In plaats van een bosje bloemen of een doos chocolade Dirk Jan, Erik, Cor en Danker ruimen aangespoelde olie op bij Westkapelle Tussen het zand vallen het nauwelijks op. Maar Dirk Jan, Erik, Cor en Danker hebben gisteren op het strand van Westkapelle vier vuilniszakken volgegooid met stookolieresten. ,,Deze troep moet weg.'' ,,Het is net beslag'', zegt Cor la chend terwijl hij zijn hand in de gele emmer steekt. Hij kneedt in de stinkende smurrie. ,,Je weet wel, waarmee je oliebollen bakt.'' Cor is vandaag één van de rapers van Orionis Walcheren, die op het strand bij Westkapelle op zoek is naar aangespoelde stookolieresten. Hij en zijn collega's hebben lol in hun werk. De vier mannen in oran je-overalls worden ingezet door Stichting Strandexploitatie Veere, die de stranden beheert. Ze worden aangestuurd door voorman Rob van den Bosch. ,,Een wandelaar vroeg net of we mosselen aan het zoeken waren. Nou, was het maar zo'n feest. Dit is troep en moet weg'', zegt Van den Bosch. Brokjes en plakjes Langs de hele Noordzeekust zijn de afgelopen dagen olieresten aange spoeld. Meestal in brokjes of plak jes. De olie is aangetroffen op Belgi sche stranden, maar ook tussen Zandvoort en IJmuiden. In het Noord-Hollandse deel zijn er zeker twintig vogels aan dood gegaan. Op de Zeeuwse stranden lijkt de situatie wat dat betreft mee te val len. Voor de Walcherse kust liggen nogal wat olieresten, maar be smeurde vogels zijn bij vogelop vang De Mikke in Middelburg nog niet binnengebracht. ,,We zijn aan gesloten bij Stichting Olievogelop- vang Nederland (SON) en daardoor meteen geïnformeerd'', zegt Coby Louwerse van De Mikke. ,,Als een vogel besmeurd raakt, maar niet aanspoelt is die sowieso ten dode opgeschreven. Maar gelukkig is dat nog niet gebeurd.'' Niet in trappen De oliebrokjes vallen nauwelijks op tussen het mulle zand. ,,Maar als je erin trapt wordt het sowieso lastig, want het plakt heel erg'', zegt zee hondenredder Jaap van der Hiele. ,,Dat geldt niet alleen voor vogels, maar zeker ook andere dieren zoals honden die worden uitgelaten op het strand. Gelukkig gaat het niet om een grote plas. Dat maakt een verschil.'' Waar de stookolieresten vandaan komen, en of alle gevonden resten van één bron afkomstig zijn, valt nu nog niet te zeggen. Rijkswaterstaat heeft monsters afgenomen en doet Iemand vroeg of we mosselen aan het zoeken waren. Was het maar zo'n feest onderzoek. ,,We kijken of de olie die in IJmuiden is aangetroffen het zelfde dna heeft als de gevonden olie in Zeeland'', zegt Ilze Rokven van Rijkswaterstaat. „Normaal ge sproken kun je olie zien liggen op het water, maar door het onstui mige weer van de afgelopen dagen was dat niet mogelijk. Dat maakt het extra lastig om te achterhalen waar de olie vandaan komt. Het gaat sowieso om een groot gebied waar de resten zijn aangespoeld. In Zeeuws-Vlaanderen is bijvoor beeld geen olie gevonden." Stichting Strandexploitatie Veere laat Dirk Jan, Erik, Cor en Danker Schuiling de olie met de handen opruimen. Dat werkt het beste. ,,We konden kiezen: machinaal met een beachcleaner ofmet de hand en een emmer'', zegt Tim Wouters van SSV. ,,Met de hand opruimen is so wieso schoner en daarmee voor kom je dat de olieresten verpulve ren.'' Rob van den Bosch telt na één dag opruimen vier volle vuilniszakken met olieresten en is trots op zijn mannen. „Morgen zetten we er vier man bij, die vanuit Vlissingen deze kant op lopen. Als we elkaar tegen komen zijn we klaar.'' Normaal liggen er mosselen in de automaat aan de Meerpaalweg, maar de komende week uitsluitend oesters. ,,Wij zien dat oesters met Valentijnsdag steeds populairder worden. Na de decembermaand ontstaat er een duidelijke piek in fe bruari. Zo kwamen we op het idee om een extra verkooppunt te creë ren, want de mosselautomaat is een succes gebleken, dus waarom ook niet met oesters?", zegt kweker Jean Dhooge van De Oesterij. De oesters komen van bodempercelen in de Oosterschelde en gaan kort daarna de automaat in. Dhooge: „Verser kan niet. Het zijn driejarige Zeeuwse oesters die perfect zijn om rauw op een plateau fees telijk te presenteren." Een dozijn oesters kost bijna een tientje. Betalen kan contactloos. Open stomen Dhooge begrijpt dat som mige kopers moeite hebben om een oester open te steken. Er is een alternatief: stoom de oes ters even heel kort open. Zet daar voor een ruime pan op het vuur met een bodempj e water. Breng het aan de kook en hang een zeef met enkele oesters erin. Stoom kort totdat de schelp een spleetje toont. Dan kun je er het mes insteken. Oes ters kun je zo uit de schelp naar de keel in laten glijden, maar een bé- tje verse pe per en ci troensap kunnen geen kwaad. De glimmende automaat bij de haven staat er sinds vorig jaar. Mosselen Jos Steketee van De Mosselkwekerij kwam op het idee om verse mosse len op een toegankelijke manier de klok rond aan te bieden. Voetba lanalist Jan Boskamp, een fervent liefhebber, stelde de rvs-kast in ge bruik tijdens de opening van het mosselseizoen. DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 GO Vieze smurrie op 't strand Van links naar rechts: Dirk Jan Ouwehand, Erik Spruijt, Cor de Bruijne en Danker Schuiling zoeken naar olieresten op het strand van Westkapelle. foto dirk-jan gjeltema Eldridge Pentury Dishoek - Rob van den Bosch, voorman Zie ook pzc.nl/video YERSEKE Een zilte zoen voor Valentijns dag? In Yerseke kan de liefheb ber tot en met Valentijnsdag elke dag verse oesters uit de muur trekken en zijn geliefde ermee verrassen. - Frank Balkenende G In plaats van rozen of chocolade, kun je je geliefde nu ook een sjieke doos oesters geven voor Valentijnsdag. foto SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32