11 OPINIE FRANK DEIJ Frank Deij, wethouder in Terneuzen, zou graag van oprichter Frank Koulen (1922 1985) willen weten hoe het verder moet met de legendarische jazzclub Porgy en Bess en de cultuur in de stad. Dag Frank. De laatste keer dat we elkaar spraken is zo'n veer tig jaar geleden. Toen was ik journalist, nu wethouder van cultuur in Terneu- zen. Wat zou ik je graag weer spre ken. In 2017 nam ik het initiatief voor een beeld van jou in de Noordstraat. Een makkie in verge lijking met het vraagstuk van nu: borging van jouw legaat jazz- en cultuurcafé Porgy en Bess. Actie is gevraagd vanwege vergrijzing (be stuur, vrijwilligers en publiek) en de onderhoudsstaat van het geda teerde gebouw. Het wordt urgent daarvoor een koers uit te zetten. Persoonlijk vind ik dat Porgy, zoals velen liefkozend zeggen, moet blijven. Als kroongetuige van de jaren zestig. Als initiator van samensmeltende culturen. Door jou denkt Terneuzen niet in zwart en wit. Dat is een grote ver dienste. Ik vind dus dat jij een cul tureel beschermingsprogramma verdient. Maar hoe? Het bestuur wil het naastlig gende winkelpand benutten voor uitbreiding en modernisering van de garderobe en toiletgroep. Als dat niet kan, is verhuizen de wens. Het liefst naar een nieuwe cul tuurtempel XL. Opties met flinke investeringen en hogere subsidie- bijdragen. Het subsidiëren van Porgy heeft altijd verschillende re acties opgeroepen. Groten der aarde Uiteraard is er het besef dat Porgy ooit de groten der aarde naar Ter neuzen haalde en nog altijd we reldwijde bekendheid geniet. Dat het een unieke pleisterplaats is voor klassieke- en wereldmuziek, schrijvers en dichters. Een broed plaats voor jong talent. Samen met podium De Pit in een innig subsi- dieverbond met de provincie om Zeeuwse steden (Z4) aantrekke lijk te houden. Om zo ook, als Zee land, erkenning te krijgen van Gent als volwaardig partner bin nen de huidige samenwerking. Maar het beeld leeft ook dat Porgy de belichaming is van een weg kwijnende jazzcultuur, waar hooguit wat palliatieve zorg aan verleend moet worden. Mijn focus ligt op het koesteren van de intimiteit van Porgy. Het behoud en balsemen van je ziel. Volgens jazzgrootheid Joep Pee- ters in een jubileumuitgave kan dat alleen op de huidige locatie: 'Frank zit in het gebouw: in de bar, in de muziek, in de bovenverdie ping, tot zelfs in de wc.' Het bo- toxen van Porgy lijkt me dan niet de eerste optie. Net zo min als een schaalsprong in welke richting dan ook. Maar ook Joep en ik beho ren tot de generatie die uit het zicht verdwijnt. ^^s^^houder kijk ik niet alleen Dus Frank, hoe wil je voortleven? naar Porgy, maar naar de totale culturele infrastructuur in onze gemeente. Podia als het Schel- detheater en De Pit voldoen wel aan de eisen van deze tijd. Ze heb ben coronaproof geventileerde ruimten en instapklare eigentijdse voorzieningen en faciliteiten. Ze hebben bovendien onbenutte ruimte in de jaarprogramme ring. Een denkrichting is om van uit dat perspectief naar oplossin gen en samenwerking te kijken al vorens fors te gaan investeren in Porgy zelf of in nieuwe podium ruimte met het risico van kanni balisme onder gemeentelijk ge subsidieerde instellingen. Tegelij kertijd klinkt de schreeuw om nieuwe werknemers voor de zorg en de industrie. Voor die groep is goede huisvesting en beleving be langrijk. Vanuit dat perspectief is het misschien wel noodzake lijk om flink te investeren in de di versiteit van Porgy. Cultuurlint Terneuzen is volop in beweging. Er is een visie op het revitaliseren van de binnenstad. Nu nog doen. Onderdeel is de inrichting van een cultuurkwartier rond het Schel- detheater. Dat maakt dat ik in kwartiermakers ben gaan denken Door jou denkt Terneuzen niet in zwart en wit. Dat is een grote verdienste die helpen een cultuurlint te span nen tussen het Scheldetheater en De Kampanje. In kwartieren om zo duiding te geven aan plekken met beleving. Het gebied rond Porgy, met Luwak en de Grote Kerk, zou het Frank Koulen Kwartier genoemd kunnen worden. Het gebied rond de oude stad met de nieuwe bieb het Vliegende Hollander Kwartier of het Kampanje Kwartier. De om geving rond het Scheldetheater: Scheldekwartier. Allemaal ter ver sterking van het bewustzijn dat Terneuzen en dus ook Porgy toe komst heeft. Buurman Dus Frank, hoe wil je voortleven? Trouw aan jezelf, met hooguit wat benodigde aanpassingen, eventu eel met behulp van je buurman? Als leslokaal en etalage van Toon beeld waar nieuwe generaties jouw levenslust kunnen inade men? Als Frank Koulen Huis, kraamkamer voor artistiek talent met tijdelijk inwonende muzikan ten en schrijvers: artists in resi dence? Kenniscentrum voor jazz en blues? Als een P en B om maar eens gek te doen: Porgy and Breakfast? Of toch de karakteris tieke slobbertrui waarin we je hebben vereeuwigd, verruilen voor een Armanipak? Waarmee kunnen we jou en Terneuzen een dienst bewijzen? Wat zou jij doen? GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 De op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Moet Porgy slobbertrui verruilen voor Armanipak? Terneuzen - Frank Deij, wethouder - Frank Deij, wethouder Terneuzen Wethouder Frank Deij bij het standbeeld van Frank Koulen, oprichter van Porgy en Bess in Terneuzen. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39