EENS EEN ZEEUW 9 Het ondernemersbloed stroomt door zijn aderen en hij is een techneut in hart en nieren. Ferdi Laban (48) groeide op in Tholen en bracht vele weekenden door in Zoutelande. Inmiddels woont hij in het Brabantse Etten-Leur en droomt van een bestaan in Oostenrijk. ,,Mijn hele jeugdperiode woonde ik in Tholen, na mijn studie heb ik in 1998 een huis gekocht in Sint Maar tensdijk. In 2008 kreeg ik een relatie met iemand uit Veenendaal, een jaar later ben ik getrouwd en zijn we ver huisd naar Etten-Leur. We kregen sa men twee kinderen, maar inmiddels zijn we uit elkaar. Sinds twee jaar heb ik een nieuwe vriendin, afkomstig uit Drenthe. Samen met onze kinde ren zijn we gelukkig in Brabant." ,,Ik heb met veel plezier in Tholen ge woond, maar het gebrek aan voorzie ningen is een groot nadeel. Het open baar vervoer is in Etten-Leur en om geving prima geregeld, alle mogelijke scholen zijn dichtbij. Bovendien heeft het een centrale ligging. Je bent zo in Rotterdam, Eindhoven of Ant werpen. Vanuit Tholen is het voort gezet onderwijs in veel gevallen al leen te bereiken met de fiets. Zelf heb ik vroeger ook veel moeten fietsen naar Bergen op Zoom. Daar word je niet slechter van, maar de keuzes in Etten-Leur en omgeving zijn een stuk uitgebreider en ook het aanbod aan uitgaansgelegenheden is vele malen groter." ,,Ik kom uit een ondernemersfamilie, mijn ouders hadden een zonwering- bedrijf in Tholen. Ook mijn opa en meerdere mensen binnen de familie hadden een eigen onderneming. In 2000 ben ik, samen met een compag non, een elektrotechnisch automati seringsbedrijf gestart en sindsdien heb ik aan het roer gestaan van meer dere bedrijven." ,,Het is begonnen met PIA Automa tion in Tholen, een bedrijf dat tech nische besturingen maakt. Toen dat eenmaal goed liep zijn daar meerdere bedrijven bijgekomen, o.a. Verborg Engineering in Roosendaal en Tec- forRec in Tholen. Alle bedrijven zijn nog actief, maar zelf ben ik sinds kort geen directeur meer, ik heb mijn aan delen verkocht. Met mijn compagnon heb ik 22 jaar fijn samengewerkt, maar onze visie op de invulling van de bedrijven verschilt nogal. Hoe mijn toekomst er precies uit komt te zien, weet ik niet. Ik ben gevraagd om les te geven en technische kennis over te dragen aan bedrijven, dat lijkt me een mooie uitdaging. Voorlopig wil ik enkele maanden klussen in ons huis en die tijd gebruiken om een nieuw toekomstbeeld te vormen. So- wieso blijf ik actief in de techniekwe reld, want ik ben een techneut in hart en nieren. Ik word blij van tech nische uitdagingen en het bedenken van oplossingen." Was je als kind al gek van techniek? ,,Als kind van 6 jaar zei ik al: 'Ik begin later een bedrijf in de elektrotech niek.' In die tijd stond er een grote trein van mijn vader op zolder, ter wijl ik een klein treintje had waar ik mee speelde. Op een dag moest mijn kamer behangen worden en moest ik mijn spoor afbreken. Daar had ik veel verdriet van. 'Weet je wat', zei mijn vader. 'Je mag proberen met de spoorlijn van papa te spelen'. Hij dacht natuurlijk, dat lukt hem toch niet, veel te complex om dat in elkaar te zetten. Bovendien bleek de trein van mijn vader al jaren stuk. Ik ben er voor gaan zitten en het lukte me om het systeem te repareren. Vanaf dat moment speelde ik met de grote spoorbaan. Ook was ik altijd bezig met oude radio's uit elkaar halen, sol deren, knutselen met elektronica. Ik zat pas net op de basisschool en toen was ik al bezeten van techniek." ,,Mijn ouders hadden doordeweeks een druk bestaan met het zonwe- ringbedrijf, tijdens de weekenden wilden we optimaal ontspannen en gingen we naar Zoutelande. Eerst Het lijkt me geweldig om in Oostenrijk tussen de bergen te wonen hadden we een caravan op een fami liecamping, later kochten mijn ou ders een huisje in het dorp. Het zijn gouden herinneringen aan een onbe zorgde tijd. Ik kom er nog vaak, om dat het er mooi en rustig is. Op een zondagmiddag rijden we gerust naar Zoutelande om een duik te nemen of op het strand te kijken. Voor ons is het geen probleem om ruim 2 uur te rijden om de zoute zeelucht op te snuiven. Ook de kinderen kunnen zich er prima vermaken." ,,Wel voor een stranddagje of om in Poortvliet langs te gaan voor over heerlijke paling of kersen. Waar je ze ook bestelt, nergens zijn de kersen zo lekker als in Poortvliet. In Zoute- lande zou ik best een huisje willen hebben, maar echt settelen in Zeel and zie ik niet meer gebeuren. Ik zie ons eerder uitkomen in Oostenrijk. Een prachtig land en het lijkt me ge weldig om tussen de bergen te wo nen. Mijn vriendin en ik hebben el kaar leren kennen tijdens een zomer vakantie in 2019 in Oostenrijk. We kwamen elkaar tegen en het was liefde op het eerste gezicht. Het voelde meteen geweldig en we zijn gelukkig samen. Het zou mooi zijn om ooit op die plek te wonen." GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Twee uur rijden voor zoute zeelucht is geen probleem Hans Puik Wanneer heb je het eiland Tholen verlaten? Waarom Etten-Leur? Je bent ondernemer, wat kun je daar over vertellen? Oh ja, vertel? Ferdi Laban met zijn vriendin en kinderen. FOTO PRIVÉ-ARCHIEF Welke herinneringen heb je aan Zou- telande? Ferdi Laban Keer je ooit nog terug naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37