Harde deadline voor minister Kuipers na megaclaim GGD-lek Martermunt blijkt plagiaat, Kroatië zoekt alternatief Een op de acht Afrikaanse slaven overleefde de helse overtocht niet dige opsluiting van zwarte mensen vanaf het begin verbonden is geweest met de geschiedenis van de Ver enigde Staten. Er ligt een erfenis die we moeten durven benoemen" ,,De meeste mensen hebben er niet over nagedacht. Het grote publiek zal het er moeilijk mee hebben, maar onder historici wint het concept terrein." Rabin Baldewsingh, onze Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme, noemt het een schande dat het slavernijverleden op scholen nauwelijks in geschie denisboeken wordt behandeld. ,,Ik denk dat dit soort uitspraken is beïnvloed door wat er na de moord op George Floyd loskwam. Na zijn dood zag je een golf van antiracisme over de wereld spoelen. Voor mij een voorbeeld hoe dat soort bewegingen ons helpen het belang van de geschiedenis in te zien. Maar wat jul lie coördinator daar zegt, is absoluut waar. Het hele verhaal wordt nog steeds niet verteld. Dat geldt voor Nederland en ook voor de Verenigde Staten." H'SLAVENSCHIP Voormalig Tweede Kamerlid Astrid Oosenbrug en advocaat Douwe Linders bereiden met hun stichting een collectieve proce dure voor waarin ze namens ge dupeerden een schadevergoeding van enkele miljarden euro's eisen. Binnen drie weken moet Kuipers laten weten of hij bereid is te beta len, aldus ICAM. De schadeclaim is gericht tegen het ministerie van Volksgezond heid, Sport en Welzijn 'omdat dat verantwoordelijk is voor het ont werp van de it-systemen die de GGD'en gebruiken', aldus de ini tiatiefnemers. Hun geduld begint op te raken. ,,Het datalek is door het ministerie begin 2021 al ont dekt en nog stééds niet volledig verholpen", verzucht Oosenbrug. ,,Het is ongekend hoe slordig de overheid hiermee omgaat." Oosenbrug doelt op het nieuws dat oud-medewerkers nog altijd vanuit huis bij persoongegevens van meer dan 6,5 miljoen mensen kunnen. Het dichten van het data- lek kan daarom 'echt niet langer wachten', bepleit Oosenbrug. ,,We krijgen schrijnende verhalen binnen van deelnemers die ge woon zien dat hun gegevens door dit datalek misbruikt worden en doodsbang zijn voor de proble men die ze daardoor krijgen. De overheid neemt dit gewoon niet serieus!" Medewerkers van GGD-call- centers haalden de gegevens van mensen die zich lieten testen uit de computersystemen. Die infor matie werd te koop aangeboden op ondergrondse onlinemarkt- plaatsen. Volgens koepelorganisa tie GGD GHOR Nederland zijn de gegevens van ongeveer 1250 men sen gestolen en mogelijk verkocht. Eén van de vermeende slachtof fers is de 67-jarige Addie uit Den Het datalek is begin 2021 al ontdekt en nog stééds niet volledig verholpen Haag. Zij kreeg, een uur na de be vestiging van haar positieve co ronatest, opeens app-berichten van vreemde figuren die haar 'be terschap wensten'. ,,Ik had nog aan niemand verteld dat ik corona had. Een onmiskenbare connectie met het GGD-datalek, dat kan niet anders", vertelt Addie. Ze verwit tigde de GGD. ,,Ze waren blij met de melding, maar vervolgens heb ik er niets meer van gehoord." Naast Addie hebben zich meer dan 60.000 mensen aangesloten bij de collectieve schadeclaim. Het ministerie zegt inhoudelijk nog niet te kunnen reageren. De winnende afbeel ding van de marter voor op de achterkant van de munt lijkt wel heel erg veel op het plaatje dat de Schot Iain Leach ooit van zo'n dier schoot, ontdekte de fotograaf. ,,De ont werper is een dief", zei hij tegen nieuwsportaal Telegram. Journalisten kwamen er ver volgens al snel achter dat de foto van Leach als een van de eerste resultaten bovenkomt na een zoekopdracht 'zijaanzicht mar ter' in Google. Telegram ont hulde daarna dat ontwerper Stje- pan Pranjkovic, die 10.000 euro kreeg voor zijn winnende afbeel ding, in juli op Facebook nog ad vies vroeg over fotobewerking. 'Ik ben wat munten aan het ontwerpen', schreef hij. Pranjkovic heeft zijn versie van de marter nu teruggetrokken. De Kroatische centrale bank moet naarstig op zoek naar een alterna tief. Extra gênant is dat die dan ook opnieuw langs de Europese Commissie en de EU-landen zal moeten. Die hadden het geplagi eerde ontwerp al goedge keurd. Begin volgend jaar hoopt Kroatië de munt in te voeren. Op de Kroatische munten van 10, 20 en 50 cent komt definitief een afbeelding van uitvinder en ontdekker van de wisselstroom Nikola Tesla. Servië tekende daar vorig jaar protest tegen aan, om dat Tesla, hoewel geboren in het huidige Kroatië, zich altijd als Serviër heeft geïdentificeerd. GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 I 1 jwwt c. m»., r-?- - De omstan digheden aan boord waren barbaars. Om de 'koopwaar' gezond te houden, wer den de slaven gedwongen aan dek te dansen, soms op muziek, meestal door zweepslagen. FOTO'S SPECTRUM Wat voor reacties krijgt u op dat concept? Gedurende de hele periode van de trans-Atlantische sla venhandel haalde op de zoge noemde Middenpassage een op de acht Afrikanen de 'over kant' niet, aldus historicus Marcus Rediker. En daar zijn niet de slaafge- maakten bij inbegrepen die stierven voor of na de over tocht. Het totaal aantal Afrika nen dat op weg naar de Nieuwe - a MARCUS REDIKER Wereld omkwam, schat de his toricus op vijf tot zes miljoen. Nederlanders hebben 230 jaar slavernij bedreven en ongeveer 600.0000 Afrikanen als slaaf verscheept naar Noord- en Zuid Amerika. Zo'n 75.000 van hen overleefden de reis niet, schat de Nederlandse histori cus Henk den Heijer in zijn vo rig jaar verschenen standaard werk Nederlands slavernijverle den. In Nederland werd de sla venhandel - niet de slavernij - in 1814 afgeschaft door een be sluit van koning Willem I. Volgens onderzoek van het His torisch Nieuwsblad wordt er in het voortgezet onderwijs meer ruimte aan het slavernijverle den gegeven dan vaak wordt gedacht: twee keer meer dan aan de Holocaust. Marcus Rediker, Het slaven schip, Een verhaal over mensen. ISBN 9789000379491. Minister Ernst Kuipers moet binnen acht weken met een op lossing komen voor (de slacht offers van) het datalek bij de GGD. Doet hij dat niet, dan moet het ministerie zich ver antwoorden voor de rechter, zo laat belangenorganisatie Stich ting ICAM weten. Sebastiaan Quekel Den Haag - Astrid Oosenbrug De euro is in Kroatië nog niet eens ingevoerd, maar nu zorgt de eenheidsmunt voor alweer het tweede schandaal. Was er eerst ruzie met Servië over de 50 cent-munt, nu blijkt het ontwerp - voor de munt van 1 euro plagiaat. Thijs Kettenis Athene/Zagreb Sd", ito/s tat !md il ti had ,'ah 'fa 4 (arf-t-rUv/i uit Ltrrili '.m-iah -JtUffiMntl fa r,hé Oj.^1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9