Lodewijk College haalt angel uit politieke discussie 7 c Wat kan er wel en niet op gebied van bouwen en wonen Wat is de Regionale Woonvisie? Hoe moet de woningmarkt er in Zeeuws-Vlaanderen de komende jaren uit gaan zien? In Sluis is dat onderwerp een heet hangijzer door de tweede woningproblematiek. In Hulst draait het vooral om bouw in de kleine kernen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten willen samen in grote lijnen vastleggen wat er wel en niet kan op het gebied van bouwen en wonen. Dat doen ze met de Regionale Woonvisie. Een groot aantal pun ten daarin geldt voor heel Zeeuws-Vlaanderen. Sommige zijn specifiek omdat de drie gemeenten onderling verschillen. Iedere ge meente legt de nadruk op andere details. Sluis en Hulst bespraken de visie al, Terneuzen moet nog vol gen. De toeristische verhuur is in Sluis een veel groter probleem dan in de andere gemeenten. De inwoners van de kustdorpen zien hun straten al jaren in vakantieparken verande ren. Onderzocht wordt of wonin gen onttrokken kunnen worden aan de reguliere voorraad en het ef fect van tweede woningbezit en re creatieve verhuur moet in beeld ge bracht. Onbeperkte toeristische verhuur van woonhuizen mag niet maar in de praktijk blijkt het moei lijk te controleren. Er kwam protest op de door Sluis ingeslagen weg. Nieuwe kans Zo mogen tweede woningen onder voorwaarden worden verhuurd, een boa gaat erop toezien en vanaf maart geldt een registratie plicht. De dorps- en stadsraden voelden zich niet gehoord. Dorps raadvoorzitter Peter Zuurbier van Nieuwvliet hoopt dat daar verande ring in komt met de woonvisie. ,,We hebben nu een kans om samen met deze, en de nieuwe raad, te kie zen voor een betere aanpak van in spraak en burgerparticipatie." De dorpsraden stellen voor om hun ambitie voor woningbouw aan te geven, met een aanspreekpunt per kern en ondersteuning vanuit de gemeente. Als aanvulling op de woonvisie. Wethouder Peter Ploe- gaert wil kijken hoe dat, ook finan cieel, ingekleed kan worden. Omdat Sluis worstelt met tweede Nu een kans om samen te kiezen voor een betere aanpak van inspraak en burgerparticipatie woningen, wilde CDA Hulst weten hoe dat zit in de eigen gemeente. Aangezien wethouder Jean Paul Hageman niet kon zeggen hoeveel tweede woningen de gemeente Hulst telt, geeft dat wel aan dat hier geen probleem zit. In Hulst gaat in de Woonvisie de aandacht voornamelijk uit naar bouwmogelijkheden in de kleine kernen. Want dat is een wens van alle partijen. Hageman stelde de fracties gerust: ,,Er kan in de meeste dorpen gebouwd worden. Al zijn het maar vijf of zes huizen." De volgende discussie is voor wie die woningen bedoeld zijn. De Hul ster partijen vinden het leuk dat de gemeente in trek is bij Belgen, maar willen dat de eigen inwoners niet achter het net vissen. Hageman wil de mogelijkheden bekijken om de eigen inwoners voorrang te geven. PvdA-raadslid Ronaut den Hol lander ging het felst tekeer. Hij sprak zelfs over 'chantage'. Ook CDA, VVD en Sociaal Terneuzen uitten hun zorgen en ongenoegen in stevige bewoordingen. Alle po litieke ophef zorgde volgens de school voor misverstanden. Na zijn kritiek in de krant ging Den Hollander maandag in gesprek met voorzitter Piet de Witte van het College van Bestuur van VO Zeeuws-Vlaanderen. Woensdag ochtend vroeg ging een bericht uit naar alle gemeenteraadsleden, ou ders en medewerkers. De Witte ontkracht daarin met klem dat de school druk wil uitoe fenen. ,,Het moge duidelijk zijn dat het anders indelen van de school op geen enkele wijze een dergelijk motief kent en zou mogen kennen, maar enkel op onderwijskundige en organisatorische motieven is ge baseerd. Wij betreuren ten zeerste dergelijke reacties die geen recht doen aan het Lodewijk College, ge- zien de prima onderwijskundige onderbouwing om tot het voorstel te komen en de lastige context van huisvesting waar de school nu een maal in zit.'' Nu is het nog zo dat alle brug klassers (vmbo, havo, vwo) op de locatie Oude Vaart beginnen. Na het eerste jaar verkassen de havis ten en vwo'ers naar de locatie Zel- denrust. Vanaf volgend jaar begin nen de havo- en vwo-brugklassers meteen aan de Zeldenrustlaan. Zo worden leerlingen meteen door dezelfde groep docenten begeleid tijdens hun hele schoolloop baan. ,,Elke indeling, hoe dan ook, heeft nadelen. Het bestuur vindt, net als de schoolleiding, dat dit de Elke indeling, hoe dan ook, heeft nadelen 'minst slechte' optie is'', aldus De Witte. Tot er een nieuwe school staat, moet het Lodewijk College dealen met twee locaties. De gemeente raad gaf in 2020 een voorlopige voorkeur aan voor een nieuwe school aan de Vlietstraat (grofweg de huidige locatie van het Zelden- rust). Rond de zomer buigt de raad zich over de financiële kant: een in vestering van zo'n 45 miljoen euro. Zo'n uitgave doe je niet zomaar, beseft het College van Bestuur van VO Zeeuws-Vlaanderen ook. Toch wijst De Witte ook op de effecten van het uitblijven van een besluit, zoals voor de ontwikkeling van het onderwijs. ,,Als we rekenen vanaf de scholenfusie in 2018 betekent dit dat in 2028 twee generaties leerlin gen in een onderwijssituatie heb ben gezeten die niet de mogelijkhe den biedt die je elke leerling zou gunnen.'' VL DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Woonvisie onder de loep Sophie Stockman Sluis/Hulst - Peter Zuurbier, vertegenwoordiger dorps- en stadsraden Huizen in West-Zeeuws-Vlaanderen staan niet lang te koop. foto KELLY THANS Dat is een document waarin staat wat tussen 2021 en 2030 de richtlijnen zijn voor bouwen en wonen; de basis voor afspra ken met woningcorporaties en regionale woningmarktafspra ken. Hulst, Terneuzen en Sluis stellen die visie samen op. Er zijn veel gezamenlijke uitgangspunten, bijvoorbeeld dat de instroom van jonge gezinnen vanuit Vlaande ren wordt gezien als een kans en dat er jaarlijks 100 tot 150 woningen bij moeten komen. Er wordt met name gesproken over nultredenwoningen (zonder trappen, voor senioren), zodat bestaande woningen beschik baar komen voor starters. Ook alternatieve woonvormen voor arbeidsmigranten worden beke ken. De drie gemeentes mogen daar hun zegje over doen, hun sug gesties zijn meegenomen. De volgende stap is dat de raden hun fiat geven. Daarna mogen inwoners en andere belangheb benden erop reageren. TERNEUZEN Het besluit van het Lodewijk College om alle vmbo-leerlingen vanaf volgend jaar op één loca tie les te geven is, absoluut niet bedoeld om politiek Terneuzen onder druk te zetten. Een aantal fracties voelde dat zo, omdat de school wacht op een politiek be sluit over de bouw van een nieuwe school. - Piet de Witte, voorzitter College van Bestuur van VO Zeeuws-Vlaanderen - Raymond de Frel Verflage Lenialiicu Kantoor: Rondwt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53