iétf vi 'ff - -?mmms Motie tegen grote wooncomplexen arbeidsmigranten c Zilveren jubileum vrijwilligersploeg Landschapsbeheer Zeeland W/"Jy M&f- m 7 Het mes snijdt aan twee kanten voor leden van de Walcherse woensdagploeg. Ze helpen mee aan behoud en verfraaiing van de Zeeuwse natuur en ze blijven fit. René Hoonhorst 's-Heer Abtskerke Wilgen knotten, bosjes uitdunnen, prunussen trekken, hagen snoeien, takkenwallen aanleggen en af en toe bomen planten: Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) zet graag vrijwilligers in voor werk zaamheden in natuurgebieden, polders, parken en particuliere tui nen. In de hele provincie offeren vrijwilligers, veelal pensionado's, een of meer dagen per week op om te helpen bij natuur- en bosonder- houd. De Walcherse woensdag- ploeg is een van de oudste vrijwilli- gersclubjes. De mannen van die groep stonden begin deze maand tijdens een feestelijke lunch stil bij hun zilveren jubileum. Jonge aanwas Aan aandacht voor henzelf hadden de mannen geen behoefte, maar de Stichting Landschapsbeheer vond het wel gepast om de verj aardag on der de aandacht te brengen. Om de vrijwilligers in het zonnetje te zet ten en om hen te laten vertellen hoe veel voldoening ze uit hun werk ha len. Want vrijwilligers helpen wel iswaar vooral met snoeien en kap pen, de groepen zelfmogen wel wat groeien van de stichting. ,,We wor den met zijn allen toch wat ouder, jonge aanwas kunnen we altijd ge bruiken", werft ploegcoördinator Frans Nijhoff. Samen met Jan Dingemanse, die er vandaag buiten Walcheren een ai iMiPf B'^.m h - Kees Wisse, Marius van de Velde, Frans Nijhoff, Rik Helm, Cees Schipper en Tom Bruinsma. In de boom: Tjaiiing Visser. foto cynthia cats keertj e niet bij is, is Kees Wisse van begin af aan bij de Walcherse woensdagploeg. Als zeevarende, procesoperator en provinciaal amb tenaar had Wisse (83) in zijn be roepscarrière niet vaak te maken met de natuur. ,,Maar dat wil niet zeggen dat ik geen oog had voor na tuur en landschap natuurlijk. Ik vind dat je in beweging moet blij - ven bij het ouder worden. Werken in de buitenlucht is dan gewoon mooi om te doen." Bij die woorden sluit Nijhoff (72) zich graag aan. De voormalig mare chaussee kreeg van de dokter te ho ren dat hij, als hij gezond wilde blij - ven, ook na zijn pensioen moest blijven wandelen en houthakken. Hij vroeg zich al langer af wie er voor het knotten van wilgen en uit dunnen van bosjes in de polder zorgde. Toen bleek dat de Stichting Landschapsbeheer hulp kon ge bruiken, was de keus snel gemaakt. ,,Het is gewoon mooi werk en leuk om te doen met een groepje gelijkgestemden." De ene klus is leuker dan de ander, geeft Frans grif Wandelen en houthakken, dan blijf je gezond - Frans Nijhoff, coördinator Walcherse woensdagploeg toe. ,,Als het een hele dag miezert, is het minder aangenaam dan als de zon schijnt. Soms worden we in de watten gelegd met koffie en koeken en een lunch door particulieren die blij zijn dat we het erfofde tuin aan kant maken. Dat is een feest verge leken met de kale polder waarin we vandaag werken", grijnst NIjhoff. Kwart eeuw Dat die polder bij 's-Heer Abtskerke ligt, tientallen kilometers buiten Walcheren maakt de meeste vrij willige hoveniers niets uit, onthult Nijhoff. ,,Ons oudste groepslid werkt niet meer buiten Walcheren, maar verder mag de stichting ons inzetten waar ze ons maar nodig heeft. Werk weigeren doen we niet, alleen als een eigenaar ons onheus bejegent. Een heel enkele keer wei geren we ergens