Sollicitatie naar een smakelijke functie 2022 2 I Niet meer naar de voedselbank r\ i [O COLUMN Willem van Dam Via Facebook vernam ik dat U voor Uw veel gelezen en - geprezen courant op zoek bent naar een culinair recen sent. Omdat ik van mening ben, dat ik uiter mate geschikt ben om deze functie te bekle den, neem ik de vrijheid om naar deze be trekking te solliciteren. Ik hoop dat U even de tijd wilt nemen om mijn kwaliteiten te wegen. Om te beginnen: de naam Van Dam is niet geheel onbekend in het culinaire wereldje. Jarenlang was Johannes van Dam (1946 2013; geen familie, maar toch) een gerespec teerde en vooral gevreesde verschijning in het hoofdstedelijke restaurantwezen. Zodra Johannes een eettent betrad, gingen alle alarmbellen af. Als hem ook maar iets niet beviel, schreef hij daarover een vernietigend stukje in zijn krant, Het Parool. Beklagens waardig was de restauranthouder die - bij wijze van spreken - had verzuimd het servet volgens de etiquette te vouwen; Johannes (hij was niet alleen culinair journalist, maar tevens auteur van onder meer de kookbijbel De Dikke Van Dam) kon ma ken én breken. Er circuleren nog altijd verhalen over res taurateurs die hun tent na een bezoekje van Van Dam wel konden sluiten. U begrijpt, Heer Hoofdredacteur, met zó'n naam, haalt u wel iemand binnen. Het 'Kookboek voor Kamer bewoners' staat altijd voor de pak Zo gezegd in deze krant Vorige week haalde ze haar laatste pakket bij Voedselbank De Bevelanden. Omdat het financieel bergopwaarts gaat, kan Leonie weer bij de supermarkt winkelen. ,,De voedselbank heeft ons gezin door zware tijden gesleept. Daar ben ik dankbaar voor", zegt Leonie uit Heinkenszand. Leonie is een ge fingeerde naam. Bijna alle klanten van de voedselbank schamen zich voor hun armoede en blijven liever anoniem. Ze wil wel vertellen hoe ze na twee jaar de voedselbank ein delijk vaarwel kon zeggen. Leonie is trouwens niet de enige die weer haar eigen boontjes kan doppen. Voedselbank De Bevelanden ziet het aantal klanten dalen. Opzeggers Voorzitter Dorith van Ewijk van de voedselbank: ,,Het aantal opzeggers is in een jaar tijd flink toegenomen. Vorig jaar deden we per openings dag 215 pakketten. Nu zijn dat er 180. Zo'n 35 gezinnen redden het weer op eigen kracht. Dan praat je gemiddeld 85 mensen, want per pakket worden zo'n twee tot drie gezinsleden gevoed. Zo'n daling is mooi. De voedselbank is tenslotte een laatste redmiddel." Coronacrisis Door de pandemie en tijdelijke sluitingen van de horeca en winkels had ze eerder een toename van het aantal voedselbankklanten ver wacht. ,,Er zijn ook slachtoffers van de coronacrisis. Bijvoorbeeld een zangeres die brodeloos is geworden en een ondernemer die failliet is ge gaan. Maar er gaan er meer weg dan er binnenkomen, ondanks de hoge inflatie en de gestegen energieprij zen. Ik heb de indruk dat de ron kende economie een rol speelt. Het wemelt van de vacatures, waardoor mensen snel weer aan de slag ra ken." Bij die groep zit Leonie niet. Door ziekte is ze volledig afgekeurd. ,,Ik zat voorheen in de horeca en de pakketpost, maar dat ging niet meer." Twee jaar geleden raakte het gezin financieel aan de grond. Zij had veel minder inkomen en Leo- nie's echtgenoot die bij een bouw bedrijf werkte, kreeg een half jaar geen salaris en vakantiegeld uitbe taald. ,,We konden op een gegeven moment de hypotheek niet meer betalen. We hadden geen andere keus dan het huis verkopen, helaas met verlies." Met een berg schulden vertrok het gezin met twee kinderen naar een huurwoning in Heinkenszand. Hoewel Leonie's man stug door werkte