Acht aanhoudingen bij ontruiming Sterrebos 7 c Kentering in coronakoers: samen verder, leven met het virus Blijft de situatie in de zieken huizen stabiel, dan staan de seinen voor verdere versoepe lingen op groen, melden Haagse bronnen. Het kabinet wijzigt formeel ook zijn corona- aanpak: het openhouden van de samenleving komt op één te staan. Voor heropening van het nachtle ven kan iG - iedereen testen - een optie zijn; ook blijft de 3G-corona- pas voorlopig nog nodig. ,,De situa tie in ziekenhuizen is stabiel, al zijn er wel zorgen over personeelsuit- val'', zegt een bron. Deze vrijdag bespreekt het Out break Management Team (OMT) de mogelijkheden, dinsdag besluit het kabinet formeel. Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid (D66) verzorgt de coronapersconfe rentie dan alleen; Rutte zal er van wege verplichtingen in de Eerste Kamer niet bij zijn, meldde de pre mier gisteren. Dat is tegelijkertijd ook een sig naal van de 'nieuwe fase' van de corona-aanpak, waarbij de crisis lading van het dossier moet. De kans is overigens nihil dat alle maatregelen dinsdag overboord gaan, wel ligt een 'tussenstap' in het verschiet. Zo kunnen de openings tijden van horeca en cultuur verder verruimd worden en ook het aantal gasten en bezoekers kan worden opgeschroefd. Bieden de prognoses ruimte, dan zou het nachtleven weer open kunnen, bijvoorbeeld met testplicht (1G). ,,Er moet meer ruimte komen, de cijfers lijken dat toe te staan, de sa menleving schreeuwt erom. Hier in Den Haag leven we natuurlijk ook niet onder een steen'', zegt de bron. Maar voor 'alle remmen los' is het vermoedelijk nog te vroeg. ,,Als we dinsdag zeggen: alles kan weer, ga massaal je gang, ook met carnaval: dan riskeer je alsnog een corona-ex plosie. Dat wil je niet.'' Waarschijnlijk blijven beper kende maatregelen zoals de 3G-co- ronapas dus nodig. Ook binnen het kabinet wil men daar zo snel moge lijk vanaf, maar te vroeg dumpen is riskant, schetst de ingewijde. ,,Een voetbalstadion vol kan met een co ronapas net veiliger zijn. En het nachtleven zou misschien weer wat kunnen met 1G, iedereen testen vooraf. Dan heb je beter zicht op wie het virus draagt.'' Hoever het kabinet durft te ver soepelen, zal vrijdag na het OMT-overleg moeten blijken. De nieuwste berekeningen van het RIVM zullen dan de speelruimte bepalen. De vorige keer namen pre mier Rutte en minister Kuipers naar eigen zeggen nog een 'wel overwogen risico' door de boel open te gooien tot 22.00 uur 's avonds, uren langer dan het OMT adviseerde. Ondertussen past het C Het is nog maar de vraag of het uitgebreide en kostbare testen voor toegang in de huidige vorm nodig blijft kabinet ook formeel zijn corona- koers aan. In de langetermijnbrief van gisteren schetste Kuipers de contouren van een nieuwe aanpak. 'Het beleid zal niet meer primair gevoerd worden vanuit belasting van de zorg, maar vanuit breder perspectief. De nieuwe twee gelijk waardige doelen zijn: a. sociaal maatschappelijke en economische continuïteit/vitaliteit en b. toegan kelijkheid van de hele zorgketen voor iedereen', schreef de minister aan de Tweede Kamer. Breder afwegen Het zoveel mogelijk openhouden van de samenleving was al langer belangrijk, maar formeel waren de doelen nog: een acceptabele belas ting van de zorg, het beschermen van kwetsbaren, zicht houden op het virus en economisch-maat- schappelijke schade beperken. Het kabinet wil dus breder afwe gen wat nuttig en nodig is om de sa menleving open te houden en de zorg bereikbaar. Al zullen maatre gelen nodig zijn zodra het virus te hard rondgaat en de toestroom naar ziekenhuizen te groot wordt. Toch kiest het kabinet expliciet een ander perspectief. Zo is het nog maar de vraag of het uitgebreide en kostbare toegangstesten in de hui dige vorm nodig blijft. De corona- pas is evenmin onbeperkt houd baar, schrijft Kuipers. 'Voor de inzet van het coronatoegangsbewijs wordt telkens kritisch en zorgvul dig gekeken of het proportioneel is het instrument in te blijven zetten. Die afweging kan per sector ver schillen. De omvang van de activi teiten - het aantal personen - en het soort activiteit kan hierbij een rol spelen.' Bij massale indoorconcer- ten kan dus een ander toegangsre gime gaan gelden dan bij een buitenevenement bijvoorbeeld. Het communicatiemotto wijzigt ook, van 'alleen samen krijgen we corona onder controle' naar 'samen verder, leven met het virus'. Het 2G-beleid, waarbij ongevaccineer den buiten de deur worden gehou den van horeca en evenementen, verliest aan politieke steun. Moge lijk stemt een Kamermeerderheid morgen dit 'instrument' al uit de gereedschapskist. Ook de 3G-co- ronapas verliest aanhangers. Later komt er nog een post-coro na-plan, waarmee het kabinet de zorg en samenleving klaar wil ma ken voor een eventueel volgend vi rus. Behalve grotere zorgcapaciteit moeten allerlei sectoren zich ook prepareren op een pandemie waar bij ze toch zoveel mogelijk open kunnen blijven, met hulp van virusremmende maatregelen. GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 De politie heeft gisteren alle zeven bezetters van het Sterre bos aangehouden. Buiten het bos werd nog een achtste actie voerder aangehouden. Inmid dels zijn twee van hen vrijgela ten. Eén actievoerder werd per brancard weggevoerd. Dinsdagochtend maakten VDL en stichting De Groene Sporen- wolf (DGS) bekend dat ze over eenstemming hebben bereikt over de boskap. VDL kan bomen kappen en deels overplanten om ruimte te maken voor uitbreiding van de fabriek. Daardoor hoeft de Raad van State geen uit spraak meer te doen in een be roepsprocedure tegen de bos kap. 'Afgesproken is onder meer dat VDL 55 bomen uit het Ster rebos, met een diameter van mi nimaal 40 centimeter op 150 centimeter hoogte, zal her planten in het naastgelegen Wolfrath-gebied', staat in een persbericht van VDL. Twee organisaties gingen on langs bij de Raad van State in beroep tegen de boskap. Be halve de Groene Sporenwolf was dat de stichting Ecologisch Vleermuis Onderzoek Neder land. Beide organisaties gaan akkoord met de overeenkomst. BORN FOTO ANP Kabinet wil samenleving voortaan open houden Niels Klaassen Den Haag Ernst Kuipers, minister van Volksgezondheid FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7