u Veere in actie tegen extra vakantie-appartementen 7 c Tussenpaus culturele stichting houdt het na één maand al voor gezien Zijn enthousiasme kent geen grenzen. Martin de Jong gaat 100 procent voor zijn 'kindje' CASD. Maar daar gaat het ook fout. Weer keren oude rotten in het vak hem de rug toe. Na koud een maand hebben oud-ambassadeur Jos Schellaars en voormalig burgemeester en kamer heer van de majesteit Jack Assel- bergs hun handen al weer afgetrok ken van de stichting Culturele Ac tiviteiten Schouwen-Duiveland (CASD). En met hen ook andere be stuursleden en de voltallige Raad van Advies. 'Er blijken helaas on overbrugbare interne verschillen te bestaan op het gebied van beleid en organisatie van de stichting', luidt de officiële verklaring die Schel laars liet uitgaan in een nieuwsbrief en persverklaring. Kortom, het rommelt weer bij CASD. Of eigenlijk nog steeds. Want afgelopen jaar was de aanstel ling van musicus Albert de Vos als voorzitter ook al van korte duur. Nog geen hele dag om precies te zijn. De Vos kreeg niet de financiële transparantie waar hij vooraf om zou hebben gevraagd en wilde zo niet werken. Wat er achter het be sluit van Schellaars en de zijnen zit, is nu niet duidelijk. Bestuur en Raad van Advies zijn verder niet voor commentaar beschikbaar, zo eindigt het rondgestuurde be richt. Doodsteek? Toch reageert Schellaars per email nog wel op de vraag of deze onver wacht snelle scheuring niet auto matisch ook de doodsteek betekent voor CASD. Want als het zelfs vleesgeworden diplomaten als een oud-ambassadeur en dito burge meester niet lukt het enthousiasme van grondlegger Martin de Jong in te dammen en in goede banen te leiden, wie dan wel? Schellaars ziet desondanks nog toekomst voor de organisatie. ,,Ik denk niet dat dit de doodsteek is voor de stichting. Martin heeft alle touwtjes weer in handen genomen en de stichting gaat verder zoals het de afgelopen zes jaar is gegaan, met succesvolle producties", aldus de opgestapte interim-voorzitter. ,,De structuur van de organisatie is het zwakke punt, die heeft mijns in ziens geen gelijke tred gehouden met de omvang en het aantal van de activiteiten. En daar richtten het (romp-)bestuur en de Raad van Ad vies zich met name op. Verder wens ik Martin en CASD het beste toe..." De Jong geeft meer opening van zaken. Waar hij altijd het verwijt krijgt alles naar zich toe te trekken en niks uit handen te geven, doet Schellaars er volgens hem nog een Martin heeft alle touwtjes weer in handen en de stichting gaat verder zoals het de afgelopen zes jaar is gegaan schepje bovenop. ,,Vanaf het begin is hij zijn eigen koers gegaan en weigerde hij samenwerking met de vorige voorzitter, met mij dus. Ik heb het nieuwe bestuur gevraagd om een huishoudelijk reglement voor de evenementencommissie (OEC), zodat ik weet wat we daarin wel en niet mogen doen." De Jong beschouwt de OEC, waar hij zelf ook voorzitter van is, als de spil van de organisatie. ,,Dat reglement kwam er niet, dus daar heb ik kri tiek op gegeven. Samen met nog acht andere zwaarwegende pun ten." Het stak De Jong ook dat hij door Asselbergs werd teruggefloten, omdat hij de hulp van LSD-voor- man Robbert Lievense had inge roepen. De subsidie-aanvraag voor activiteiten dit jaar was te laat inge diend bij de gemeente en Lievense was bereid te kijken ofdaar nog iets aan kon worden gedaan. ,,Dat mocht niet, vond Asselbergs, want zo werd het een politiek spel. Maar ik laat me niks verbieden. Met dit soort notabelen is het echt ver schrikkelijk moeilijk werken. Ze denken dat ze nog steeds die hoge status hebben. Maar ze hebben alle maal net zo goed een AOW-tje en pensioen. CASD is van de bewo ners van Schouwen-Duiveland. Daar doe ik dit voor en daar blijf ik het voor doen!" De Jong zegt inmiddels twee nieuwe mensen bereid te hebben gevonden om het bestuur te ver sterken en kan nog steeds leunen op tientallen vrijwilligers. Daarmee moet ook worden voorko men dat boven de horeca nog meer vakantie-appartementen komen. En bovendien kan de raad zo zorgen dat cultuurhistorisch waardevolle gebouwen niet worden gesloopt. Burgemeester en wethouders van Veere grijpen de allerlaatste raadsvergadering voor de verkie zingen aan om nog een paar belang rijke besluiten te nemen. Dinsdag werden die voorstellen aan de raadsagenda toegevoegd zonder dat ze van tevoren zijn besproken tij dens de commissievergaderingen. Voorbereiding Het gaat om besluiten die ook een jaar eerder werden genomen: zoge noemde voorbereidingsbesluiten. Als de gemeenteraad zo'n besluit neemt krijgt een college een jaar de tijd om iets via een bestemmings plan definitief te regelen. Maar vol gens een woordvoerder van de ge meente is dat niet gelukt. Dus wil len B en W dat de gemeenteraad opnieuw een aantal voorberei- dingsbesluiten neemt. Dan krijgt het college opnieuw een jaar de tijd om alles definitief te regelen. Het college merkt, zo blijkt uit een van de voorstellen, op dat wo ningen in de verschillende kernen steeds vaker gekocht worden om ze daarna te splitsen, een (vakantie) woning bij te bouwen of om een bijbehorende schuur te verbouwen tot recreatie-appartement. Het wil dat tegengaan door zoiets te verbie den in het bestemmingsplan. Al leen het college kan dan nog toe stemming geven voor splitsing als er een verzoek komt. Bouwplannen Het wijst er ook op dat dat splitsen negatief kan uitpakken voor de ge meentelijke bouwplannen. Want daardoor ontstaan er meer wonin gen die allemaal meetellen in de lijsten die de provincie bijhoudt. Daardoor kunnen er volgens het college weer minder nieuwe wo ningen worden gebouwd. Zo'n tien jaar geleden stimu leerde de gemeente ondernemers om de ruimte boven hun winkels, Meer woningen door splitsen waardoor minder nieuwbouw mogelijk is restaurants en cafés te veranderen in vakantie-appartementen. Mede daardoor zou de leefbaarheid wor den gestimuleerd. Inmiddels vindt het college dat er meer dan genoeg toeristische bedden zijn en wil het de groei daarvan zoveel als mogelijk beperken. Want een leefbaarheids- onderzoek toonde twee jaar gele den aan dat veel inwoners van de gemeente vinden dat er nu meer dan genoeg toeristen zijn. Het evenwicht tussen leefbaarheid en toerisme dreigt verstoord te raken. Daarom wil het nu voorkomen dat boven horeca en winkels nog meer vakantie-appartementen komen. SD DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Het rommelt weer bij CASD Marcel Modde Zierikzee De opgestapte interim-voorzitter Jos Schellaars (links) en Martin de Jong zagen het een maand geleden samen nog helemaal zitten. ARCHIEFFOTO MARIEKE MANDEMAKER - Jos Schellaars DOMBURG Om te voorkomen dat woningen in de Veerse kernen gesplitst worden of dat schuurtjes veran deren in (vakantie)appartemen- ten moet de gemeenteraad van avond in actie komen. - Raadsvoorstel, B en W Veere - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50