in de bouw, werd het gezin financieel gewurgd door de aflos sing van de schuld. ,,We hebben onszelf onder bewindvoering laten stellen. In het begin betekende dat we per week 80 euro leefgeld voor vier personen hadden. Ga daar maar eens boodschappen van doen. We konden niet anders dan naar de voedselbank." Vrijwilligers De noodvoorziening sleepte het ge zin door zijn financiële crisis heen. ,,De voedselbank was goud waard voor ons. Vrijwilligers doen ook on- gelooflijk hun best voor je. Voor je verjaardag bakken ze taarten. Ook het Leger des Heils en de katholieke kerk op het dorp sloven zich uit voor mensen met een laag inko men. Dan ligt er weer een bon voor de supermarkt ofeen andere atten tie in de brievenbus. Ik heb dat als een warm bad ervaren", kijkt Leo- nie terug. Goede baan Toch kan Leonie afscheid nemen van de voedselbank. Vorige week haalde ze haar laatste pakket op. Wat is er gebeurd? ,,De zon is gaan schijnen doordat mijn man een goede baan heeft gekregen. We hebben nog steeds een flinke schuld, maar het gaat de goede kant op. We hebben inmiddels 150 euro leefgeld per week. Dan moet je nog steeds creatiefboodschappen doen, maar je hoeft niet meer je hand op te houden. Echt, ik ben zo blij als een kind. Helaas kunnen we nu niet naar de supermarkt. We hebben co rona en zitten in quarantaine." Bij de voedselbanken in Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren is het aantal klanten stabiel, la ten woordvoerders weten. De echte naam van Leonie is bekend bij de redactie.w Toos Henk ADVOCAAT OVERMANS NUANCEERT &E WCKPICS De molen draait gewoon wel In het bericht over molens die uit het Zeeuwse landschap dreigen te verdwijnen, staat een onjuistheid. Het Gilde van Vrijwillige Mo lenaars had verteld dat de mo len van Sint Philipsland niet meer draait, maar die uitlating blijkt bij nader inzien niet te kloppen. ,,De molenaar heeft het voornemen om te stoppen, mede door zijn leeftijd, maar hij blijkt toch nog actief te zijn", al dus Michel Dellebeke van het Gilde van Vrijwillige Mole naars. Uit de annonce begrijp ik, dat U van Uw toekomstige medewerker/ster verlangt, dat hij/zij een 'fijne pen' heeft, een 'echte foodie' (Uw term) is en over 'voldoende culinaire kennis' beschikt. zullen smullen. Wat die fijne pen betreft, kan ik U gerust stellen. Ik bezit een echte Parker Jotter (on langs voor €12,50 aangeschaft bij de Penshop) en ik verzeker U, die schrijft hééérlijk. Of ik een echte foodie ben - sja, ik ben in ieder geval dol op een sudderlapje. En om eventuele twijfels over mijn culinaire kennis bij U weg te nemen: ik heb Heel Hol land Bakt altijd met grote gretigheid gevolgd en het Kookboek voor Kamerbewoners staat bij mij nog altijd voor de pak. indien U mocht besluiten om mij op grond van bovengenoemde kwalificaties tot eetschrijver van Uw courant te benoe men: van harte gelukge wenst. Zeer geachte Heer Hoofdredacteur DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 GO TUNNEL NIET EERDER TOLVRIJ ,,Mijn dag was al niet goed, maar hij is er niet beter op geworden." - Cees Liefting, Stichting Zeeland Tolvrij CZEELAND1 Wig EENS EEN ZEEUW ,,Ik heb met veel plezier in Tholen ge woond, maar het gebrek aan voorzieningen is een groot nadeel." - Ferdi Laban CZEELAND9 'Echt, ik ben zo blij als een kind' Frank Balkenende Goes /j j Maurice Odekerken van Voedselbank De Bevelanden vult pakket ten. FOTO CYNTHIA CATS Paul Kusters HET WAREN BROEKZAK-APPJES Internet: toosenhenk.nl SINT PHILIPSLAND Ik garandeer U, Uw lezers Geachte Heer Hoofdredacteur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2