H Cultuur en horeca langer open, stadions en zalen voller 3 OPGESTAPT KAMERLID TWIJFEL BINNEN PARTIJ OVER HANDELSWIJZE VAN FRACTIELEIDER PLOUMEN jou zijn snap ik dat je niet meer ge loofwaardig kunt functioneren als Kamerlid.'' Maar andere PvdA'ers laten een heel ander geluid horen. Een PvdA-vrouw die Van Dijk goed kent, bestrijdt dat Tinkebell anderhalfjaar een relatie had met van Dijk. ,,Ze hebben elkaar een paar keer ontmoet, maar meer was het niet. Tinkebell was erg teleurgesteld dat Van Dijk een vaste relatie met een ander had." Vanuit die teleurstelling zou Tinke bell andere exen hebben benaderd, stelt zij. Bronnen rond Van Dijk vinden dat het Kamerlid voor de bus is gegooid en helemaal niet uit vrije wil zijn zetel ter beschikking heeft gesteld. Ploumen zou hebben gezegd: ,,Ik heb gesprekken gevoerd met mensen die klachten hebben geuit. We ontne men je het woord en vragen je je zetel ter beschikking te stellen.'' In het Ploumen-kamp wordt dan weer ge zegd dat Van Dijk niet onder druk is gezet en zelf zijn zetel ter beschik king heeft gesteld. Expertise Er wordt nu een onderzoek gedaan door een bureau dat hier expertise voor heeft. Ploumen riep vrouwen op zich te melden met klachten. Het is onduidelijk wanneer het onderzoek komt. Dan zal duidelijk worden of dit een Metoo-kwestie is of een romme lig privéleven dat door anderen in het Metoo-domein is getrokken. De PvdA-vrouw die Van Dijk steunt zegt nu dat Ploumen opportu nistisch handelt in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen. ,,Van Dijk wordt geslachtofferd, Ploumen wil stralen over de vrouwenzaak. Ze heeft zich onder druk laten zetten door Simonse. Je kunt een mening hebben over dat hij is vreemdgegaan in zijn huidige relatie met Simonse, maar dat heeft niets met zijn werk te maken. Als blijkt dat het wel meeviel wat hij heeft gedaan, heeft Ploumen een politiek probleem.'' over een stalkende vrouw. Later hoorde zij een verhaal over haarzelf terug met dezelfde elementen. Daarin was zij de stalker. ,,Daarom ben ik naar Ploumen gegaan. Die ex-vriendinnen hebben elkaar op gezocht en hij heeft gelogen tegen ons allemaal. Als iemand zoveel dubbellevens tegelijk leidt en liegt, dan hoor je niet in de Tweede Ka mer.'' Vos bevestigt een deel van Si- monses verhaal: ,,Ik heb inderdaad een vriendin die iets heeft met Gijs. Het is allemaal zo pijnlijk. Vreemd gaan is niet verboden in Nederland. Maar als zo veel mensen zo boos op Van Dijk wordt geslachtofferd, Ploumen wil stralen over de vrouwenzaak Het terugtreden van PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk blijft de gemoederen in de partij bezighouden. PvdA'ers lijken verdeeld of de partijtop wel verstandig heeft gehandeld. Gijs van Dijk stelde dinsdag zijn zetel ter beschikking, omdat er twee klachten zijn binnengekomen over 'onhandig gedrag in de privésfeer'. Zowel Van Dijk als PvdA-fractie- voorzitter Lilianne Ploumen willen deze krant geen verdere informatie verstrekken. Maar bronnen in de PvdA geven tegengestelde lezingen over wat er is gebeurd. Van Dijk stelde in zijn verkla ring: ,,In mijn persoonlijke leven ben ik in de relationele sfeer niet altijd eerlijk geweest. Mocht dat mensen pijn hebben gedaan, wil ik daarvoor mijn oprechte excuses aanbieden.'' Die verklaring riep veel vragen op. Maar ook Ploumen wilde niet vertellen waarom Van Dijk moest opstappen. Behalve dan dat er meerdere klachten zouden zijn. Bronnen rond Ploumen zeggen dat er vier meldingen zijn binnen gekomen, waarvan er twee zijn uit gemond in een klacht. Een van de verhalen waar Plou- men op vaart, is die van kunstenaar Katinka Simonse, beter bekend on der