Het voelt best een beetje gek om het gebouw te verlaten ICT-medewerkster Boukje Cappendijk (58) Leesmediaconsulente jeugd Elma Visman (52) 6 We mochten geen bloed en bloot verhuren Stephanie van der Goes (55), PR- en communicatie Management-assistente Conny van Driel (54) Wie nog een keer naar de oude bibliotheek aan de Oostkant in Terneuzen wil, moet niet te lang meer wachten. Zaterdagmiddag gaat de deur voorgoed op slot. Een terugblik met vier medewerkers die er samen al 126 jaar werken. Natuurlijk, het wordt straks allemaal mooier en beter. De nieuwe bi bliotheek op de Kop van de Noordstraat is er een tje die voldoet aan alle eisen van deze tijd. Daar kijken de medewerkers van de bibliotheek in Terneuzen erg naar uit, maar toch: het voelt toch ook best een beetje gek om na 42 jaar het ge bouw aan de Oostkant te verlaten. Generatie op generatie ging er door de klapdeuren, die met een druk op de knop vanzelf opengingen. Linksaf naar de audio-afdeling, rechtdoor en rechtsaf voor de boeken voor volwas senen en de trap op naar het walhalla voor kinderen. Een kaartje met de uiterste inleverdatum in de kaft van het boek, een strenge blik van de me dewerker als je een dag te laat was met inleveren, een kras of onuitwis bare vlek op de cd waar je al zolang voor op de reserveringslijst stond Haast iedere Terneuzenaar heeft zo wel zijn herinneringen aan het door architect Gruisen ontworpen bruta- listische gebouw uit 1979. Sluitingstijd Management-assistente Conny van Driel (54) reed als klein meisje elke dag langs de plek waar de bieb werd gebouwd. Ze had toen nooit kunnen bedenken dat ze er meer dan 36 jaar zou werken. ,,Als kind ging ik vaak net voor sluitingstijd nog boeken te rugbrengen, zodat ik nog snel een paar nieuwe kon meenemen. Nou, daar waren ze hier toen niet blij mee, hoor. Dat schopte het hele reserve ringssysteem in de war'', vertelt ze. ,,We deden alles toen handmatig, met cataloguskaarten", vult ICT-me- dewerkster Boukje Cappendijk (58) aan. Giechelen Over in de war schoppen gesproken, de bezoekers konden (en kunnen) er ook wat van. ,,De boeken over seksu ele voorlichting vinden we nooit te rug in de rekken waar ze horen. Die worden altijd meegenomen naar een andere plek in de bibliotheek om in te kijken'', vertelt Van Driel. ,,Als je op vrijdagavond gegiechel hoorde vanuit een hoek van het pand, dan wist je genoeg. Dan zat er weer wat jeugd in die boeken te kijken'', zegt leesmediaconsulente Elma Visman Waar het in de jaren tachtig vooral om boeken draaide, breidde de bi bliotheek op een gegeven moment met uit met videobanden en later cd's en dvd's. Van Driel: ,,We kregen van chemiebedrijf Dow subsidie om videoverhuur op te starten. Maar onze voorzitter, burgemeester Barbé, stelde wel een voorwaarde: we mochten geen bloed en bloot verhu ren.'' Ook bezoekers van de bieb pleegden soms censuur. ,,Nog steeds trouwens'', zegt Visman. ,,We krijgen meer dan eens boeken terug, waarin scheldwoorden zijn doorgestreept.'' Het zijn mooie en bijzondere anek dotes vanuit een gebouw dat 42 jaar heel vertrouwd voelde. Maar eerlijk is eerlijk, het pand heeft als bibliotheek ook wel zijn beste tijd gehad. Waar zo'n beetje alle bibliotheken in Zeeuws-Vlaanderen een open en fleurige uitstraling hebben, heeft de hoofdlocatie in Terneuzen toch een somber karakter. Hoe anders zal dat vanaf zaerdag 5 maart zijn, als de bi bliotheek is verhuisd naar het Belle- vueplein in het complex De Kam panje. De komende weken zijn de bi bliotheekmedewerkers met verhuis dozen in de weer. Wat er met hun oude plek gaat gebeuren, is nog on bekend. Twee partijen toonden al eerder interesse; eentje wil het slo pen voor de bouw van appartemen ten, de ander wil het juist behouden en uitbouwen. 37 JAAR bij de bieb „Onze functie is erg veranderd in de loop der jaren. Laatst kwam er hier een mevrouw ten einde raad binnen. Ze had problemen met het aan vragen van een Digi-D. Nou, die mevrouw ging zó blij weer naar buiten. Dat geeft voldoening." WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 VL 28 JAAR bij de bieb „Misschien zullen we pas op onze nieuwe plek merken wat we straks missen. Een ding weet ik nu wel al zeker: het uitzicht op de kolk vanaf de eerste verdieping. Dat is nog altijd heel mooi.'' Na 42 jaar gaat het boek dicht voor de bieb aan de Oostkant Raymond de Frel Terneuzen (52). - Conny van Driel Na 42 jaar afscheid nemen van het biblio theek gebouw in Ter- neuzen. Stephanie van der Goes, Conny van Driel, Elma Vis man en Boukje Cap- penijk (vlnr) verheu gen zich op de nieuwe plek. FOTO'S ANNE HANA 36 JAAR bij de bieb „Toen ik hier op sollicitatiege sprek kwam, vroeg de voor zitter van de raad van be stuur, meneer Stenvert mij het alfabet op te zeggen. Eerst van A naar Z. En daarna nog eens andersom. Echt? Ja, écht!" 25 JAAR bij de bieb „Ik hoop dat de nieuwe locatie aan het Bellevueplein ook voor nieuwe mensen zorgt. Onze bieb heeft nu nog steeds het imago van een boekenuitleenfabriek, maar we zijn al heel lang zoveel meer dan dat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53