C? Zilte l Valentijnszoen Minister: geen geld voor afschaffen tol voor2030 Thoolse coach combineert de zaal met het veld Broers Jussen willen graag ook jong publiek Pianovirtuozen komen naar Vlissingen Benhammou assistent-trainer bij Kloetinge Er is geen sprake van dat de Westerscheldetunnel eerder tolvrij wordt dan in 2030. Daar is geen geld voor, schrijft minister Mark Harbers (VVD, Infrastructuur en Waterstaat). Voor wie er nog aan twijfelde: in zijn antwoord op vragen van de Ka merleden Caroline van der Plas (BBB) en Mahir Alkaya (SP) boort minister Mark Harbers alle hoop de grond in dat de Westerscheldetun nel eerder tolvrij wordt dan in 2030. Maar liefst acht keer benadrukt hij dat daar geen geld voor is. In het regeerakkoord heeft het nieuwe kabinet opgeschreven dat in 2030 rekeningrijden wordt inge voerd. Tegelijkertijd kan dan de tol in de Westerscheldetunnel worden afgeschaft. Dat is een bittere pil voor Zeeland. Samen met Harbers' voorganger, de toen demissionaire minister Barbara Visser, had het provinciebestuur immers een draaiboek opgesteld waaruit zou blijken dat de tunnel tussen 2023 en 2025 tolvrij zou kunnen worden. Harbers maakt korte metten met die gedachte: 'het draaiboek noemt geen data'. Het idee was dat Den Haag door het heffen van scha- duwtol (elke passage wordt door C Zelfs als er budget voor zou zijn, is het tolvrij maken nog niet één-twee-drie geregeld het Rijk betaald, niet door de indi viduele automobilist) de kosten voor het tolvrij maken zou kunnen uitsmeren tot 2033, het jaar waarin de aanlegkosten van de tunnel zijn terugverdiend. De minister weigert die optie te onderzoeken, omdat er geen besluit is genomen de tunnel tolvrij te maken. En het benodigde geld (340 miljoen euro, al dan niet uitgesmeerd over twaalf jaar) is er niet, 'ook niet op de begroting van IenW'. Zelfs als er budget voor zou zijn, is het tolvrij maken nog niet één twee-drie geregeld, blijkt uit de antwoorden van Harbers. Als de tunnel gratis is, neemt het verkeer door Zeeland toe. Er zijn vervolgon derzoeken nodig naar de effecten daarvan op verkeersveiligheid, luchtkwaliteit, geluidsoverlast en de neerslag van stikstof. Een quick scan van bureau Royal Haskoning DHV, die als bijlage bij de antwoor den zit, geeft aan dat die gevolgen ingrijpend zijn. In de file Op de Bernhardweg naar Middel burg en op de A58 tussen Hein- kenszand en Goes en op termijn ook voor de Vlaketunnel komt het verkeer tijdens de spits in de file te staan. Daar zijn extra rijbanen no dig en tot die tijd in ieder geval waarschuwingssystemen om onge lukken te voorkomen. Op de tun nelweg zijn geluidswerende maat regelen nodig of de snelheid moet omlaag naar 80. Wat dat op termijn gaat kosten, laat zich raden. In een notitie aan Visser hebben ambtenaren aange geven dat bij het tolvrij maken nog niet de kosten zijn meegenomen van het weghalen en het herinrich- ten van het tolplein bij Borssele. Dergelijke maatregelen vergen 'al gauw meerdere tot tientallen mil joenen'. C ZEELAND 5 Je kunt je (al dan niet geheime) geliefde voor Valentijnsdag natuurlijk een kaartje geven, een bos rozen of een doos chocolade. Maar in Yerseke kun je ook iets originelers uit de muur trekken. Daar staat de oesterautomaat deze dagen in het teken van Valentijnsdag. Judith Christiaanse van De Oesterij haalt zelf ook een doosje uit de automaat. P ZEELAND4 Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 10 februari 2022 Zeeland CZEELAND13 CZEELAND15 Tunnel niet eerder tolvrij Minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat. FOTO PETER DE JONG Ernst Jan Rozendaal Den Haag MV.VÏ\NV'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29