naar toe te gaan." Kees Wisse heeft in een kwart eeuw in heel Zeeland gewerkt. Be halve 's woensdags werkt hij ook op vrijdagen in het veld. ,,Met de zater dagen ben ik gestopt. Twee dagen vind ik nu wel genoeg." Rik Helm wil, namens de groep neemt hij aan, nog wel eens ker nachtig en bijna poëtisch bevlogen samenvatten waarom werken als vrijwilliger bij SLZ zo plezierig en nuttig is. ,,Het is toch prachtig om bij te dragen aan de instandhou ding van karakteristieke rijtjes knotwilgen, het behoud van de na tuur en de verfraaiing van het land schap." VLISSINGEN Het gemeentebestuur moet af zien van grote wooncomplexen voor arbeidsmigranten op drie locaties aan de rand van Vlissin- gen, eisen zes oppositiepartijen. POV, SGP, CDA, PvdA, VVD en Lijst Duijndam brengen vandaag een motie in de gemeenteraad om te stoppen met initiatieven voor grote appartementengebouwen aan de Nieuwe Zuidbeekseweg, de Energieweg bij het Kanaal door Walcheren en bij het Baskensburg- plein. Grootschalige complexen passen niet in die omgeving, er is geen draagvlak bij omwonenden en van 'stedelijke verduurzaming' is volgens de zes oppositiepartijen ook al geen sprake. B en W moeten daarom niet langer inzetten om grote gebouwen voor tijdelijke be woners op die plekken te vestigen. Ze kunnen zich beter richten op onderzoek naar plekken waar mak kelijk, eventueel tijdelijk, huizen zijn neer te zetten. Bouwen naar behoefte De zes fracties die de motie indie nen, willen dat de gemeente pre fab-huizen bouwt op lege plekken in de stad. Ontwikkelaars bouwen ook woningen in een paar maanden tijd. De huizen kunnen snel wor den neergezet en eventueel net zo snel weer worden afgebroken. Door internationale werknemers, die binnen drie tot zes maanden weer verhuizen, in zulke woningen te huisvesten, kan Vlissingen snel in spelen op de behoefte. Onderzoek moet uitwijzen of er locaties zijn waar zulke 'modulaire bouwwer ken' kunnen worden neergezet. De POV, initiatiefnemer van de motie, stelde eerder voor enkele grotere gebouwen neer te zetten aan de Oostelijke Bermweg. Dat is weliswaar een eind van de be bouwde kom vandaan, maar dat be zwaar wordt grotendeels teniet ge daan door het feit dat mensen er slechts korte tijd wonen, stelde de partij bij de presentatie van het ver kiezingsprogramma. De zes oppo sitiepartijen kunnen zich voorstel- C Oppositiepartijen POV, SGP, CDA, PvdA, VVD en Lijst Duijndam zijn tegen grootschalige bouw aan de rand van Vlissingen len dat ook internationale werkne mers meer van het stads- en dorps leven willen profiteren. Huizen die in korte tijd kunnen worden ge bouwd of afgebroken kunnen ook worden neergezet op tijdelijk be schikbare locaties. Huizen kunnen aan de hand van de dan geldende behoefte worden bijgebouwd, ver wijderd of verplaatst, is het idee. Plannen voor grootschalige com plexen voor arbeidsmigranten zijn nu al drie keer uitgesteld, terwijl van begin af aan duidelijk is dat de ideeën niet door omwonenden worden omarmd, benadrukken de indieners van de motie. De grote appartementencomplexen zouden slechts een tijdelijke vergunning krijgen, 'maar vijftien jaar is voor veel bewoners niet echt tijdelijk'. Actievoerders en tegenstanders uit de raad betwijfelen ook of eenmaal gebouwde appartementengebou wen verdwijnen na vijftien jaar. - René Hoonhorst WA DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 'Je verfraait de natuur' (•V - fff r.'ff ."'tzi&timr-Vc >>+,- "-v%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35