haar naam Tinkebell. Die be vestigt dat ook. Maandag heeft zij met Ploumen gesproken. Kamerlid Kati Piri was daar ook bij aanwe zig. Ze spraken af achterin een Am sterdams restaurant. Relaties Tinkebell stelt anderhalfjaar een relatie te hebben gehad met Van Dijk. Volgens haar had hij meer re- laties tegelijk en wisten die vrou wen dat niet van elkaar. Simonse: ,,Ik ontdekte via Mei Li Vos (se naatsfractievoorzitter PvdA, red.) dat een vriendin van haar ook een relatie met Van Dijk had.'' Ze zegt dat nog veel meer vrouwen iets hadden met Van Dijk. Van Dijk zou haar een verhaal hebben verteld Dat bevestigen Haagse ingewijden na een extra ministerraad over de corona-aanpak gisterochtend. Als het OMT kan leven met de versoe- pel-agenda worden de sluitingstij den verruimd naar middernacht, kunnen de 1,5 meterregel en vaste zitplek vanaf volgende week woensdag vervallen op plekken waar de coronapas (3G) gebruikt wordt. Dan zouden theaters, bio scopen, voetbalstadions, cafés en restaurants dus weer op volledige capaciteit open kunnen. Een week later kan dan het nachtleven de deuren openen met 1G, iedereen toegangstesten. Opmerkelijk: nog voor het OMT morgen samenkomt, deelt het kabi net de versoepelplannen al met de Tweede Kamer. Waarschijnlijk vandaag stuurt minister Ernst Kui pers van Volksgezondheid (D66) alvast een nieuwe regeling naar het parlement met het spoorboekje voor de komende weken. Dat heeft vooral procedurele redenen: als de experts van het OMT oordelen dat verruimingen inderdaad mogelijk zijn, kunnen deze meteen na het kabinetsbesluit komende dinsdag al ingaan. Zo willen premier Rutte en minister Kuipers de belofte na- C Kabinet is optimistisch, maar wacht op laatste RIVM-prognoses komen dat restricties 'geen dag lan ger dan nodig' gelden. De tijdelijke 1G-optie voor het nachtleven, festivals en bin- nen-evenementen zonder zitplaats wordt nu besproken met onderne mers uit die sector. Als de druk op de ziekenhuizen beperkt blijft, kan de coronapas later deze maand of begin maart zelfs helemaal verval len, net als de mondkapplicht en de 1,5 meterregel. Kuipers en Rutte zijn 'voorzich tig optimistisch', vertelden ze gis termiddag in de Tweede Kamer. Of de grote stap terug naar het oude normaal definitief kan doorgaan, hangt afvan de nieuwe RIVM-prog- noses. Die plaatjes worden morgen in het OMT besproken en zullen veel van de politieke speelruimte bepalen. De mogelijkheid van 2G - alleen gevaccineerde en genezen personen welkom - vervalt overi- gens, nu een Kamermeerderheid zich daartegen keert. De PvdA schaart zich bij de te genstanders van dat omstreden plan, meldde de partij gisteren. Daarmee is er een Kamermeerder heid tegen 2G, alleen VVD en D66 zijn uitgesproken voor. Volgende week dinsdag geeft mi nister Kuipers de coronapersconfe rentie in zijn eentje, zonder pre mier Rutte. Die is afwezig vanwege verplichtingen in de Eerste Kamer, ook wil het kabinet met de coro na-aanpak een nieuwe fase in, met minder crisisbesluitvorming en dus vaker zonder de premier in beeld. GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 PvdA twist over Van Dijk: Metoo-geval of puur privé? - Bron bij de PvdA F Is PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk onder druk gezet om op te stappen? foto anp Jan Hoedeman Den Haag DEN HAAG Het kabinet zet een flinke stap richting het oude normaal. Als RIVM-prognoses het toelaten gaan horeca en cultuur langer open, mogen stadions weer vol stromen en kan het nachtleven met toegangstest (1G) weer open. De coronapas kan de ver- soepelronde daarna in de prul lenbak. - Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3