100-jarige Agnes is nog hartstikke fit c Brug die in 1961 de oude baileybrug verving toe aan grondige renovatie 7 c ook gezegd dat hij is gesneuveld in de Dorpsstraat. Feit is dat Hick man bevelvoerder was, hij heeft die brug niet zelf aangelegd." Na zijn dood wordt de bailey brug Hickman Bridge gedoopt. Hickman ligt begraven op de Ca nadese begraafplaats in Adegem. De gevechten tussen bevrijders en bezetters gaan intussen onver droten door. De kerk van Retran- chement raakt zwaar beschadigd. Van de molen blijft bijna niets over. Ook het huis bij de brug heeft zwaar onder de strijd te lij den. Hans Vercouteren laat wat fo- to's zien. ,,Mijn vader woonde daar. Er ligt geen dakpan meer op, het huis is helemaal kapot. De fa milie is vlak voor de strijd begon, door de Canadezen het huis uitge- Hickman was bevelvoerder over de compagnie die de baileybrug in Retranchement aanlegde zet. Dat ging niet zachtjes, ze had den het nodig. Na de oorlog is het opgeknapt. Het staat er nu nog." Felle tegenstand De woning van Hans' vader is niet het enige huis dat het zwaar te ver duren krijgt. Tussen 1940 en 1945 zijn in Retranchement dertien woningen verwoest of onherstel baar beschadigd. 53 woningen zijn zwaar beschadigd, maar te herstel len. 72 huizen zijn licht bescha digd en bij vijftig woningen is schade aan het glas of de dakpan nen. Verder zijn vier boerenschu- Werken aan de brug ren verwoest of op last van de Duitsers gesloopt. Ook de wallen van Retranchement raken zwaar beschadigd. De Canadezen stoten ondanks de felle tegenstand door tot Knokke. Ze bevrijden de Belgische kustplaats nog diezelfde dag. Een dag later, 1 november 1944, kan ook in Sluis de nationale driekleur weer uit. Zonder de baileybrug was de bevrijding vermoedelijk een stuk langzamer gegaan. De brug bleef liggen tot 1961, toen de huidige Hickmanbrug ter vervan ging werd aangelegd. Binnenkort begint het herstel aan de Hickmanbrug tussen Retranchement en Knokke. De brug is zestig jaar oud en herinnert aan een van de bevrijders van het West- Zeeuws-Vlaamse dorp. „Hier is heel hevig gevochten." Oktober 1944 landen Canadese eenheden in Hoofdplaat en Biervliet. Ze vechten verbeten met de Duitse bezetters, die steeds verder in het nauw worden gedreven. Het doel is de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen. Op 31 oktober 1944 bereiken de Canade zen Retranchement. De Canadese sergeant Jack Hickman sneuvelt door Duitse beschietingen vanuit Knokke. De betonnen brug die in 1961 over het kanaal bij Retranche- ment is gelegd, draagt zijn naam. Vanaf 14 februari wordt die opge knapt. Baileybrug Wie in de geschiedenis van Jack Hickman duikt, snapt waarom de brug naar de Canadees vernoemd is. Hans Vercouteren, het histo risch geweten van Retranche- ment: ,,De Canadezen wilden Knokke bereiken, want daar zaten nog Duitsers. Om het kanaal over te steken, hebben ze twee bailey bruggen aangelegd. Een in Sluis- sche Veer en een hier, in Retran- chement." Een baileybrug, een Britse uit vinding, kon razendsnel worden opgebouwd door genietroepen. Dat gebeurt ook op 31 oktober 1944. Jack Hickman is dan serge ant van de 6th Field Company en geeft opdracht tot de aanleg van de brug. De Duitsers openen het vuur en schieten vrijwel onop houdelijk. Volgens sommigen is het bij de aanleg dat Hickman sneuvelt. Vercouteren: ,,Er wordt Agnes Borm-Verbist heeft haar hele leven hard gewerkt op het land. Ze werd geboren in Boschka- pelle (Vogelwaarde) in een gezin van zeven meisjes en één jongen. Haar ouders hadden een boerenbe drijf en iedereen uit het gezin hielp mee. ,,We verbouwden granen, bie ten, aardappels, vlas en we hielden varkens en kippen", somt de eeu- welinge moeiteloos op. Ze trouwde met Edmond Borm uit Boschkapelle, ze kregen zoon George en runden een boerenbe drijf. Na hun pensioen verhuisde het koppel naar Hulst. Edmond overleed twintig jaar geleden en Agnes bleef in hun huis in Hulst wonen. Ze werkte graag in de tuin en hielp tot op hoge leef tijd graag mee op de boerderij van familie: tien jaar geleden stond ze nog op een aardappelmachine. Per rollator verhuisd Sinds een half jaar woont ze in een appartement van woonzorgcen trum de Blaauwe Hoeve, omdat ze niet meer zo goed ziet. Een omslag, want ze stond voorheen om halfzes op om in de tuin te werken. ,,Ik zie nu te slecht, maar anders had ik mijn kapper meegebracht om hier ook met de groenvoorziening mee te helpen." Ze vindt haar appartement en de zorg 'fantastisch.' Maar stilzitten? Nee. Ze doet nog steeds zo veel mo gelijk zelf in huis en wandelt veel: ,,Anders word je zo stijf als een stok." Zelfs bij haar verhuizing nam ze de regie, vertelt schoondochter Anke. Voor de verhuiswagen kwam, liep ze zelf al verschillende keren op en neer met spullen in haar rollator: een wandeling van een half uur. ,,Alleen het meubilair moest nog. Ze is echt per rollator verhuisd." VL WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 ▲De brug werd meteen na zijn d naar Jack Hickman vernoemd. J.L. (Jack) Hickman Na dik zestig jaar is dringend onderhoud nodig aan de Hickmanbrug. Daarom is het van 14 februari tot en met 4 maart omrijden geblazen via de route Kanaalweg-Schel- destraat-Cadzandseweg. Aan de brug zijn diverse bescha digingen en gebreken gecon stateerd. Het beton wordt ge repareerd, het asfalt en de oeverbescherming vervangen en er komt een loopstrook voor voetgangers. Jack Hickman leeft voort in brug Bob Maes Retranchement De baileybrug die in 1944 over het kanaal is gelegd. In 1961 werd de brug vervangen voor de huidige. foto's collectie hans vercouteren HULST De hele dag in een stoel zitten? Daar moet Agnes Borm-Verbist niet aan denken. De fitte hon derdjarige wandelt nog drie keer per dag en doet zo veel mogelijk zelf. - Sophie Stockman HICKMAN BÖ1DC Agnes Borm-Verbist uit Hulst is nog geen 310, maar gisteren vierde zij wel al haar honderdste verjaardag. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54