoeken en kan de premier politiek de kop kosten. BERLIJN De Duitse regering heeft de directeur van Greenpeace International, Jennifer Morgan, tot internationaal klimaatge zant benoemd. Morgan heeft de Amerikaanse nationaliteit en woont nu nog in Amster dam. Minister van Buitenlandse Zaken Annalena Bearbock maakte de benoeming van Morgan gisteren bekend. Zij zei blij te zijn dat het Duitse kli maatbeleid nu in het buitenland 'een gezicht krijgt' en sprak van 'een droombenoeming'. Zodra zij de Duitse nationaliteit heeft verworven, kan ze tot staatsse cretaris worden bevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7