Spar in Hansweert en Grijpskerke staan te koop Zilveren jubileum vrijwilligersploeg Landschapsbeheer Zeeland 6 Het mes snijdt aan twee kanten voor leden van de Walcherse woensdagploeg. Ze helpen mee aan behoud en verfraaiing van de Zeeuwse natuur en ze blijven fit. René Hoonhorst 's-Heer Abtskerke Wilgen knotten, bosjes uitdunnen, prunussen trekken, hagen snoeien, takkenwallen aanleggen en af en toe bomen planten: Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) zet graag vrijwilligers in voor werk zaamheden in natuurgebieden, polders, parken en particuliere tui nen. In de hele provincie offeren vrijwilligers, veelal pensionado's, een of meer dagen per week op om te helpen bij natuur- en bosonder- houd. De Walcherse woensdag- ploeg is een van de oudste vrijwilli- gersclubjes. De mannen van die groep stonden begin deze maand tijdens een feestelijke lunch stil bij hun zilveren jubileum. Jonge aanwas Aan aandacht voor henzelf hadden de mannen geen behoefte, maar de Stichting Landschapsbeheer vond het wel gepast om de verjaardag on der de aandacht te brengen. Om de vrijwilligers in het zonnetje te zet ten en om hen te laten vertellen hoe veel voldoening ze uit hun werk ha len. Want vrijwilligers helpen wel iswaar vooral met snoeien en kap pen, de groepen zelfmogen wel wat groeien van de stichting. ,,We wor den met zijn allen toch wat ouder, jonge aanwas kunnen we altijd ge bruiken", werft ploegcoördinator Frans Nijhoff. Samen met Jan Dingemanse, die er vandaag buiten Walcheren een keertje niet bij is, is Kees Wisse van begin af aan bij de Walcherse woensdagploeg. Als zeevarende, procesoperator en provinciaal amb tenaar had Wisse (83) in zijn be roepscarrière niet vaak te maken met de natuur. ,,Maar dat wil niet zeggen dat ik geen oog had voor na tuur en landschap natuurlijk. Ik vind dat je in beweging moet blij ven bij het ouder worden. Werken in de buitenlucht is dan gewoon mooi om te doen." Bij die woorden sluit Nijhoff (72) zich graag aan. De voormalig mare chaussee kreeg van de dokter te ho ren dat hij, als hij gezond wilde blij - ven, ook na zijn pensioen moest blijven wandelen en houthakken. Hij vroeg zich al langer af wie er voor het knotten van wilgen en uit dunnen van bosjes in de polder zorgde. Toen bleek dat de Stichting Landschapsbeheer hulp kon ge bruiken, was de keus snel gemaakt. ,,Het is gewoon mooi werk en leuk om te doen met een groepje gelijkgestemden." De ene klus is leuker dan de ander, geeft Frans grif Wandelen en houthakken, dan blijf je gezond - Frans Nijhoff, coördinator Walcherse woensdagploeg toe. ,,Als het een hele dag miezert, is het minder aangenaam dan als de zon schijnt. Soms worden we in de watten gelegd met koffie en koeken en een lunch door particulieren die blij zijn dat we het erfofde tuin aan kant maken. Dat is een feest verge leken met de kale polder waarin we vandaag werken", grijnst NIjhoff. Kwart eeuw Dat die polder bij 's-Heer Abtskerke ligt, tientallen kilometers buiten Walcheren maakt de meeste vrij willige hoveniers niets uit, onthult Nijhoff. ,,Ons oudste groepslid werkt niet meer buiten Walcheren, maar verder mag de stichting ons inzetten waar ze ons maar nodig heeft. Werk weigeren doen we niet, alleen als een eigenaar ons onheus bejegent. Een heel enkele keer wei geren we ergens naar toe te gaan." Kees Wisse heeft in een kwart eeuw in heel Zeeland gewerkt. Be halve 's woensdags werkt hij ook op vrijdagen in het veld. ,,Met de zater