Met Margriet sta je midden in het leven c In zes jaar tijd verdwenen150.000sociale huurwoningen bij corporaties Ga naar kiosk.nl/margriet 11 Cijfers van corporaties Het aantal sociale huurwoningen van woningcorporaties is tussen 2013 en 2019 met 150.000 afgenomen tot twee miljoen huizen. Dat zegt stadsgeograaf Cody Hochstenbach in zijn boek Uitgewoond. Dat Cody Hochstenbach (32), werkzaam bij de Universiteit van Amster dam, een keer met een boek zou komen stond wel vast. Hij doet al negen jaar onder zoek naar volkshuisvesting, maar is er pas sinds kort van doordrongen dat hij deels wordt gedreven door zijn persoonlijke ervaring als jonge mid delbare scholier in Maastricht. Zijn eigen vader raakte dakloos. Zelf woonde hij bij zijn moeder. ,,Het heeft denk ik indirect een rol ge speeld. Je stelt als onderzoeker an dere vragen en ik ben ervan over tuigd dat de grootste uitwassen van de wooncrisis aan de absolute onder kant plaatsvinden: dakloosheid, mensen die geen thuis kunnen vin den of grote moeite hebben om de huur op te brengen." Die persoonlijke invalshoek weer houdt Hochstenbach er niet van zich te focussen op de wetenschappelijke feiten. Hij verklaart in zijn boek Uitgewoond, dat vandaag verschijnt, scherp hoe het kan dat huizen in vijf jaar tijd gemiddeld 120.000 euro duurder zijn geworden en waarom dat niet vanzelfsprekend is, maar de uitkomst van een maatschappelijke ideologie waarbij woningbezit cen traal staat. ,,Het beleid is erop gericht dat zoveel mogelijk mensen mee kunnen doen aan het feestje van ver mogensopbouw via de eigen woning, maar dat systeem begint te piepen en te kraken." ,,Een klein deel is gesloopt, een groter deel verkocht aan beleggers of aan de bewoners, en een deel is in het onbe- badkamer, een gasaan- sluiting enzovoort. Ho gere en lagere inko mens woonden door el kaar, wat goed is voor de leefbaarheid in wij ken. Inmiddels hebben sociale huurhuizen een stigma gekregen. Ik kwam hier in Amster dam billboards tegen van corporatie Eigen Haard, waar ik zelf een appartement bij huur. De tekst: 'Waarom huur je nog en gooi je je geld in een bodemloze put? Koop je eigen huis en neem een spiksplinter nieuwe keuken.' Dat een huis kopen zelfs door een corporatie als het ideaal wordt gezien, is exemplarisch. Als je meer geld gaat verdienen, word je neergezet als asociale scheefhuurder. Maar als iemand maar 500 euro per maand aan hypotheek betaalt, zeggen we: goede deal, lekker gedaan!" ,,Daarom is het kwalijk dat er zoveel sociale huurwoningen verdwijnen. Het is als een stoelendans waar tel kens stoelen worden weggehaald, terwijl de vraag dankzij bevolkings groei en de toename van eenper soonshuishoudens stijgt. Vervolgens moet je als overheid moeilijke keuzes maken over wie je voorrang verleent. Als huren geen aantrekkelijk alter natief is, ontstaat een obsessie voor bezit en een moordende concurren tie op de koopwoningmarkt. Som mige vrienden van mij konden met hulp van rijke ouders nog nét een woning kopen en schamen zich nu dat die in waarde is verdubbeld, ter wijl generatiegenoten met een gelijk inkomen duur moeten huren. Zo wordt de woningmarkt een vliegwiel van ongelijkheid. Het politieke ant woord is altijd om nóg meer mensen aan een eigen woning te helpen, met nog hogere huizenprijzen tot gevolg. Het is een doodlopende weg." ,,In andere Europese landen functio neert de huizenmarkt ook niet goed, dus bedenk goed wat je nastreeft. Je kunt wel leren van het buitenland én van het verleden. De Nederlandse so ciale huursector is opgebouwd in de jaren 50, 60 en 70 en werd juist alom geprezen. De kern was dat de wo ningbouwvereniging er óók was voor de middeninkomens en vaak zelfs betere kwaliteit bracht dan de markt. De huizen kregen voor het eerst een schermde segment van de woning voorraad terechtgekomen, waar de huren fors hoger liggen. Het aantal woningzoekenden dat een woning kreeg toegewezen is met een kwart afgenomen sinds 2013, toen woonmi- nister Stef Blok een aantal maatrege len invoerde om de woningmarkt uit de financiële crisis te trekken. WEKEN VOOR MAAR Stopt vanzelf ONTDEK MARGRIET NU ZELF MET DEZE UNIEKE AANBIEDING GO DONDERDAG 10 FEBRUARI 2022 Stefan ten Teije Amsterdam Waar zijn die 150.000 corporatie woningen gebleven? Nederland telt 8 miljoen woningen, waarvan grofweg 60 procent koop, 30 procent sociale huur en 10 procent vrije sectorhuur. In 2013 waren er nog 2,17 miljoen so ciale huurwoningen van corporaties, nu 2,02 miljoen. In 2019 bouwden corporaties 14.000 woningen, ze sloop ten er 8000 en ver kochten er 11.000. Het aantal men sen dat een sociale huurwoning kreeg toegewezen was 224.000 in 2015 en 168.000 in 2019. De wachttijd om in aanmerking te ko men voor een wo ning is in een kwart van de gemeenten meer dan zeven jaar. Uitzichtloze stoelendans op de sociale woningmarkt G Cody Hochsten bach: „Huren is nu geen aantrekkelijk alternatief." Het aanbod sociale huurwoningen is beperkt. Dan is het logisch om mensen met een laag inkomen voorrang te verlenen, toch? reden genoemd om juist meer koopwoningen te bouwen. In verhouding met andere Euro pese landen is de sociale huursec tor hier groot (een kwart van alle woningen). Dat wordt vaak als •»ta ilvVl - '4'l.O'S; «JUQHOl KiCtPUii ""«Minne», •'•eeuw mij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11