l Wolphaartsdijk krijgt een heuse vredesstichter 7 c Meterslange ketting van Sil is een aangrijpend dagboek over zijn ziekte „Kijk, die oranje kralen staan voor chemo's. Die heb ik er 85. En die kraal met dat petje kreeg ik toen mijn haar uitviel." De meterslange ketting van Sil is een aangrijpend dagboek over zijn ziekte. Sil van Zweden uit Ovezande heeft een heftige tijd achter de rug. En zijn vader, moeder en broer ook. Een kleine vier jaar geleden werd bij de toen 10-jarige Sil leukemie ontdekt. Het was het begin van een onwerkelijke periode. Een tijd van 'ziekenhuis in, zie kenhuis uit' volgde. Sil werd be handeld in het Prinses Maxima Centrum, het kinderziekenhuis in Utrecht. En over dat ziekenhuis zijn Sil en zijn ouders ontzettend te spreken. ,,Ze maakten het echt leuk", kijkt Sil terug. ,,Je had er veel afleiding. Er was muziek, je kon naar de bibliotheek, ik had zelfs een eigen juf voor mijn schoolwerker was altijd wel wat te doen." Ook op andere vlakken dacht het ziekenhuis mee, vertelt vader Huib. ,,Ze stonden altijd klaar, hadden óveral een oplossing voor. Kleine, praktische dingen, maar ook wat betreft begeleiding." Narcoses Ook een idee van het ziekenhuis was het 'opbouwen' van een kra lenketting. Dat dient als een soort dagboek. ,,Voor elke gebeurtenis kreeg ik een kraal, en zo kun je zien in welke volgorde alles ge beurde", legt Sil uit. Hij laat het zien: de oranje kralen staan voor een chemokuur. ,,Daarvan heb ik er 85." En de paarse zijn óók che mo's, maar dan in tabletvorm. Dat zijn er nóg eens 85. De wolkjes staan voor narcoses, en ook de beenmergpunctie en ruggeprik- ken hebben een eigen kraal. Er zit- ten ook eenlingen tussen. Vooraan zit een ambulance. Die staat voor de eerste keer dat Sil naar het zie kenhuis werd gebracht. Het man netje met de pet kreeg Sil toen zijn haar begon uit te vallen. De laatste kraal is de mooiste: een bloem. ,,Toen was ik genezen." De ketting - met 465 kralen, vijf meter lang - is mooi en waardevol, en helpt bij de verwerking. Maar hij is ook confronterend. Want je wéét dat er ook kinderen zijn die de bloem nóóit krijgen. „Ongeveer 75 procent van de kinderen met leukemie wordt beter", zegt Sil. ,,De anderen halen het niet." Ze maakten het van heel dichtbij mee. ,,Elke keer als we er kwamen, waren er weer kinderen overleden die we kenden", zegt Huib. Maar Sil is helemaal genezen, en wil nu graag wat terugdoen. Niet alleen voor het ziekenhuis zelf, Ongeveer 75 procent van de kinderen met leukemie wordt beter. De rest haalt het niet maar ook voor de kinderen die in hetzelfde schuitje zitten. ,,Ik wil dat ze nog meer kinderen beter kunnen maken. Maar ook dat ze complicaties kunnen voorkomen." Daarom heeft hij een uitdaging bedacht: Sil vertrekt eind volgende week met zijn vader, broer Levi en twee vrienden naar de Noordkaap - het noordelijkste puntje van Eu ropa in Noorwegen. En ze rijden daarna ook meteen weer terug. De Land Rover staat buiten al klaar. Sil laat zich sponsoren. Hij heeft al 15.000 euro opgehaald. Reizen Het wordt een flink avontuur, ver wacht Sil, die er een extra weekje vrij voor krijgt van school. De af stand van 7000 kilometer moet binnen twee weken worden afge legd. ,,En het gaat bepaald niet al lemaal over de snelweg", grinnikt Huib. Maar de grootste uitdaging, vermoedt Sil, wordt de kou. ,,Het is daar nu vaak min twintig. En we slapen in een tent, bovenop de au to's, en maken zelf ons eten klaar. Anders zou het veel minder een uitdaging zijn." Het draait allemaal om het jachtha- vengebied aan het Veerse Meer. Het plan van de eigenaren van water sportwinkel de Zuidschor om op hun terrein vakantieappartemen ten te bouwen, stuit op verzet van sommige inwoners en natuurlief hebbers. Ze vinden dat de boorden van het Veerse Meer verschoond moeten blijven van dit soort zaken. Maar met name twee verenigin- gen die grenzend aan het terrein van De Zuidschor jachthavens ex ploiteren, trokken fel van leer. Ze vrezen dat de toekomst van hun jachthavens in gevaar komt, bij voorbeeld omdat toekomstige ge bruikers en eigenaren van de appar tementen gaan klagen over geluid producerende activiteiten in de ha vens. De Zandkreek vreest zelfs dat een deel van haar jachthaven niet meer bereikbaar zal zijn. De twee vereni gingen schermden met schade claims van miljoenen. VVD-raads- lid Stan Jaspers, tevens camping houder in hetzelfde gebied, liet zich al eens ontvallen in een soort oor logsgebied te leven, al vonden an- deren dat té grote woorden. Op aan dringen van de gemeenteraad wordt zeer binnenkort een vrouw of man aangesteld die de neuzen in het gebied weer dezelfde kant op moet krijgen. Deze zogeheten pro cesbegeleider moet in gesprek gaan met alle belanghebbenden. Dat zijn behalve De Zuidschor en de jacht havenverenigingen ook de eigena ren van onder meer restaurants, de zeilschool en de midgetgolfbaan. Aan het eind van het jaar moet er een toekomstplan voor het gebied liggen waar iedereen zich in kan vinden. Het aanstellen van de 'vredes- stichter' werd geopperd door D66 en door de hele gemeenteraad ge- c Procesbegeleider, die gemeente25.000 euro kost, moet in gesprek gaan met iedere belanghebbende in jachthavengebied steund. Diezelfde raad heeft op ini tiatiefvan de SGP/CU-fractie al wel bepaald dat hoge appartementen pal naast de jachthavens niet wen selijk zij n. Ze zouden eventueel wat meer richting de dijk kunnen ko men. De procesbegeleider kost de gemeente 25.000 euro. Deze kwestie staat los van een ander groot plan dat de gemoede ren de afgelopen jaren bezighield, namelijk dat van akkerbouwer Bas- tiaan van 't Westeinde voor de bouw van buitendijks gelegen va kantiehuisjes in de aangrenzende Zuidvlietpolder. De kans daarop lijkt minimaal te zijn geworden, nadat CDA, VVD en SGP/CU in de gemeenteraad van Goes (de drie coalitiepartijen, die eigenlijk vóór het plan zeggen te zijn) besloten zich neer te leggen bij de brede Veerse Meer-visie, waarin buitendijks bouwen op die plek niet mogelijk is. BE WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 Elke kraal is een herinnering Martijn de Koning Ovezande Sil met zijn vijf meter lange ketting. Er zitten zo'n 465 kralen aan. Ze staan allemaal voor een gebeur tenis in zijn ziekteproces. Gelukkig wordt de ketting niet meer langer. foto marcelle davidse - Sil Sil steunen kan via de doneerpa- gina maximaalinactie.nl/actie/ sil-van-zweden Zie ook pzc.nl/video WOLPHAARTSDIJK De afgelopen jaren vielen er soms harde woorden. Schade claims van miljoenen werden in het vooruitzicht gesteld. Nu mag een 'vredesstichter' proberen de neuzen in Wolphaartsdijk de zelfde kant op te krijgen. - Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52