■S» Goese naar rechter over inkomenstoets Wmo-hulp Robesin is vlijmscherp 3 «JWiri „«s#- j octfb LAiuïRlnriFr' ^J ULUt Lr.\ uiteindelijk bij neerleggen: ,,De strijd was gestreden. Zo werkt dat nu eenmaal in een democratie. Maar nu is er sprake van nieuwe fei ten. Ik had niet verwacht dat de ver vuiling van de Westerschelde met PFAS zo erg was. De schade is in volle omvang zichtbaar." Zet geen onomkeerbare stap pen zo lang niet vast staat dat abso luut zeker is dat mens en natuur geen risico lopen, waarschuwt Koppejan als ambteloos maar be trokken burger. ,,Er lopen allerlei onderzoeken, dus wacht daarvan de uitkomsten af." Lange lijst De vraag is hoe de Tweede Kamer de kwestie oppakt. De SGP en het CDA stelden afgelopen zomer de kwestie al aan de orde. Deze week kwamen GroenLinks en het CDA met een lange lijst Kamervra gen. Vandaag vergadert de Kamer commissie Natuur. De Hedwige- polder staat op de agenda. Dat wil zeggen, een brief van de minister over vijftien jaar oude stukken rond het overleg met Vlaanderen. Moge lijk dat Kamerleden de gelegenheid te baat neemt om op de actualiteit in te springen. Bestaat de kans dat het Schelde- water op de valreep buiten de pol der wordt gehouden? De polder lijkt op een slagveld uit de Eerste Wereldoorlog: een kale, modderige vlakte doortrokken met kunstma tige geulen waardoor het brakke water de polder in zal stromen. ,,Als de ontpoldering niet doorgaat, is dat een pyrrusoverwinning", stelt Koppejan vast. Bevelandse gemeenten weige ren huishoudelijke hulp aan kwetsbare mensen die 'genoeg' geld verdienen. Van de regering mag dat niet. Engelien Bareman uit Goes stapt daarom naar de rechter. Mensen die zichzelf niet kunnen redden, mogen naar hun gemeente stappen voor hulp. Bijvoorbeeld om het huishouden te doen of voor de aanschafvan een rolstoel oftraplift. Dat heet Wmo-hulp, genoemd naar de wet waarin dat geregeld wordt. Hoe hoog je inkomsten zijn, mag volgens de landelijke regels geen rol spelen. De vijf Bevelandse gemeenten doen sinds kort echter wél een inkomenstoets en kijken naar het vermogen. Aanvragers die 'te veel geld' hebben, worden ge acht de hulp zelf te betalen. En dat is niet eerlijk, vinden veel inwoners uit de regio. Inmiddels hebben zo'n vijftien inwoners van de Bevelanden bij hun gemeente bezwaar gemaakt tegen het afwij zen van hun aanvraag op basis van hun te hoge inkomen. Onder hen is Engelien Bareman uit Goes. Zij stapte naar de rechtbank om de re gels van tafel te krijgen. De zaak diende gisteren. Bareman kampt met een chronische longembolie en kreeg daarom tot begin vorige maand twee uur huishoudelijke hulp per week via Wmo-hulp, ver- telde ze de rechtbank. Toen gingen de nieuwe regels in en werd die hulp stopgezet, omdat ze meer ver dient dan de inkomensgrens. Ze be taalt diezelfde hulp nu zelf. ,,En dat is simpelweg tegen de regels", zei haar juridisch adviseur Bert van 't Laar tegen rechter Josten. Een woordvoerster van GR De Bevelanden - waarin de vijf Beve- landse gemeenten samenwerken - erkende dat de gemeenten bewust 'het randje opzoeken'. ,,Door een wijziging in de landelijke regels moeten mensen nog maar 19 euro per maand betalen als ze een be roep dan op Wmo-hulp. Een grote groep mensen die zelf huishoude lijke hulp betaalde, concludeerde Wij willen dat het Wmo-geld gaat naar mensen die het écht nodig hebben toen: dat is een stuk goedkoper. En die stapten naar ons." Het gevolg: groeiende wachtlijsten. ,,Wij wil len dat het Wmo-geld gaat naar mensen die het écht nodig hebben. Dat idee is zwaar onder druk ko men te staan." De vijf voerden daarom de inkomenstoets in. Rechter Josten deed nog geen uit spraak, maar ze liet wel al doorsche meren wat ze ervan vindt. ,,Als u de huidige regels onwerkbaar vindt, dan moet u toch in Den Haag zijn?", vroeg ze meerdere keren. Ze wees er ook op dat een hoge rechtbank eerder bepaalde dat gemeenten de inkomenstoets niet mogen doen. ,,Waarom verwacht u dan dat uw standpunt houdbaar is", vroeg ze de vertegenwoordigers van de ge meenten. Die wezen erop dat ze bij het ministerie weinig gehoor krij gen. ,,Ziet u dit dus maar als een noodgreep." PC DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Slag om de Hedwige? >V M-JLf c- - c Het onder water zetten van de Hedwigepolder vergelij ken met een gifmoord door Vladimir Poetin. Dat kan al leen Johan Robesin (foto). Hij schreef een derde boek over de ontpoldering. Dat het oud-Statenlid uit Hoek beschikt over een vlijm scherpe pen, wisten we al van zijn eerdere boeken Staart van de Walvis (2017) en Alles voor de Hertogin (2020). In dat laatstgenoemde boek blikte hij met oud-eigenaar Gery de Cloedt terug op een verloren strijd. Alle procedu res waren verloren, graafma chines woelden de akkers om, het was wachten op het water. Hoewel Ro besin nog wel pleitte voor een parle mentaire en quête, en zijn boek uit deelde onder alle Kamerleden, leek het laatste woord over de Hedwigepol- der geschreven. Tot vorig jaar bleek hoeveel schadelijke PFAS er zit in de Westerschelde. Dat over de Hedwigepolder laten stro men, is niets minder dan een milieudelict, vindt Robesin die inmiddels ook aangifte heeft gedaan bij de Belgische justi tie. Hij doopte zijn pen weer in de inkt, of eigenlijk in de azijn, en voltooide een trilo gie. Morgen verschijnt De Hertogin vergiftigd en op nieuw kunnen alle Kamerle den een exemplaar in hun brievenbus verwachten. Johan Robesin, De Herto gin vergiftigd, Uitgeverij U2pi BV Den Haag, 15 euro. GOES/MIDDELBURG - GR De Bevelanden Uitspraak over twee weken. - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31