Schunnige foto's 'neveneffect van 1,8 miljoen jaar evolutie' ■M&J Wangedrag van Marc Overmars kan leiden tot een tuchtzaak 5 financiële belang? Als je ingrijpt, zijn de kosten op korte termijn groot. Maar als morele missers uiteindelijk onderdeel van de heersende cultuur worden, creëer je uiteindelijk een groter pro bleem." Moreelverval? Is Ajax een club in moreel verval? David Endt, tot 2013 teammanager en cultuurbewaker bij de Amsterdamse club, vindt die conclusie veel te voorbarig. ,,Dat kun je in mijn ogen niet afmeten aan een paar losstaande incidenten. De corona- vlucht was echt een misser, dat is duidelijk. En de tijd moet leren wat de club Ajax in het geval van Overmars te verwijten valt. Ik ken Ajax juist als een club die zichzelf een voorbeeldfunctie toedicht. Shirtjes in de broek, kousen omhoog, sportief voetbal. Wel is het zo dat de club ope reert in een veranderende wereld." Als directeuren werden Van der Sar en Over mars 'net zoals elk serieus bedrijf geconfron teerd met maatschappelijke discussies als diver siteit, inclusiviteit en Metoo, constateert Simon Kuper. Maar daar zijn ze volgens de Britse auteur niet bepaald goed voor opgeleid. ,,Ze hebben er vanuit hun achtergrond als voetballer nul erva ring mee. Ze zijn groot geworden in een wereld die niet op de normale lijkt.'' Nee, veel onderzoek is er op merkelijk genoeg niet naar het fenomeen dickpics gedaan, vertelt seksuologe Mandy Ronda. ,,Er zijn diverse theorieën in omloop. Het strategische motief is een veelge noemde: de man hoopt dat de vrouw hen een vergelijkbare foto terug stuurt." Een probleempje: geen vrouw vindt een ongevraagde foto van een mannelijk geslachtsdeel fijn, laat staan sexy, zegt Ronda. ,,Het is op zijn best vervelend en soms ronduit inti miderend, zoals bij Overmars of Riet bergen." Zelf kreeg en krijgt de sek suologe ook regelmatig vieze foto's toegezonden. ,,Vrijwel altijd van ano nieme accounts." Duidelijk is dat dickpics in deze tijd van WhatsApp, Facebook en Snap- chat schering en inslag zijn. Bijna de helft van de single-vrouwen ontving wel eens een ongevraagde dickpic, aldus een Amerikaanse studie door Match.com uit 2016. Bij een andere poll van YouGov erkende een kwart van de 18- tot 34- jarige mannen - de millennials - dickpics te hebben ver stuurd. Ruim de helft van de vrou wen had er tenminste één ontvangen. Bij vrouwen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar was dat ruim een derde. In dit onderzoek ging het overigens mede om foto's binnen een relatie of bij het daten. De onderzoekers vroegen vrouwen en mannen verder wat zij van dick- pics vinden. 'Onbeschoft' was bij bei den de nummer 1-reactie. Dan komt een opmerkelijk verschil aan het licht: 'sexy' is namelijk reactie twee bij mannen. Vrouwen antwoordden juist 'stompzinnig' en daarna 'zielig'. Een onderzoek van de Amerikaanse Indiana University onder ruim twee duizend vrouwen en bijna driehon derd homo- en biseksuele mannen bevestigt dit genderverschil. Vrijwel alle vrouwen - hetero, lesbisch en bi seksueel - reageerden negatief op een ongevraagde dickpic. Homoseksuele en biseksuele mannen vonden het op een uitzondering na juist prima. Motieven Het Amerikaans-Canadese onder zoek 'Ik zal jou de mijne laten zien, dan toon jij de jouwe' uit 2020 is een van de eerste grote wetenschappelijke studies naar dickpics. De onderzoe kers bevroegen 1307 mannen naar hun motieven: ruim de helft hoopte op een foto retour, ruim een derde poogde er seks door te krijgen, schrij ven Flora Oswald en haar mede-on derzoekers in The Journal of Sex Rese arch. Velen zien dickpics verder als een normale manier van flirten. Een minderheid van de mannen gebruikt de dickpic om te shockeren of angst aan te jagen. Zulke mannen vertonen vaker narcistische karakter trekken of vrouwonvriendelijk sek sistisch gedrag, concluderen de on- derzoekers verder. Regelmatig kan er sprake zijn van exhibitionistisch ge drag. Seksuologe Ronda spreekt van de digitale variant van het ouderwetse potloodventen. ,,Ook dat doen vooral mannen. Heb je ooit een vrouw op een paadje in een park of in de bus opeens haar regenjas zien open slaan?" De diverse redenen waarom man nen dickpics sturen, maken het voor vrouwen lastig om de verzender op hun nummer te zetten. Zelf wilde Ronda er een statement tegen maken. Als ludieke actie beloofde ze tegen betaling van 10 euro afzenders te ad viseren over de kwaliteit van hun foto. De opbrengst ging naar slachtof ferhulp. ,,Gevolg was dat ik alleen maar meer dickpics ontving. Toen ben ik er maar mee gestopt." De Amerikaanse Kerry Quinn wilde mannen eveneens een