dagen ben ik gestopt. Twee dagen vind ik nu wel genoeg." Rik Helm wil, namens de groep neemt hij aan, nog wel eens ker nachtig en bijna poëtisch bevlogen samenvatten waarom werken als vrijwilliger bij SLZ zo plezierig en nuttig is. ,,Het is toch prachtig om bij te dragen aan de instandhou ding van karakteristieke rijtjes knotwilgen, het behoud van de na tuur en de verfraaiing van het land schap." MIDDELBURG Spar is dringend op zoek naar nieuwe ondernemers. Voor nieuwe en voor bestaande win kels in Zeeland. Daarom houdt het bedrijf op 26 februari een wervingsdag in Middelburg. Op de wervingsdag hoopt Spar Holding geïnteresseerden warm te maken voor het ondernemerschap. Dat kan zowel voor een nieuwe winkel zijn als voor een bestaande. Want er worden ook winkels ter overname aangeboden. Dat is het geval bij de buurtwinkels in Hans- weert en Grijpskerke. In Vlissingen komt een nieuwe winkel. ,,Ja, we kunnen wel wat nieuwe ondernemers gebruiken", licht Raymond de Koning van Spar de plannen toe. ,,En dat is eigenlijk tweeledig. Enerzijds hebben we een heel nieuwe strategie ontwik keld waarbij we een heel grote en gezonde groei-ambitie hebben. En anderzijds hebben we een aantal ondernemers die inmiddels wat op leeftijd zijn geraakt en daarom de winkel te koop aan gaan bieden." Zoals gezegd gaat het wat de overnames betreft om de winkels in Hansweert en Grijpskerke. Wat nieuwe winkels betreft noemt De Koning nu alleen nog maar Vlissin- gen. ,,Daar komt inderdaad een nieuwe winkel." Het gerucht dat ook Goes aan de beurt is voor een nieuwe Spar kan hij nog niet beves- tigen: ,,Er ligt ook nog ambitie in Goes, maar die heb ik nog niet op mijn lijst staan. Maar Spar wil wel degelijk uitbreiden in Zeeland." Franchiseproeverij En dus heeft het bedrijf een aantal nieuwe ondernemers nodig. Ieder een die kriebels voelt kan zich via de Spar-website aanmelden voor de 'franchiseproeverij' op 26 februari in Middelburg. ,,We houden een wervingsdag, met een ochtend- en een middagdeel. Daar willen we ie dereen die geïnteresseerd is in het ondernemerschap bij de Spar ken nis laten maken met het concept." Om goed beslagen ten ijs te ko men is daar van alles voor geregeld. Ook ambitie in Goes, maar die heb ik nog niet op mijn lijst staan - Raymond de Koning, woordvoerder Spar Holding ,,Een aantal ondernemers zal zelf het woord voeren en ik zal zelf wat vertellen over het proces naar het ondernemerschap toe. Een collega van acquisitie zal erbij zijn om wat over de locaties te vertellen. En er zal iemand zijn van de operationele begeleiding van de ondernemers." De Spar-winkels hebben het laat ste decennium een flinke ontwik keling doorgemaakt. ,,Tien jaar ge leden zijn we begonnen met de doorontwikkeling van onze buurt- winkels en de lancering van ons ci ty-concept, wat ook in Middelburg zit. Dat is een nieuw sausje over Spar, maar ook wel een andere rich ting, waar we niet meer het woord 'supermarkt' voor gebruiken. Want dat zijn vaak heel grote winkels met een heel groot assortiment. Voor de stadswinkels maken wij een voor selectie en daarom staan daar geen vijftig soorten pindakaas op de plank, maar gewoon veertien." - Willem Adriaansens Kees Wisse, Marius van de Velde, Frans Nijhoff, Rik Helm, Cees Schipper en Tom Bruinsma. In de boom: Tjalling Visser. foto cynthia cats DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 BE 'Je verfraait de natuur'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51