Eredivisieclubs denken niet aan zelfonderzoek na affaire-Overmars H Grensoverschrijdend gedrag personeel veroorzaakt onrust in het bedrijfsleven 5 ,,Er is schrik over de misstanden maar ook over de 'onwetendheid' van zo iemand als John de Mol. Managers vragen zich af: zorg ik wel voor een veilig werkklimaat? Ze zijn zich ineens ook zeer be wust van de impact voor personeel én bedrijf. Het kan tot enorme imagoschade leiden en miljoenen kosten." Bij Van Oss meldden zich binnen twee weken 38 directeuren voor de cursus 'leiderschap om gangsvormen'. Directeur André Kreuze van het Landelijk Instituut Vertrouwens personen (LIVP) noemt het 'één grote wake-upcall'. ,,De grote or ganisaties kwamen na #Metoo al in beweging en nu zijn ook de klei nere organisaties wakker." Be stuurslid Gerda Arends van de Landelijke Vereniging van Ver trouwenspersonen (LVV) denkt dat de recente schandalen meer impact hebben dan #Metoo van vijfjaar geleden. ,,Dat speelde voor velen vooral in het buitenland en dit komt natuurlijk dichtbij." Dat het onderwerp bovenaan de agenda staat, merken ook VNO- NCW en MKB-Nederland. Mieke Ripken van laatstgenoemde orga nisatie: ,,Er wordt sinds de uitzen ding van Boos veel meer over ge sproken, werkgevers slaan hun be leid er nog eens op na, stellen ver trouwenspersonen aan." Weitenberg van Gimd, onder deel van het bedrijfsgezondheids- netwerk 'Zorg van de Zaak', hoopt dat het onderwerp belangrijk blijft, ook als het nieuws wegebt. - Eefje Oomen Een rondgang van deze krant langs alle eredivisionisten leert dat de clubs na de schokkende breuk van Ajax met Overmars, die zich de voorbije jaren schuldig maakte aan het versturen van grensoverschrij dende berichten naar vrouwelijke collega's, nog geen reden zien om over te gaan tot een grondig en in tern onderzoek naar misstanden binnen de eigen organisatie. Vrijwel alle clubs wijzen daarbij naar de aanwezigheid van vertrou wenspersonen, die in de protocol len van de KNVB ook worden voor geschreven. Een aantal eredivisio- nisten geeft aan dat die mogelijk heid nog eens expliciet onder de aandacht is gebracht van het perso neel. Verder onderscheidt PSV zich met het ontwikkelen van een app, waarmee op laagdrempelige wijze bepaald gedrag op de werkvloer aan de kaak kan worden gesteld. FC Groningen denkt na over het geven van workshops over inclusiviteit, terwijl PEC Zwolle overweegt om elke werknemer persoonlijk te be naderen. Thermometer Of clubs daarmee voldoende ingrij pen, kan pas worden beoordeeld als bekend is in hoeverre grensover schrijdend gedrag binnen de eigen organisatie plaatsvindt. Dat zegt Olfers, hoogleraar die al jaren grensoverschrijdend gedrag in de sport onderzoekt. Olfers spoort clubs aan tot een veel pro-actievere houding. ,,Stop de thermometer in de eigen club en doe onderzoek naar de aard en omvang van grens- overschrijdend gedrag binnen de eigen geledingen. Als daar niets uit komt, dan weet je dat je het op orde hebt." Weinig eredivisionisten zien daar vooralsnog de noodzaak toe. Zo geven onder meer Go Ahead Eagles en Willem II aan over een veilige werksfeer te beschikken. ,,Ik heb naar aanleiding van de gebeur tenissen niet één seconde gedacht dat ik in onze organisatie extra actie moest ondernemen, met bijvoor beeld een brief. Ik ben er heilig van overtuigd dat er bij Willem II op dat vlak een heel veilige situatie is", verzekert algemeen directeur Mar tin van Geel. Machismo Olfers fungeerde eerder als com missaris bij Ajax en is niet onbe kend met de met machismo door drenkte voetballerij. Blind vertrou wen op een veilige werksfeer is heel riskant, geeft zij aan, terwijl ze naar Ajax wijst. ,,Daar hadden ze dit ook niet snel voor mogelijk gehouden, maar daar ontstond kennelijk ook Ik ben er heilig van overtuigd dat er bij Willem II op dat vlak een veilige situatie is een cultuur waarin dit mogelijk was en waarin het lastig was om melding te maken van grensover schrijdend gedrag." Olfers wijst ook op het verschil tussen interne en externe vertrou wenspersonen. ,,Clubs kunnen ook een eigen leidinggevende als ver trouwenspersoon aanwijzen. Dan blijft de drempel om er naartoe te stappen hoog. Daarom is het beter om externe personen aan te wijzen en hun contactgegevens goed zicht baar te maken. Maar ik zou als club zijnde echt beginnen met een on derzoek naar de aard en omvang binnen de eigen organisatie." ,,Wij hebben gepresenteerd aan de Tweede Kamer. We kregen een mail terug waarin stond hoe goed ze alles hadden geregeld, hoe makkelijk mensen een melding kunnen doen. Wij weten dat het niet zo is, en dat blijkt nu ook. Je kunt van bovenaf be denken: wij hebben alles ingericht wat nodig is om mensen goed te in formeren en het makkelijk te maken het gesprek te starten. Maar wanneer wordt aan mensen gevraagd hoe zij dat ervaren?" ,,Jij als organisatie moet aangeven: wij tolereren dit niet, wij willen dat jij je goed, veilig en gehoord voelt. Dat is niet een A4-tje of een eenma lige mail vanuit het MT. Je kan niet achterover gaan zitten, je moet altijd het gesprek blijven voeren." ,,We zijn heel actief in de hotelbran che. Bij brancheverenigingen staat het ook hoog op agenda, die willen een voorbeeld zijn. Maar we zien te vens mensen die ons buiten de deur houden. Dat zijn ook clubs binnen het betaald voetbal." waar de machtsverhouding sterk aanwezig is. Daar voelen mensen zich vaak onschendbaar: 'Ik ben be langrijk voor de organisatie, ik breng geld binnen.' Dat geeft een signaal aan de pleger: it doesn't matter. Welvaart is belangrij ker dan welzijn." ,,Een masculiene cultuur is altijd een risicofactor. Bedrijven die zeggen: we zijn een grote familie, het is hier zo gezellig, lopen ook meer risico. Je hebt dan blurred lines: is het professioneel of zijn we beste vrien den? Beste vrienden zitten soms aan elkaar of omhelzen elkaar. Daar kan je als collega van schrikken." GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 DEN BOSCH De schandalen rond grensover schrijdend gedrag hebben voor 'een schokgolf' in het bedrijfsle ven gezorgd. Dat concludeert directeur Marcel Van Oss van Van Oss Partners, dat ver trouwenspersonen opleidt. Het pijnlijke vertrek van direc teur Marc Overmars bij Ajax be weegt andere eredivisieclubs nog niet tot een intern onder zoek naar de aard en omvang van grensoverschrijdend gedrag op de eigen werkvloer. ,,En dat is wel waar elke club nu mee hoort te beginnen", stelt Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht. Johan Inan Amsterdam - Martin van Geel, directeur Marc Overmars: pijnlijk vertrek bij Ajax. foto getty images In de politiek hebben zich ook inci denten voorgedaan - recent bij PvdA-er Gijs van Dijk. Hoe moet het dan wél? Loopt elke sector daar warm voor? U noemde defensie, de politie. Dat zijn ook sectoren die bekend staan als masculien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5