lesje le ren. Ze stuurde matches op da- ting-app Bumble ongevraagd clo se-ups van haar vagina. De meeste mannen reageerden euforisch. Vraag blijft, waarom veel mannen menen dat vrouwen een ongevraagd kiekje van hun geslacht wel kunnen waarderen. ,,Dickpics zouden wel eens het ongelukkige neveneffect kunnen zijn van 1,8 miljoen jaar men selijke evolutie", noemt Oswald één van de hypothesen. ,,Mannen zijn ge- evolueerd om seksuele bedoelingen te overschatten." Nu veel mannen al te graag naaktfoto's van vrouwen zouden willen ontvangen, denken ze dat dat omgekeerd ook zo is. Deze veronderstelling, die het ge drag van een Marc Overmars enigs zins lijkt goed te praten, is er echter maar één. De 'schot hagel-methode' is een andere, oppert Oswald. ,,Man- nen kunnen dergelijke afbeeldingen naar talloze vrouwen sturen in de hoop dat ten minste één positief zal reageren. Een dergelijke aanpak ver eist een minimale investering van de afzender." Bij Overmars komt daar een machtspositie bij, waardoor hij denkt het te kunnen maken. Volgens directeur Henk van Aller van ISR moeten bestuurders en begelei ders in de sport melding maken van misstanden zodra ze er kennis van krijgen. Die afspraken zijn gemaakt met alle sportbonden, ook met de KNVB. Op dit moment is er volgens Van Aller nog geen melding binnen over misstanden bij Ajax, maar hij verwacht dat dit binnen afzienbare tijd wel zal gebeuren. Mocht Ajax zich toch niet zelfmelden, dan kan de aan klager van het ISR op eigen initiatief informatie inwinnen over de zaak op basis van wat de club zelf naar buiten bracht en wat er nu in de media over is verschenen. Volgens Henk van Aller staan on derzoeken naar misstanden in de sport onder leiding van officieren van justitie, die door het ISR worden ge vraagd op te treden als speciaal aan klager. Zij beschikken over een team van ongeveer 25 onafhankelijke on derzoekers, veelal mensen met erva ring bij de recherche of onderzoeks bureaus, die de feiten en omstandig heden onderzoeken. Is er sprake van ernstige strafbare feiten, dan is er nauw overleg met de politie over wie het onderzoek gaat doen. Ook wordt bij slachtoffers geïnformeerd of ze aangifte willen doen. De onderzoekers rapporteren hun bevindingen aan de aanklager die op basis daarvan een conclusie trekt. Dat kan betekenen dat de zaak wordt voor gelegd aan de tuchtrechter. Als er te weinig bewijs is, volgt een sepot. De vertrokken Ajax-directeur loopt het risico dat hij voor levenslang ge schorst wordt en geen functies meer in het Nederlandse voetbal mag uit voeren. Die straf zou niet gelden voor het buitenland. Bij de KNVB zijn vorig jaar tachtig meldingen binnengekomen over grensoverschrijdend gedrag in het voetbal, zoals pesten, machtsmisbruik en seksuele intimidatie. Meer vrouwen De kwestie-Overmars kan voor Ajax flinke ge volgen hebben. Hoofdsponsor Ziggo gaf bijvoor beeld al aan 'zeer geschrokken' te zijn. Wat zou Ajax moeten doen om het morele kompas weer in de juiste richting te krijgen? Meer vrouwen in de top zou zeker helpen, zegt diversiteitsonder zoeker Inge Claringbould. ,,Maar dan niet één of twee, want vanuit een minderheidspositie is het alsnog lastig om je stem te laten horen. Het zou ook heel veel helpen als mannen die het niet eens zijn met de gang van zaken zich laten ho ren. Juist mannen die minder macho zijn, die een prima moreel besef hebben. Want die zijn er genoeg." Hoogleraar corporate governance Lückerath- Rovers adviseert de Ajax-top ook om op zoek te gaan naar tegenspraak. „Je zou jezelf als top van een bedrijf minimaal één keer per jaar heel kritisch moeten evalueren. Dat is moeilijk voor mensen die alle maal heel succesvol zijn, daarom moetje er ook altijd een externe deskundige voor inschakelen. En dan de vraag stellen: wat wij normaal vinden, vinden anderen dat ook normaal?" GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 Digitaal potloodventen, zowel Ajax-directeur Mark Overmars als ex-The Voice bandleider Jeroen Rietbergen hebben zich er schuldig aan gemaakt. Maar waarom verstu ren mannen eigenlijk ongevraagd foto's van hun geslachtsdeel (dickpics) naar vrouwen? David Bremmer Amsterdam Wat bezielde Marc Overmars om foto's van zijn geslachtsdeel te versturen, als een soort digitaal potloodventen? foto pim ras Het gedrag van Marc Overmars (48) bij Ajax heeft mogelijk tucht rechtelijk consequenties voor hem. Ajax is verplicht de zaak aan te melden bij het Instituut Sportrechtspraak (ISR), dat onderzoek gaat doen. De uitkomst kan in het uiterste geval leiden tot een tuchtzaak. Raymond Boere Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5